Czy współpraca na linii nauka-biznes może być udana i przynosić korzyści obu stronom? Dotychczasowe projekty realizowane przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości pokazują, że jest to możliwe.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

„Staż Sukcesem Naukowca” czy „Kluczowy Stażysta” to tylko niektóre projekty realizowane przez PAIP w kilku województwach w Polsce, które potwierdzają słuszność takich przedsięwzięć. Ich głównym celem jest wykorzystanie potencjału naukowego drzemiącego w pracownikach naukowych poprzez umożliwienie im odbycia stażu w wybranym mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwie. Naukowcy wprowadzają innowacyjne rozwiązania i sprawdzają jak wygląda praca w firmie, a początkujący przedsiębiorcy nie ponoszą kosztów wynagrodzenia (3000 zł/miesięcznie), ponieważ staże są w całości finansowane przez Unię Europejską.

- Staż w projektach łączących naukę z biznesem z reguły trwa 6 miesięcy i w tym czasie stażysta jest zobligowany do przepracownia 100 godzin/miesięcznie na rzecz danego przedsiębiorstwa – mówi Kamil Skorupiński, specjalista ds. promocji i marketingu Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. - Pracownicy naukowi pracują nad innowacjami w różnych dziedzinach. Są to m.in.socjologia, ekonomia, robotyka, budowa maszyn, akustyka oraz fizykochemia powierzchni – dodaje.

Pierwszym krokiem do odbycia stażu przez pracownika naukowego lub zdobycie stażysty przez początkującego przedsiębiorcę jest zalogowanie się na stronie projektu, która jest pośrednikiem pomiędzy naukowcami a firmami (w tym startupami). Na stronie danego projektu pracownik naukowy znajdzie listę firm, które są zainteresowane przyjęciem stażysty, a przedsiębiorca może wyszukać stażystę, który w swojej codziennej pracy naukowej zajmuje się dziedziną związaną z działalnością przedsiębiorcy.

Obecnie PAIP realizuje 8 projektów łączących świat nauki i biznesu. Są to m.in. „Staż Sukcesem Naukowca” realizowany w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim oraz „Kluczowy Stażysta” realizowany w woj. dolnośląskim. Rekrutacja do projektów odbywa się w sposób ciągły, a szczegóły dotyczące poszczególnych inicjatyw dostępne są na stronie www.paip.pl.

Projekty stażowe realizowane są przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, który specjalizuje się w projektowaniu nowych metod transferu wiedzy naukowej do środowisk przedsiębiorczych, wspieraniu współpracy przedsiębiorców i inwestorów oraz w promocji innowacji i przedsiębiorczości akademickiej. Stowarzyszenie swoją działalność finansuje dzięki środkom unijnym oraz krajowym. Łączna wartość projektów realizowanych bądź zrealizowanych przez PAIP to ok. 40 mln zł, co czyni z niego lidera w tym zakresie.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)