NCBR ogłasza start piątego konkursu w programie INFOSTRATEG

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Konkurs INFOSTRATEG od NCBR

Udostępnij:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło piąty konkurs w strategicznym programie badań naukowych i prac rozwojowych „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne INFOSTRATEG”. Zakres tematyczny konkursu obejmuje automatyczną detekcję obiektów topograficznych. Na dofinansowanie innowacyjnych projektów instytucja planuje przeznaczyć 13 milionów złotych.

 AI w Polsce

Głównym celem programu jest rozwój polskiego potencjału sztucznej inteligencji poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących AI (o AI dyskutowano ostatnio w Firmamencie) i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce.

Realizacja programu ma również pozwolić na:

 • utworzenie zbiorów danych testowych i stworzenie na ich bazie standardów wyboru najlepszych rozwiązań,

 • znaczące zwiększenie aktywności rynkowej polskich zespołów informatycznych,
 • zastosowanie sieci neuronowych w robotyce i automatyzacji,
 • stworzenie narzędzi opartych o technologię blockchain przyspieszających rozwój gospodarki cyfrowej,
 • a także na stworzenie rozwiązań opartych o uczenie maszynowe podnoszących jakość produktów czy usług i efektywność procesów.
 • Detekcja obiektów topograficznych

  – Cyfryzacja w naszym kraju postępuje w ekspresowym tempie. Polscy naukowcy i polscy przedsiębiorcy mają ogromny potencjał do tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii. Kolejny, piąty już raz, zachęcamy do prowadzenia badań nad przełomowymi technologiami w zakresie sztucznej inteligencji oraz blockchain. Takie prace prowadzone są obecnie na całym świecie. Nie możemy więc zwalniać tempa, żeby nie pozostać w tyle – powiedział dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – W poprzedniej edycji konkursu, rekomendowaliśmy do dofinansowania kilkanaście niezwykle ciekawych projektów. Wśród nich m.in. projekty autonomicznych robotów do zbierania owoców czy inteligentnych asystentów lekarza. Pokazuje to, że firmy mają pomysły i sięgają po środki publiczne, by się rozwijać i zdobywać przewagę na rynku w oparciu o innowacyjne rozwiązania.

  Celem piątego konkursu jest stworzenie narzędzi opartych na algorytmach uczenia maszynowego umożliwiających automatyczną detekcję obiektów topograficznych, które zasilają Bazę Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k. Automatyczna detekcja będzie oparta na danych fotogrametrycznych dostępnych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Spodziewane korzyści z realizacji projektów to obniżenie kosztów i skrócenie czasu aktualizacji kluczowego rejestru państwa, którym jest baza BDOT10k oraz przyśpieszenie procesów realizacji zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym, planowaniem przestrzennym, analizami środowiskowymi oraz procesami inwestycyjnymi.

  Przeczytaj również 👉 NCBR ogłasza pierwszy konkurs w ramach programu INFOSTRATEG

  Dofinansowanie dla konsorcjów w piątym konkursie

  Do konkursu mogą przystąpić konsorcja, w skład których wchodzą przedsiębiorstwa lub jednostki naukowe (maksymalnie pięć podmiotów). NCBR udziela dofinansowania na realizację projektów, które obejmują: badania podstawowe (możliwe do realizacji jedynie przez jednostkę naukową), badania przemysłowe (możliwe do realizacji przez jednostkę naukową lub przedsiębiorstwo), eksperymentalne prace rozwojowe (obowiązkowe w projekcie, możliwe do realizacji przez jednostkę naukową lub przedsiębiorstwo), prace przedwdrożeniowe (możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwo).

  Ze względu na stymulowanie wykonawców do przedstawiania jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, NCBR wprowadza w konkursie wymóg podziału zgłaszanych projektów na trzy fazy. Okres realizacji projektów wynosi 28 miesięcy, począwszy od 1 grudnia 2023 roku.

  Nabór do programu

  Nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie rozpocznie się 24 lutego i potrwa do 24 kwietnia 2023 r.  Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie internetowej NCBR.

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem