NCBR wesprze interdyscyplinarne zespoły. Ma do rozdania 47 mln złotych

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

NCBR prowadzi nabór do drugiej edycji konkursu e-Pionier. Tym razem pomoże interdyscyplinarnym zespołom rozwiązać konkretne problemy społeczne lub gospodarcze poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Do podziału jest niemal 47 milionów złotych.

fot. pexels.com

Naukowcy i programiści

– W programie e-Pionier odpowiadamy na konkretne potrzeby zgłaszane przez samorządy i jednostki administracji publicznej, które chcą wprowadzać nowoczesne rozwiązania z korzyścią dla obywateli. Wspierając najlepsze, interdyscyplinarne zespoły naukowców i programistów przyczyniamy się do szybszego rozwoju kolejnych polskich firm technologicznych – mówi Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

NCBR wyjaśnia, że celem e-Pioniera jest „pobudzenie potencjału uzdolnionych programistów i inżynierów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w administracji i gospodarce”. Zwraca również uwagę na to, że stosowany w programie model PCP odbiega od standardowej procedury zamówień publicznych, gdzie z góry dokonuje się specyfikacji zamawianego produktu lub usługi. Tutaj takiej specyfikacji nie ma, bo zgłaszane są problemy, dla których nie istnieją jeszcze konkretne rozwiązania.

Wsparcie startupów i akceleratorów

W komunikacie prasowym czytamy, że program jest realizowany we współpracy z wyspecjalizowanymi akceleratorami, które kojarzą instytucje publiczne zgłaszające problemy z interdyscyplinarnymi zespołami mającymi kompetencje, by stworzyć odpowiednie rozwiązania. Udział w akceleratorze ma pozwolić zespołom między innymi na zweryfikowanie założeń projektu i sprawdzenie czy produkt rozwiązuje problem.

– Kierując środki publiczne na wsparcie nowatorskich projektów redukujemy ryzyko po stronie młodych firm technologicznych, a kompleksowe wsparcie akceleratorów dla zespołów badawczych, także w zakresie praw własności intelektualnej, pomaga im bardziej efektywnie tworzyć innowacyjne rozwiązania z korzyścią dla społeczeństwa i gospodarki – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Poprzednia edycja

NCBR przypomina, że w pierwszej edycji e-Pioniera, którą rozstrzygnięto we wrześniu 2016 roku, wyłonił 6 akceleratorów. Otrzymały one dofinansowanie o łącznej wartości 59 milionów złotych, a zespoły wspierane przez te akceleratory pracują nad rozwiązaniem kilkunastu problemów zgłoszonych przez instytucje. Wymienia między innymi komunikację pozawerbalną personelu medycznego z pacjentami oraz zarządzanie trasami rowerowymi.

– Ogłoszony w grudniu zeszłego roku II konkurs e-Pionier jest również skierowany do akceleratorów. Jego budżet wynosi prawie 47 milionów złotych, a o dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty zarejestrowane w Polsce – czytamy w komunikacie prasowym. Organizatorzy tłumaczą, że „w tej edycji została uproszczona procedura aplikowania, ale główne zasady pozostały podobne. Kwota wnioskowanego grantu może wynieść od 8 do 12 milionów złotych”. Trzeba tylko mieć minimalny wkład własny na poziomie 20%.

Nabór wniosków trwa do 19 stycznia. Więcej informacjo o programie znajdziecie tutaj