Naukowcy użyli energii słonecznej do produkcji wody pitnej

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Naukowcy użyli energii słonecznej do produkcji wody pitnej

Udostępnij:

Co zrobić, aby dostęp do wody pitnej był taki sam dla wszystkich ludzi na świecie? Musimy jej po prostu więcej produkować – najlepiej w sposób zrównoważony. Naukowcy z australijskiego uniwersytetu udowodnili, że osiągnięcie tego celu jest jak najbardziej możliwe.

Według WWF około 1,1 miliarda ludzi na całym świecie nie ma dostępu do wody, 2,7 miliarda skarży się na niedobór wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku, a 2,4 miliarda ludzi cierpi z powodu nieodpowiednich warunków sanitarnych (co może doprowadzić do śmiertelnych chorób) . Co można zatem zrobić, aby wszyscy mieli równy dostęp do wody, która jest niezbędnym elementem życia?

Czysta i zdatna do picia woda jest prawem każdego człowieka na ziemi i z tą kwestią dzisiaj nawet się nie dyskutuje. Problem leży jednak w kwestii organizacyjnej, ale dziś naukowcy dają nam nadzieję, że niedługo wszyscy ludzie na ziemi będą mieli jednakowy dostęp do bezpiecznego źródła wody. Rozwiązaniem tego problemu ma być oczyszczanie wód lądowych przy pomocy światła słonecznego.

W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono wykorzystaniu parowania słonecznego do wytwarzania świeżej wody pitnej, ale opracowane do tej pory techniki były zbyt efektywne, dlatego nie znalazły praktycznego rozwiązania – mówił Haolan Xu, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Australii Południowej – Udało się przezwyciężyć te przeszkody, dlatego nasza technologia pozwoli na dostarczanie wystarczającej ilość świeżej wody, aby zaspokajać wiele ludzkich potrzeb. Co ważne, będzie to możliwe za jedynie ułamek kosztów w porównaniu do istniejących obecnie technologii, takich jak odwrócona osmoza – dodaje naukowiec.

fot. University of South Australia

Co dokładnie udało się osiągnąć grupie badaczy? Xu i jego zespół opracowali opłacalny sposób zbierania wody przy użyciu zrównoważonych materiałów i światła słonecznego. Sukces wynikał z opracowanej fototermicznej struktury, która znajduje się na powierzchni źródła wody i która przekształca światło słoneczne w ciepło wykorzystywane do oczyszczania wody.

–  Nasza technologia zapobiega utracie energii słonecznej i co więcej, pobiera dodatkową energię z wody i otaczającego środowiska, co oznacza, że ​​system działa o wiele wydajniej wykorzystując tę energię do wytworzenia wody pitnej -  tłumaczy naukowiec.

Jeśli wynalazek faktycznie jest skuteczny i wydajny, być może oznacza to koniec problemów ludzkości z brakiem dostępu do czystej i bezpiecznej do spożywania wody.