Kiedy znudzą nam się gry i Netflix, zawsze pozostają książki i audiobooki. Możemy też pouczyć się czegoś nowego. A nuż odkryjesz swoje nowe hobby? Podstawy SEO, joga, nauka nowego języka czy programowanie? Decyzja należy do ciebie.
Oto zestawienie kilkunastu platform udostępniających naukę za darmo.
1. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
To jedyna polskojęzyczna strona w tym zestawieniu. Znajdziemy tam szkolenia z zakresu: zarządzania, finansów, marketingu, prawa i kompetencji (np. umiejętności kierownicze lub planowanie własnej kariery zawodowej).
2. Udemy
Na Udemy znajdziemy sporo kursów płatnych, ale są także darmowe, lub w promocji. Platforma oferuje ponad 100 tys. kursów on-line z takich dziedzin jak m.in.: biznes, projektowanie, fotografia, programowanie, rozwój osobisty, muzyka czy zdrowie i fitness.
3. Sense Time
SenseTime to hongkońska firma, która udostępniła na czas epidemii kursy uczące podstaw programowania. Przygotowane lekcje są skierowane do uczniów oraz nauczycieli.
Program edukacyjny obejmuje tematy takie jak: sztuczna inteligencja, kodowanie czy robotyka. Przygotowano też serię wykładów online informujących o wyzwaniach, przed jakimi obecnie stoi branża sztucznej inteligencji. Dla nauczycieli są przeznaczone szkolenia ci o narzędziach programistycznych i zdalnym nauczaniu.
4. Open Culture
Strona skupiająca ponad 1250 bezpłatnych kursów online z topowych uniwersytetów na świecie. Stają przed nami otworem podwoje Stanford, Yale, Berkeley, Oxfordu i wielu innych równie znanych uniwersytetów. Kursy podzielone są kategoriami, na wszystkie możliwe dziedziny. W sekcji językowej szeroki wybór języków obcych do nauki, w tym tak oryginalnych jak hindi, łacina czy greka. Taki szeroki wachlarz możliwych tematów sprawia, że nie wiadomo, który kurs zobaczyć jako pierwszy. Open Culture to obowiązkowa strona dla wszystkich głodnych wiedzy.
5. OpenLearn
OpenLearn oferuje darmowe kursy e-learningowe z takich dziedzin jak sport, psychologia, edukacja, historia, sztuka, języki, biznes, środowisko, nauka i technologia oraz prawo i polityka. Plusem tych lekcji jest to, że można w większości przypadków ściągnąć sobie te kursy np. na czytnik e-booków.
6. Future Learn
Future Learn jest brytyjską platformą e-learningową posiadającą ciekawą tematykę szkoleń m.in. z biznesu i zarządzania, dbania o zdrowie, psychologii, technologii, kodowania czy nauczania. Kursy są bezpłatne, jednak osoby, które chcą dostać płatny certyfikat muszą pomyślnie zaliczyć zadania lub testy.
7. Coursera
Coursera to obecnie najbardziej znana na świecie strona z kursami online. Kiedyś większość kursów była darmowych, teraz z uwagi na to, że wiele z nich jest sygnowanych przez najznamienitsze uczelnie świata, dostęp do tych najbardziej popularnych jest tylko za opłatą. Jednak nadal można znaleźć lekcje, które nie wymagają opłat.
8. Open 2 Study
Australijska platforma z darmowymi kursami. Dla chętnych na bardziej zaawansowaną naukę przygotowano płatne studia.
9. edX
Kolejna platforma oferująca darmowe kursy e-learningowe. I tutaj również tematyka, która jest obecnie na topie (np. specjalistyczne kursy IT) jest płatna.
10. Class Central
To strona Uniwersytetu Stanforda z darmowymi i popularnymi tematami kursów z wielu dziedzin.
11. Openlearning
Openlearning skupia w większości kursy bezpłatne, ale znajdziemy tu też takie, za które trzeba zapłacić. Za to kurs dla przyszłych znawców wina jest za darmo.
12. Alison
Alison – to darmowe kursy e-learningowe. Bezpłatne kursy są w wersji podstawowej i służą raczej, by rozpoznać, czy dany temat warto jest zgłębić dalej gdzieś indziej.
Jeśli ta lista jest niewystarczająca, tu można znaleźć 450 darmowych kursów promowanych pod hasłem Ivy League, w skład którego wchodzi 8 najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych: Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia i Pennsylvania.