Nevomo częścią holenderskiego Hyperloop Development Program

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nevomo częścią holenderskiego Hyperloop Development Program

Udostępnij:

Spółka Nevomo (wcześniej Hyper Poland) została zaproszona do udziału w holenderskim programie Hyperloop Development Program. Efektem prac przedsięwzięcia, na które przeznaczono łącznie 30 mln euro i w którym udział bierze 18 europejskich podmiotów, będzie m.in. stworzenie European Hyperloop Center oraz rozwój technologii hyperloop jako szybkiego i bezemisyjnego rozwiązania transportowego. Planowany start projektu to początek 2021 roku. 

Hyperloop Development Program to projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest przyspieszenie prac nad rozwojem technologii hyperloop. Do udziału w nim zaproszono wiodących globalnych graczy z branży oraz instytucje, które od lat angażują się proces rozwoju kolei próżniowej zarówno w Europie, jak i na świecie. Wśród uczestników projektu znajdują się m.in. Koleje Holenderskie (Dutch Railways), TATA Steel, Royal Schiphol Group, TÜV Rheinland, Hardt a także Nevomo. Współpraca w ramach projektu w założeniach przełoży się na intensywny rozwój technologii hyperloop jako bezpiecznego, zrównoważonego i opłacalnego ekonomicznie środka transportu.

– Zaproszenie do tego projektu to dla nas nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim potwierdzenie, że nasza technologia i postępy prac są zauważalne w Europie i pełnią istotną rolę w procesie budowy przełomowych rozwiązań dla transportu. Nasz udział w projekcie to z jednej strony okazja do wymiany doświadczeń oraz wiedzy z zakresu technologii magrail, ale również do rozmów o projektowaniu kluczowych komponentów w zakresie budowy silników liniowych oraz lewitacji magnetycznej – komentuje Przemysław Pączek, prezes Nevomo – Udział programie, to dla nas także kolejna platforma intensywnych kontaktów z branżą, dzięki której możemy intensyfikować współpracę z partnerami jako dostawca kluczowych   podzespołów dla technologii hyperloop.

Hyperloop Development Program to kolejna inicjatywa na poziomie europejskim, do której została zaproszona spółka Nevomo. Na początku grudnia firma wraz z 12 konsorcjantami uzyskała grant w ramach programu HyperNex, realizowanego z ramienia unijnego przedsięwzięcia Shift2Rail. Obecnie spółka rozpoczęła kolejną rundę finansową, której celem jest pozyskanie kolejnych inwestorów. W 2020 roku Nevomo pozyskała łącznie blisko 4 mln złotych od inwestorów prywatnych. Ostatnim z nich jest Hutter Private Equity, którego założycielem jest Piotr Hütter, twórca sukcesu Aptek Gemini.

Holandia stawia na rozwój hyperloopa

Hyperloop Development Program, który jest finansowany przez rząd holenderski oraz konsorcjum firm badawczych, będzie trwał trzy lata. Całościowa kwota przeznaczona na realizacje programu to 30 mln euro, z czego 4,5 mln euro stanowi rządowy grant.

– Choć doświadczamy ekonomicznych konsekwencji pandemii, ważne jest, aby Holandia kontynuowała badania nad możliwościami inwestycyjnymi dla nowej technologii, która będzie mieć znaczący wkład w nasze przyszłe możliwości zarobkowe, transport oraz zmiany klimatyczne – zaznaczyły holenderska minister infrastruktury Cora van Nieuwenhuizen oraz Mona Keijzer, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki i klimatu, w piśmie skierowanym do holenderskiego Parlamentu.

Dodatkowego wsparcia finansowego projektowi udzieliła również prowincja Groningen w Holandii, na której terenie w 2022 roku zostanie utworzony obiekt testowy – European Development Center. Kompleks będzie dysponował pierwszym w Europie 2,6-kilometrowym torem o średnicy 1,4m, który umożliwi przeprowadzenie testów lewitacji magnetycznej, pokonywania zakrętów czy hamowania awaryjnego przy użyciu dużych prędkości.

– Dzięki swojej wiedzy specjalistycznej, Nevomo wniesie cenny wkład w działania badawczo-rozwojowe dotyczące projektowania silników oraz systemu zasilania, które będą realizowane w ramach grupy roboczej Cargo – dodaje Jeroen in ‘t Veld, szef projektu Hyperloop Development Program – Globalne projekty, takie jak rozwój technologii hyperloop, mogą być osiągnięte tylko na drodze współpracy podmiotów, zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego.

Uczestnicy projektu Hyperloop Development Program (HDP) będą podzieleni na cztery grupy, a każda z nich będzie pracować nad osobnym zagadnieniem – przewozem towarów, osób, budową EHC oraz analizą przyszłych perspektyw. Nevomo będzie odpowiedzialne za zaprojektowanie kluczowych elementów napędu, zasilania oraz sterowania, w ramach grupy roboczej przygotowującej koncepcję systemu do transportu towarów – tzw. cargoloop. Poprzez wykorzystanie technologii hyperloop w logistyce, w przyszłości możliwy będzie szybki i bez emisyjny transport ładunków na szeroką skalę.

– Inicjatywa podjęta przez holenderski rząd jasno wskazuje na rosnące zainteresowanie rozwojem transportu kolejowego nowej generacji w Europie. Dzięki przeznaczeniu ponad 30 milionów euro na realizacje tego projektu, największe firmy z całego świata będą mogły wspólnie połączyć swoje siły nad opracowywaniem technologii przyszłości – dodaje Michał Litwin, dyrektor strategiczny Nevomo – To kolejna, po realizowanym w ramach inicjatywy Shift2Rail projekcie HyperNex, inicjatywa szerokiego konsorcjum europejskich podmiotów rozwijających technologię przyszłości, w którym bierzemy udział.