Nieśmiertelne źródło mięsa – Roman Lauš z Mewery ma nowy pomysł na mięsne jedzenie z supermocami

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Nieśmiertelne źródło mięsa – Roman Lauš z Mewery ma nowy pomysł na mięsne jedzenie z supermocami

Udostępnij:

O mięsnym jedzeniu z supermocami, czyli nowym pomyśle na zdrowe mięso, opowiada nam Roman Lauš, współzałożyciel i CEO startupu Mewery. Startup bierze również udział w konkursie Startup Contest, będącego częścią Infoshare 2024.

Mewery to globalna firma zajmująca się żywnością i zaawansowanymi technologiami. Jej zespół opracowuje platformę dla produktów mięsnych hodowanych w komórkach przy użyciu zastrzeżonej metody współhodowli komórek zwierzęcych i mikroalg.

Ile mięsa jest w Waszym mięsie?

Mewery opracowuje unikalny rodzaj produktu hybrydowego, w którym ostateczna masa powstaje z połączenia komórek świń i mikroalg. Łączymy te dwa organizmy w jednej hodowli w stosunku 1:1.

Ile kilogramów mięsa można „wyprodukować” z jednej świni lub krowy? Jak długo jedno zwierzę może służyć do pozyskiwania komórek?

Zasada jest zupełnie inna. Początkowo pobraliśmy komórki z pępowiny świni i wyizolowaliśmy te, które najlepiej sprawdzały się w naszej metodzie współhodowli. Niedawno zakończyliśmy rozwój naszego własnego banku komórek, w którym przechowujemy i wielokrotnie wykorzystujemy komórki świni, które rosną w kontrolowany sposób. Źródło to stanowi nieograniczony zasób komórek bez konieczności pozyskiwania ich bezpośrednio od zwierzęcia.

Czy nie obawiasz się oskarżeń o wprowadzanie klientów w błąd – że sprzedajecie mięso, które w powszechnej opinii mięsem nie jest?

Absolutnie nie. Sprzedajemy im PRAWDZIWE mięso. Jedyną różnicą jest proces jego hodowli, ale samo mięso na poziomie molekularnym jest takie samo. My tylko usuwamy proces wzrostu z ciała zwierzęcia i symulujemy go w kontrolowanym środowisku.

Jaka część Twojego startupu to biznes, a jaka to nauka? W jaki sposób połączyliście te dwa światy?

Ponieważ wciąż jesteśmy na etapie badań i rozwoju, dominują zespoły naukowe. Nie było problemu z połączeniem tych dwóch światów, ponieważ mieliśmy szczęście przyciągnąć ludzi, którzy wykraczają poza swój obszar specjalizacji i koncentrują się na wspólnym celu. Wspieramy jedność zespołu, dzieląc się naszymi postępami i wspólnymi poglądami, zachęcając wszystkich członków zespołu do uczenia się od siebie nawzajem. Mimo faktu, że każda i każdy z nich działa w obrębie swojej własnej specjalizacji.

Proces tworzenia produktu wygląda na bardzo złożony. Jak wygląda laboratorium, w którym powstaje mięso?

W naszym laboratorium stoją maszyny, które mienią się, świecą i grzeją. Z jednej strony hali mamy mikroalgi hodowane w celu wytworzenia komponentów do współhodowli. Z drugiej strony – bioreaktory i inkubatory z komórkami świń karmionymi algami.

Załóżmy, że prowadzę sklep wegański i chcę podpisać z wami umowę. Jakiego rodzaju dostawy mógłbyś mi zapewnić w skali miesiąca? Ile kilogramów produktu jesteście w stanie wyprodukować każdego miesiąca?

Jak wspomniano powyżej, nadal pracujemy w laboratorium z mniejszymi ilościami używanymi wyłącznie do testów i eksperymentów. Ale po uruchomieniu spodziewamy się produkować tony produktów końcowych.

W jakich warunkach należy przechowywać mięso? Jaka jest jego data ważności?

Pewne jest to, że nasze mięso hodowlane jest trwalsze niż mięso konwencjonalne dzięki metodzie współhodowli z udziałem mikroalg. Dokładna data przydatności do spożycia zostanie określona za kilka miesięcy, gdy przeprowadzimy tego typu pomiary.

W swoich działaniach marketingowych skupiasz się przede wszystkim na przekazie przyjaznym dla środowiska. Ale czy to oznacza, że powinienem jeść wasze mięso tylko po to, by mieć czyste sumienie?

Nie. Przekaz etyczny i środowiskowy to ogólna korzyść dla całej branży. Jest to również preferowana korzyść dla konsumentów na wczesnym etapie rozwoju, którzy badają branżę bardziej jako taką niż konkretne marki. Jednak im bardziej wzrasta świadomość branży, tym bardziej będziemy zwracać uwagę na nasze główne korzyści dla konsumentów, wynikające z unikalnych cech mikroalg. Ze względu na ich właściwości, często nazywane „superfoods”, będziemy mogli twierdzić, że zawierają 80% więcej białka i jednocześnie 90% mniej tłuszczów nasyconych oraz bardzo wysoki poziom witamin i przeciwutleniaczy. Tym przyciągniemy wszystkich ludzi zainteresowanych zdrowym stylem życia.

Czy podczas wytwarzania produktu macie wpływ na ostateczny smak mięsa? Czy można go jakoś poprawić, wzbogacić?

Jak najbardziej. Przede wszystkim mikroalgi są łatwiejsze do „zaprogramowania” pod kątem smaku i wyglądu. Oczekujemy również, że będziemy mieć warianty produktów, które są połączeniem naszej masy hybrydowej i składników roślinnych, które możemy dostosować w razie potrzeby.

Gdybyś postawił przed Gordonem Ramseyem dwa talerze – jeden z klasycznymi klopsikami, a drugi z klopsikami z mewery, to czy sławny szef kuchni rozróżniłby smak tych dwóch produktów?

Miejmy nadzieję, że tak. Problemem byłoby, gdybyśmy tego nie zrobili. Nasz produkt nie ma na celu imitowania konwencjonalnego mięsa. Łącząc komórki mięsa z mikroalgami, tworzymy nowy rodzaj żywności – mięsa, jeśli wolisz – mięsne jedzenie z supermocami lub zdrowszy rodzaj mięsa.

Czy możesz sobie wyobrazić, że za kilka lat Twój produkt będzie serwowany w restauracjach z gwiazdkami Michelin?

Tak, z łatwością. Ale jeszcze bardziej ekscytujące będzie to, że nasze produkty będą serwowane w każdej rodzinie na niedzielny obiad.

Konferencja Infoshare 2024 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

Mam Startup jest Patronem Medialnym Infoshare 2024 – największej konferencji technologicznej w CEE, łączącej najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 maja w Gdańsku. Co roku biorą w nim udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 8 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu. Podczas Infoshare 2024 poznamy również zwycięzców Startup Contest, na których czeka 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles – programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Kup bilet już dziś!

Czytaj także inne nasze wywiady z uczestnikami Infoshare 2024: