Liście stworzone przez naturę efektywnie wykorzystują CO2, światło słoneczne i wodę, aby stworzyć energię. Jak natomiast wygląda proces podobny do fotosyntezy w przypadku sztucznych liści?
Energia ze sztucznych liści zasili dom
Badania opublikowane w Nature Energy opisują działanie sztucznych liści. Wynaleziona technologia umożliwia tanie pozyskanie energii obojętnej pod względem emisji CO2.
Badania prowadziła profesor inżynierii na Uniwersytecie w Waterloo -Yimin Wu. Badaczka powiedziała, że naukowcy przetwarzają dwutlenek węgla, wodę i światło słoneczne, a otrzymują tlen oraz paliwo, którym jest metanol. Cały proces jest 10 razy bardziej efektywny niż fotosynteza roślinna.
Wydajność przekształcenia energii słonecznej na paliwo sięga ok. 10 %, a energia pozyskiwana ze sztucznych liści może nawet zasilić dom.
W jaki sposób działają sztuczne liście?
Tlenek miedzi działa jak katalizator, wtedy gdy jest zmieszany z wodą i dwutlenkiem węgla. Białe światło powoduje reakcję chemiczną, która wytwarza tlen i przekształca CO2 w metanol.
Potem naukowcy podgrzewają roztwór, a metanol jest wyłapywany podczas odparowywania.
Badacze chcą korzystać z CO2 uzyskanym podczas produkcji przemysłowej, a nie bezpośrednio z powietrza.
Proces pozyskiwania energii ze sztucznych liści zmniejsza emisję CO2 i zapotrzebowanie na paliwa takie jak np. ropa naftowa.
Climeworks też wychwytuje CO2
Naukowcy uważają, że nawet jeśli spowolnimy emisję dwutlenku węgla, efekty cieplarniane mogą utrzymywać się nawet przez kilka tysięcy lat. Aby zapobiec niebezpiecznemu wzrostowi temperatury będzie trzeba usunąć nawet 1 trylion ton dwutlenku węgla z atmosfery w tym stuleciu.
Cały czas trwają prace nad rozwiązaniami, które „wyłapywałyby” dwutlenek węgla z powietrza i ponownie go wykorzystywały w sposób, który nie byłby szkodliwy dla środowiska.
Kanadyjski startup Carbon Engineering pracuje nad produkcją syntetycznych paliw, wykorzystując wychwycony dwutlenek węgla jako kluczowy składnik.
Natomiast Climeworks sprzedaje wychwycony z powietrza dwutlenek węgla do produkcji napojów gazowanych. I podobnie jak Carbon Engineering pracuje nad odnawialnym paliwem do silników odrzutowych.