Neuro Device z Polski wesprze rehabilitację osób po udarze mózgu. Zanim trafi na rynek potrzebuje Waszej pomocy

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Neuro Device z Polski opracowało metodę stymulacji uszkodzonych po udarze obszarów mózgu. Właśnie zakwalifikowało się do finału światowego konkursu Chivas Venture, gdzie powalczy o milion dolarów.

Na zdjęciu: zespół Neuro Device | fot. materiały prasowe

Rehabilitacja po udarze mózgu

– Nasze rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi, dzięki czemu utrwalają się w nim prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu – mówi Paweł Soluch, CEO Neuro Device. Wyjaśnia, że w przypadku afazji są to obszary odpowiedzialne za mowę, które po przebytym udarze mózgu zwykle zostają częściowo lub całkowicie uszkodzone.

Sam udar mózgu jest nie tylko bardzo poważną, ale też powszechna chorobą, zarówno w Polsce jak i na świecie. Szacuje się, że średnio co osiem minut w kraju ktoś doznaje udaru, a rocznie z jego powodu umiera 60 tysięcy Polaków. Na świecie natomiast liczba ofiar sięga aż 10 milionów. Około jedna trzecia z nich cierpi po udarze na wspomniane wcześniej zaburzenia mowy, nie potrafi pisać ani formułować swoich potrzeb i emocji.

Bezpieczna i bezinwazyjna terapia

Polski startup zamierza zmierzyć się właśnie z tym problemem, bo jak twierdzą jego założyciele, „dotychczas stosowane formy terapii są długie i mało efektywne”, a kolejną przeszkodą w leczeniu i rehabilitacji stanowi ograniczony dostęp do terapeutów. Neuro Device z kolei opracowało bezpieczną i bezinwazyjną metodę, która przede wszystkim ma usprawnić terapię i pomóc pacjentom w powrocie do normalności w krótszym czasie.

Przedstawiciele Neuro Device dodają, że ze stworzonego przez nich urządzenia będzie można korzystać nie tylko w gabinecie terapeutycznych, ale także w domu, czyli tam, gdzie pacjent czuje się najlepiej i najszybciej wraca do pełnej sprawności. Zanim jednak tak się stanie Neuro Device powalczy w konkursie Chivas Venture o milion dolarów.

Neuro Device potrzebuje Waszych głosów

Pierwszy kluczowy etap startup ma już za sobą, bo zwyciężył polską edycję wydarzenia i tym samym zakwalifikował się do światowego finału, który w tym roku odbywa się w Amsterdamie. Jednak, żeby uzyskać pierwsze miejsce w globalnej edycji konkursu Chivas Venture potrzebuje Waszej pomocy i Waszych głosów, które możecie oddawać do 25 kwietnia za pośrednictwem tej strony interetowej.

– Udział w światowym finale Chivas Venture to dla naszego projektu ogromna szansa na zdobycie potrzebnego finansowania na rozwój tej innowacyjnej technologii i zapewnienie w krótkim horyzoncie czasu każdemu pacjentowi dotkniętemu afazją, łatwego dostępu do nowej metody rehabilitacji – mówi Paweł Soluch. Po zdobyciu miliona dolarów polski startup postawi kolejny i pomoże milionom osób dotkniętych przez udar.