Długa historia inwestycji
Nina Capital, firma VC z siedzibą w Barcelonie, osiągnęła pierwsze zamknięcie swojego trzeciego funduszu w wysokości 50 mln euro, aby wesprzeć założycieli wczesnych technologii medycznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu i Australii. Jak informuje Sifted, ponad jedna trzecia (co najmniej 16,66 mln euro) została zapewniona przez LP – w tym Seven Two Partners, biura rodzinne i zamożne osoby fizyczne z USA i Europy.
Firma planuje zainwestować w 25 spółek z funduszu; 60% będzie miało siedzibę w Europie, a reszta w innych regionach geograficznych.
Nina Capital rozpoczęła zbieranie trzeciego funduszu pod koniec września ubiegłego roku i planuje ostateczne zamknięcie do końca 2025 roku. Wartość pojedynczego ticketu będzie wahać się od 250 tys. do 1,5 mln euro na spółki pre-seed do serii A. 60% funduszu jest przeznaczone na kolejne inwestycje.
Podobnie jak w przypadku poprzednich funduszy VC, będzie dążyć do przejęcia od 8 do 10% udziałów w startupach, w które inwestuje – czasami nieco więcej, mówi Marta Zanchi, założycielka i partner zarządzający Nina Capital. Ponad 80% startupów, w które Nina Capital zainwestowała w ramach swojego pierwszego funduszu, pozyskało finansowanie zalążkowe; firmy, w które zainwestowała w ramach drugiego funduszu, zwiększyły przychody ponad 4-krotnie w ciągu dwóch lat od inwestycji Niny.
Jej portfolio obejmuje ponad 50 spółek. Inwestycje w Europie obejmują Neurescue z siedzibą w Kopenhadze, producenta urządzeń sercowo-naczyniowych; oraz Ultromics z siedzibą w Oksfordzie, która oferuje platformę opartą na sztucznej inteligencji do wykrywania niewydolności serca. Zanchi twierdzi, że strategia inwestycyjna funduszu dla jego trzeciego funduszu pozostanie w dużej mierze niezmieniona w porównaniu z poprzednimi pojazdami.
Inwestycje dla tych, którzy chcą robić więcej za mniej
Nina Capital ma trzy główne obszary, w które inwestuje: firmy rozwiązujące problemy w zakresie diagnostyki, urządzeń medycznych i szkolenia lekarzy; infrastruktura opieki zdrowotnej; oraz ścieżki kliniczne i wydajność operacyjna w szpitalach.
– Chcemy wprowadzać rozwiązania technologiczne, które pomogą tej branży lepiej funkcjonować – mówi Marta Zanchi, dodając, że jest zainteresowana startupami pomagającymi firmom z branży opieki zdrowotnej „robić więcej za mniej”.
Nina Capital jest również zainteresowana urządzeniami medycznymi.
– Nie myślimy o tradycyjnych, staromodnych technologiach medycznych – mówi Zanchi. – Interesuje nas następna generacja urządzeń medycznych opartych na danych, które wchodzą na rynek, takich jak urządzenia oparte na sztucznej inteligencji, które dokładniej diagnozują i monitorują warunki niż poprzednia technologia.
Przykładem w portfolio firmy jest Earlysight z siedzibą w Genewie, która opracowuje urządzenia do nieinwazyjnego monitorowania białych krwinek i wykrywania chorób oczu u pacjentów. Zanchi twierdzi, że firma chętnie wspiera również startupy skupiające się na populacjach o niedostatecznym dostępie do usług. Przykładem jest Adora z siedzibą w Londynie, która świadczy usługi wsparcia dla kobiet w okresie menopauzy. Podobnie jak berlińska Lillian Care, która tworzy hybrydową podstawową opiekę zdrowotną w niedostatecznie rozwiniętych regionach Niemiec.
Nina Capital dokonała już pierwszej inwestycji ze swojego trzeciego funduszu, w platformę zdrowia psychicznego dla studentów Sonar Mental Health z siedzibą w Stanford. Jak mówi Zanchi, w przygotowaniu ma jeszcze dwie transakcje na początek 2025 roku.