Już ponad 1500 użytkowników telefonów z systemem Android mogło przetestować stworzoną przez Instytut Logistyki i Magazynowania darmową pilotażową aplikację MOBIT GS1 dostarczającą wiarygodną informację na temat kilku tysięcy produktów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

MOBIT GS1 to mobilny skaner kodów kreskowych GS1, który dostarcza multimedialne prezentacje oraz rozszerzone informacje o produkcie. Dynamiczny rozwój Internetu i technologii mobilnych przyczyniły się do tego, iż konsumenci coraz więcej wagi przywiązują do aktualnej, rzetelnej i szybkiej informacji o produktach. Brak właściwej informacji oraz poprawnego zdjęcia produktu rodzi niepewność i może negatywnie wpływać na decyzje o zakupie. W sieci można znaleźć wiele firm dysponujących informacjami o produktach i budujących na tej podstawie różnego typu usługi: sklepy internetowe, porównywarki cen i serwisy opiniotwórcze, dedykowane także dla użytkowników telefonów komórkowych. Niestety w znacznej części producenci oraz właściciele marek handlowych nie mają wpływu na sposób prezentowania danych o swoich produktach. Dane zamieszczone  w takich systemach, gromadzone z różnych źródeł, są często nieprecyzyjne i nieaktualne.

MOBIT GS1 jest mobilnym systemem informacji o produktach – pilotażową aplikacją przygotowaną przez informatyków Instytutu Logistyki i Magazynowania – organizację krajową GS1 Polska, w celu zademonstrowania producentom i konsumentom możliwości budowania relacji, do których kluczem jest poprawna informacja o produkcie.
Każdego miesiąca obserwujemy, że na rynku pojawiają się nowe pomysły na wykorzystanie kodów kreskowych w aplikacjach mobilnych. Powstają kolejne start-upy, które rozwijają bardzo interesujące usługi. Również działające na rynku firmy e-commerce analizują możliwości rozwoju usług mobilnych bazujących na kodach kreskowych. Ponieważ na rynku nie ma referencyjnego źródła informacji o produktach, każdy z tych podmiotów albo kupuje gotową bazę albo gromadzi dane na własną rękę – mówi Jacek Pucher z Instytutu Logistyki i Magazynowania.

MOBIT GS1 opiera się na danych wprowadzanych i weryfikowanych przez firmy – producentów i dystrybutorów zarejestrowanych w GS1 Polska. Źródłem informacji o produkcie jest m.in. baza MOJE GS1, gdzie każda firma posiadająca pulę numerów nadaną przez GS1 Polska może wprowadzić i opublikować dane dotyczące 6 atrybutów opisujących produkt, w tym m.in. adres strony internetowej producenta zawierający opis produktu. Użytkownicy MOBIT GS1 skanując kody mogą również sprawdzić dane o produkcie korzystając z narzędzi Google™, Krajowej Bazy KBPOZ oraz GEPIR’a.
Na całym świecie organizacje GS1 zauważają potrzebę rozwoju referencyjnych źródeł informacji  o produktach. GS1 Polska wspólnie innymi organizacjami z Europy rozwija standardy opisu produktu dla rozwiązań e-commerce i aplikacji mobilnych oraz pracuje nad mechanizmem wymiany danych pomiędzy krajami. – dodaje Elżbieta Hałas, odpowiedzialna za funkcjonowanie systemu GS1 w Polsce i nowo wybrana przewodnicząca GS1 in Europe.

Naszym celem jest także stworzenie i rozwój krajowego ekosystemu firm – społeczności producentów, dystrybutorów, dostawców aplikacji i rozwiązań - zainteresowanych budową referencyjnego źródła informacji o produktach. Chodzi o to, aby autorzy każdego innowacyjnego pomysłu czy inicjatywy nie musieli budować nowej bazy produktów, ale mając pomysł na rozwój usługi dotyczącej np. sprawdzania zawartości alergenów mogli skorzystać z zestawu podstawowych danych opisujących produkt. – dodaje Pucher. MOBIT-GS1 w wersji pilotażowej miał premierę podczas Kongresu LOGISTICS 2010, największej konferencji logistycznej w Polsce. Oprócz możliwości skanowania i dostępu do wieloźródłowej informacji o produkcie, dzięki współpracy z firmą KAMIS SA - partnerem pilotażu, dla wybranych produktów KAMIS istnieje możliwość dostępu do pełnej informacji o produkcie, jego składzie, wartościach odżywczych oraz multimedialnych przepisów i porad ekspertów.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)