BionicSwift jest wyposażony w skrzydła, które imitują upierzenie prawdziwych ptaków. Robot ma rozpiętość skrzydeł 68 cm, długość 44,5 cm i wagę 42 gramów. Wewnątrz ukryty jest mechanizm, który odpowiada za ruch skrzydeł oraz technologia komunikacyjna i kontrolery do trzepotania.
Poszczególne lamele (pióra) wykonane są z ultralekkiej, elastycznej, ale bardzo wytrzymałej pianki. Ułożone są na skrzydłach, których ruch został tak zaprogramowany, by odzwierciedlał ruch skrzydeł prawdziwego ptaka. Dodatkowo pióra pracują w odpowiedni sposób. “Otwierają się” i “zamykają” umożliwiając w ten sposób jeszcze lżejszy lot oraz wykonywanie różnych akrobacji.
Lot jest koordynowany za pomocą radiowego wewnętrznego GPS. Zespół montuje kilka modułów radiowych w przestrzeni tworzących stałe kotwice, które lokalizują się nawzajem i definiują kontrolowaną przestrzeń powietrzną. System może używać zaprogramowanych ścieżek do planowania i określania tras lotu dla ptaków ale również ptaki mogą samodzielnie korygować ścieżki lotu bez udziału ludzi.
Jak zapowiadają twórcy imponujących robotów BionicSwift mógłby być wykorzystywany do nadzorowania hal produkcyjnych, monitorowania ulic, lotnisk, czy przewożenia niewielkich ładunków. Zastosowań można znaleźć wiele. Mimo, że na ten moment imponujące robo-ptaki to jedynie ciekawostka techniczna, dokonania firmy Festo pokazują nam, jak ogromne mamy możliwości.