Nova Credit pozyskało 50 milionów dolarów. Pomoże imigrantom w dostępie do kredytów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Nova Credit pozyskało 50 milionów dolarów. Pomoże imigrantom w dostępie do kredytów

Udostępnij:

Nova Credit planuje stworzyć globalny system sprawozdawczości kredytowej, dzięki któremu imigranci będą mieli dostęp do finansowania w państwach, w których się osiedlą.  Startup właśnie pozyskał był 50 milionów dolarów dofinansowania w serii B.

– W Nova Credit wierzymy, że wszyscy czerpiemy korzyści z życia w społeczeństwie o zróżnicowanych perspektywach. Wierzymy również, że niezależnie od tego, skąd pochodzisz, zasługujesz na sprawiedliwy i równy dostęp do naszego systemu finansowego. Przed wprowadzeniem Nova Credit nie było to możliwe, ponieważ systemy kredytowe są specyficzne dla danego kraju, a ludzie musieli zacząć od nowa, kiedy przeprowadzali się za granicę. Nasza firma ma misję rozwiązania tego problemu poprzez budowę infrastruktury służącej ujednoliceniu globalnego systemu finansowego – napisał na blogu Misza Esipow, CEO w Nova Credit.

Dzięki technologii paszportu kredytowego, którą stworzyła firma można pobierać dane o kredytach zagranicznych konsumentów i przekładać je na format potrzebny amerykańskim ubezpieczycielom. Dane są dostarczane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu banki mogą szybko uzyskać karty kredytowe i kredyty dla imigrantów.

– Świat staje się coraz bardziej zglobalizowany, a ludzie przemieszczają się po świecie w coraz szybszym tempie, jednak historia kredytowa została uwięziona w granicach państw. Nova Credit zmienia to, umożliwiając milionom nowoprzybyłych, ciężko zarabiających na kredyt za granicą, bardziej wyrównany dostęp do usług finansowych w Stanach Zjednoczonych – napisał Esipov.

Nova Credit ma obecnie możliwość uzyskania dostępu do ponad 1 miliarda rekordów kredytowych w czasie rzeczywistym, a tym samym obsługuje większość rocznych przepływów nowoprzybyłych do USA. Ta zróżnicowana populacja przyszłych Amerykanów stanowi obecnie ponad 55 proc. wzrostu liczby ludności tego kraju i oczekuje się, że do roku 2050 wzrośnie do ponad 80 proc.

Nova Credit zbudowała pierwsze na świecie transgraniczne biuro kredytowe, globalną warstwę danych, która dziś może służyć potrzebom finansowym coraz migrującego świata. Zjawisko dużej liczby imigrantów w Stanach wymusiło konieczność powstawania nowych propozycji kredytowych dla nowo przybyłej ludności w tym kraju.

– W październiku 2019 r. rozpoczęliśmy przełomowe partnerstwo z American Express, aby dać konsumentom z Australii, Kanady, Indii, Meksyku i Wielkiej Brytanii możliwość natychmiastowego ubiegania się o karty kredytowe w Stanach Zjednoczonych, wykorzystując ich międzynarodową historię kredytową. Cieszymy się, że w 2020 r. będziemy kontynuować budowanie partnerstwa z największymi globalnymi instytucjami finansowymi, aby pomóc im w obsłudze nowo przybyłej populacji – napisał Esipow.

Seria B obejmowała duży udział Canapi Ventures oraz dotychczasowych inwestorów General Catalyst, Index Ventures i NYCA Partners. Wśród nowych inwestorów pojawili się Avid Ventures, Endeavor, Susa Ventures. W rundzie brał udział również fundusz Sound Ventures założony przez Ashton Kutcher i Guya Oseary’ego przy wsparciu legendy baseballu Alex Rodriguez i gitarzysty U2 Edge.

Pomóc imigrantom

Nova Credit nie jest jedynym przykładem firmy, która za cel postawiła sobie pomoc imigrantom w nowej rzeczywistości. W maju zeszłego roku rozmawialiśmy z Marią Amelie, założycielką startupu Startup Migrants. Maria pochodzi z Rosji, jednak przez wiele lat walczyła o swoje prawa, jako przedsiębiorczyni w Norwegii. Zbierając swoje doświadczenia postanowiła pomóc innym imigrantom w drodze, którą sama pokonała.

Maria napisała książkę pt. „Nielegalna Norweżka”, która stała się bestsellerem i zapoczątkowała ważną debatę publiczną na temat imigrantów w Norwegii. Później wydała jeszcze trzy książki oraz napisała 300 artykułów związanych z imigrantami i przedsiębiorczością. Dziś w ramach założonego przez siebie think-tanku Startup Migrants pomaga innym imigrantom.

W dzisiejszych czasach, w których świat stał się jedną wielką globalną wioską, ludzie migrują, by studiować i pracować, tego typu są bardzo potrzebne. Podziały między państwami nie mogą ograniczać i blokować naszego rozwoju. Dlatego bardzo dobrze, że powstają tego typu projekty. Natomiast Nova Credit dokonuje prawdziwej rewolucji, która może odmienić los wielu ludzi na świecie.