Nie lata, dostarcza paczki i zgarnął 2 mln dolarów. Dispatch zbuduje flotę naziemnych dronów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Drony nie tylko muszą latać. Kalifornijska spółka zbudowała robota, który porusza się drogą lądową i dostarcza przesyłki. Teraz zamierza stworzyć flotę takich urządzeń i obsłużyć klientów w większych miastach. Na rozwój projektu Dispatch pozyskało 2 mln dolarów.

Na zdjęciu: Dispatch | fot. materiały prasowe 

Bezzałogowy dron lądowy

– Zapotrzebowanie na wygodną i tanią dostawę jest powszechne. Naszym celem jest, aby zaspokoić ten popyt i stworzyć skalowalny system, który będzie działać efektywnie we wszystkich lokalizacjach – powiedział Uriah Baalke, współtwórca Dispatch, w rozmowie z magazynem TechCrunch. Dodał, że dwa miliony dolarów, które w jego startup zainwestował fundusz Andreessen Horowitz przeznaczy na powiększenie zespołu, rozwój produktu i zbudowanie floty robotów dostarczających paczki.

Dispatch produkuje bowiem maszyny, które kształtem i wielkością przypominają nieco przenośne lodówki z zamontowanymi kółkami. Dzięki nim mogą poruszać po chodnikach z prędkością, z jaką przemieszczają się ludzie. „Bagażnik” urządzenia składa się z czterech schowków, które łącznie mogą pomieścić pakunek o masie mniej więcej pięćdziesięciu kilogramów.

Robot uczy się jak bezpiecznie jeździć

Ponadto ten bezzałogowy pojazd dostawczy wyposażony jest w moduł sieci bezprzewodowej, czujniki i mechanizmy odpowiadające za maszynowe uczenie, dzięki którym wie, jak poruszać się bezpiecznie po drogach. Zaś właściciele maszyny mogą śledzić zdalnie jej lokalizację. Dodatkowo obsługę umożliwia aplikacja mobilna, za pośrednictwem której odbiorcy przesyłek mogą otwierać skrytki z ich paczkami.

Póki co, zespół stojący za Dispatch stworzył robota o nazwie Carry i przeprowadził program pilotażowy na terenie dwóch uczelni w Stanach Zjednoczonych. Gdy firmie z San Francisco uda się już rozbudować flotę urządzeń, jej przedstawiciele zamierzają wdrożyć bezzałogowy i naziemny system dostaw w dużych miastach. Nie będą jednak jedyną spółką, która w ten sposób zamierza rozwozić paczki.

Krótkie trasy i trzydzieści minut

Współtwórcy Skype’a w ramach firmy Starship Technologies stworzyli autonomicznego robota odpowiedzialnego za dostawy towarów. Podobnie jak Carry porusza się on po chodnikach z prędkością niewiększą niż chód człowieka. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że zamówienia realizowana przez Starship będą odbywać się na krótkich odcinkach, a przesyłki mają docierać do klientów maksymalnie w trzydzieści minut.

https://youtu.be/_PKyKluMcNM