Jestem… Kim jestem?
– Przez ostatnich 20 lat popełnialiśmy błąd, poszukując w sobie pracowników. Nazywaliśmy siebie architektami, dziennikarzami – mówi w rozmowie z nami Tano Lopez, CEO i założyciel Caira Education, hiszpańskiego startupu, który chce zmienić sposób, w jaki postrzegamy edukację, a także to jak zdobywamy nowe umiejętności.
Przedsiębiorca proponuje, żeby dłużej nie patrzeć na program nauczania przez pryzmat sztywnego, narzuconego z góry toku nauczania. Zamiast tego, proponuje, aby każde dziecko, później ludzie dorośli, najpierw dowiedzieli się kim są, co ich fascynuje i jakie są ich naturalne talenty, a dopiero potem, żeby podejmowali trud ich rozwijania.
Tano Lopez – Przyszłość edukacji i pracy, w której żyjemy
Czego warto się uczyć?
Zmieniając paradygmat nauczania, mamy stać się szczęśliwsi i bardziej przydatni dla innych. Jakie umiejętności według szefa Caira Education powinniśmy szlifować?
Mowa między innymi o:
- przywództwie,
- empatii,
- wyrażaniu emocji,
- i kolaboracji.
– Najpierw musisz poznać siebie, żeby potem wiedzieć jak wykorzystać technologię – uważa Tano Lopez. Bez tej fundamentalnej wiedzy można przez całe życie być rybą pośród małp i próbować wspinać się na drzewo w dżungli. „To nie zadziała”, przestrzega nasz rozmówca
Nowy kierunek nauczania
Według Tano Lopez potrzeba nauczania umiejętności miękkich wynika z potrzeb zmieniającego się rynku. Sugeruje, że głównym trendem, który w najbliższej przyszłości będzie kształtować systemy edukacyjne będzie decentralizacja, rozumiana jako rozproszenie.
– Mając do dyspozycji technologię, możliwość pracy zdalnej, a także mnogość zadań, które można wykonać bez konieczności fizycznej obecności razem w danym miejscu, ludzie muszą umieć ewoluować, dzielić się i rozwijać – mówi CEO Caira Education.
Partnerem naszych rozmów jest PKO Bank Polski.
Konferencja Infoshare 2021 zgromadziła ponad 4500 tysiąca uczestników, ponad 300 technologicznych startupów, korporacje oraz blisko 150 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się wiedzą na 5 scenach Infoshare. Ta największa technologiczna konferencja w CEE odbyła się w październiku 2021 w Gdańsku.
Kolejne wywiady będą pojawiły się w najbliższych dniach na naszej stronie! Znajdziesz je tutaj: Człowiek w świecie wielkich technologii. Startujemy z nowym cyklem wideo wywiadów