Naukowcy z SWPS stworzyli chatbota uzupełniającego psychoterapię i dbanie o wellbeing

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Naukowcy z SWPS stworzyli chatbota uzupełniającego psychoterapię i dbanie o wellbeing

Udostępnij:

Zupełnie nowym na rynku, polskim narzędziem internetowym, które dedykowane jest osobom w kryzysie oraz specjalistom z zakresu zdrowia psychicznego, jest chatbot Fido, stworzony przez zespół naukowców z Uniwersytetu SWPS. Nie zastępuje on profesjonalnej terapii czy wizyty u lekarza, ale stanowi narzędzie, które poprzez dialog w dowolnej chwili może pomóc zadbać o dobry nastrój.

Według danych przedstawionych przez WHO 1 na 8 osób na całym świecie zmaga się z jakimś zaburzeniem zdrowia psychicznego. Jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19 w okolicach 280-300 milionów ludzi doświadczyło objawów lękowych lub depresyjnych, a samobójstwa były czwartą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku od 15 do 29 lat. Niestety, w Polsce dostęp do psychiatrów i psychoterapeutów od wielu lat jest ograniczony, a w ostatnim czasie w mediach pojawiają się alarmujące informacje o postępującym kryzysie dostępności wsparcia zdrowia psychicznego.

Aplikacje wspierające wellbeing

Innowacyjne technologie mogą stać się w związku z tym niezbędnym narzędziem wspierającym pracę specjalistów oraz umożliwiającym zwiększenie poziomu i dostępności wsparcia dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Do takich technologii, poza narzędziami umożliwiającymi prowadzenie terapii online, zalicza się różnego rodzaju aplikacje wspierające nasz wellbeing. Mogą to być narzędzia i programy do ćwiczeń medytacyjnych, oddechowych czy relaksacyjnych, pomagające w redukcji stresu i poprawie jakości snu, czy też aplikacje do monitorowania zdrowia, które pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i mentalnej. Niektóre aplikacje zawierają też funkcje monitorowania postępów, co pozwala śledzić skuteczność wdrożonych ćwiczeń, czy funkcje społecznościowe, dzięki którym użytkownicy mogą dzielić się swoimi przeżyciami i wymieniać informacjami.

Naukowcy z SWPS stworzyli chatbota do wspierania zdrowia psychicznego

Zupełnie nowym na rynku, polskim narzędziem internetowym, które dedykowane jest osobom w kryzysie oraz specjalistom z zakresu zdrowia psychicznego, jest chatbot Fido, stworzony przez zespół naukowców z Uniwersytetu SWPS. Nie zastępuje on profesjonalnej terapii czy wizyty u lekarza, ale stanowi narzędzie, które poprzez dialog w dowolnej chwili może pomóc zadbać o dobry nastrój. Wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji oraz techniki terapii poznawczo-behawioralnej, Fido potrafi przeprowadzić z użytkownikiem dialog, którego celem jest rozpoznanie negatywnych myśli i przekonań, odpowiedzialnych za obniżony nastrój lub nasilony lęk, pomaga bardziej obiektywnie interpretować doświadczane sytuacje i zdarzenia. W skrócie, głównym celem Fido jest wsparcie użytkownika w zauważeniu i zmianie szkodliwych dla zdrowia psychicznego sposobów myślenia, wspieranie w wykształcaniu korzystnych nawyków oraz wdrażanie skutecznych technik samopomocy.

Nasze narzędzie skutecznie wspiera osoby zmagające się z obniżonym poziomem nastroju, borykające się z depresją oraz lękiem. Fido ma na celu wspieranie w lepszym rozumieniu czynników wpływających na nastrój oraz w trudnych emocjach, które pojawiają się w odpowiedzi na wydarzenia dnia codziennego, a także wsparcie decyzji o podjęciu stałej terapii, jeżeli użytkownicy identyfikują taką potrzebę. Faktem jest bowiem, że wiele osób wymagających stałej terapii doznaje rozmaitych barier przed wizytą u specjalisty zdrowia psychicznego. – komentuje zastosowanie Fido Norbert Szczepaniak, jeden z twórców rozwiązania. Nasz bot dostępny będzie zawsze i wszędzie, gdy użytkownik będzie go potrzebował. – dodaje.

Skuteczność Fido została potwierdzona w trakcie badań subklinicznych, w ramach których 87,5% testowych użytkowników wskazało, że chatbot pomógł im w budowaniu stałego dobrego samopoczucia. Dodatkowo taka sama liczba badanych wskazała, że Fido pomógłby przełamać lęk przed terapią i podjąć decyzję o pójściu do terapeuty. Z kolei 56% badanych jest zdania, że psychoterapia z użyciem Fido byłaby dla nich bardziej atrakcyjna, niż standardowy proces – mimo tego, że w momencie badania Fido był dopiero na etapie wczesnego MVP. Naszą misją jest dostarczanie wsparcia psychologicznego w przystępny sposób, przezwyciężając powszechne bariery – społeczne, instytucjonalne i gospodarcze. Fido służy użytkownikom łatwo dostępną i profesjonalnie przygotowaną pomocą w dowolnym miejscu i czasie. Został opracowany tak, by pomagać osobom poza terapią, jak i zwiększać efektywność i satysfakcję z procesu terapeutycznego – tak u pacjentów, jak i u terapeutów. – podkreśla Norbert Szczepaniak. Fido może być stosowany w procesie terapeutycznym, wspierając pacjenta i pomagając mu w realizacji pracy własnej, ściśle według wytycznych terapeuty. Ten z kolei zyska wgląd w statystyki nastroju i emocji pacjenta oraz jego postępy w terapii, a także możliwość automatyzacji powtarzalnych procesów związanych z obsługą pacjenta.

Jak działa Fido?

Terapeuta prowadzący regularne sesje z pacjentem określa techniki oraz częstotliwość z jaką bot angażuje pacjenta do pracy i udziela mu wsparcia. Z kolei Fido, mając te informacje, wspiera i reguluje proces pracy samodzielnej pacjenta, zachęcając go i wspierając w realizacji protokołu terapeutycznego, czyli planu działania opracowanego przez terapeutę i pacjenta. Dodatkowo terapeuta, w dedykowanym panelu w ułamek chwili może sprawdzić, czy pacjent realizował zadania, jaki nastrój i emocje mu towarzyszyły, jakie zniekształcenia poznawcze wystąpiły oraz czy pojawiały się myśli samobójcze. – wylicza zastosowanie Fido w pracy terapeutów Norbert Szczepaniak. To potencjalnie bardzo duża wartość dla osób w terapii – cyfrowe narzędzie dużo skuteczniej zachęca do pracy we własnym zakresie i czyni ten proces dużo bardziej atrakcyjnym niż tradycyjne materiały. Ponadto, ogromną wartość dostrzegają osoby które z różnych przyczyn nie mogą uczęszczać na terapię tak często jak by tego chciały.

Nic nie zastąpi wizyty u specjalisty

Trzeba jednak pamiętać, że technologia, taka jak Fido, pomaga w dbaniu o zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi, jednak nie jest w stanie zastąpić wizyty u specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego, czy też stałego leczenia. Zespół rozwija Fido by wspierał użytkowników w samodzielnej pracy ku poprawie nastroju i wspierał w decyzji i działaniu ku podjęciu terapii, gdy takowa jest wskazana. Aplikacje i narzędzia technologiczne mogą być używane jako uzupełnienie terapii lub jako pomoc w diagnozie. Są też zdecydowanie bardziej dostępne niż wizyta u specjalisty i często mogą stanowić też dobry ,,pierwszy krok” w kierunku dbania o swoje samopoczucie. Ważne jest, by pamiętać, że przy wyborze metody leczenia, trzeba brać pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje pacjenta, aby zapewnić jak najlepsze wyniki terapii.

 

Dentsu stworzył aplikację, która pomoże dzieciom uporać się z traumą wywołaną wojną w Ukrainie

Biuro to nie tylko przestrzeń, a przede wszystkim komfort zespołu. Jak dbać o wellbeing pracowników?

Dobry czas dla startupów wellbeing – podsumowanie 2022