fot. materiały prasowe
Ostatnie spotkanie ALFA SCHOOL odbyło się w Krakowie. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach z Lean Canvas. Zdecydowana większość nigdy nie miała styczności z jakąkolwiek formą pracowania nad modelem biznesowym firmy – zwłaszcza z jedną z tych stosunkowo nowych metod. Naukowcy zwykle bowiem zajmują się opisywaniem technologii. Podczas wspólnej pracy prowokowaliśmy naukowców do zastanowienia się jak na bazie ich technologii można wybudować dobry model biznesowy i mogącą prosperować w dłuższym okresie firmę – mówi Marcin Fejfer, prowadzący warsztaty, Manager Inwestycyjny SpeedUp Group.
Kierownik sekcji wspierania komercjalizacji wyników badań B+R za pośrednictwem instrumentów finansowych NCBR Przemysław Paczos zauważa, że brak wiedzy na temat mechanizmów rządzących rynkiem i zasad prowadzenia projektu stanowią jedną z przeszkód na drodze do komercjalizacji prac B+R. Inicjatywy takie jak ALFA SCHOOL to odpowiedź na ten problem. Stanowią one dla naukowców niepowtarzalną okazję zdobycia cennych umiejętności i przekonania się, że myślenie biznesowe o projekcie zwiększa szansę na jego szybką i efektywną realizację – mówi Paczos.
Kolejną nowością dla wielu naukowców są relacje z inwestorami. Zarówno warsztaty z tej tematyki, jak i speed dating, czyli krótkie, 5cio minutowe spotkania z inwestorem, są dla nich ważnym doświadczeniem. Jak mam zaprezentować swój produkt w 5 minut? – zapytał jeden z uczestników podczas wydarzenia w Lublinie. Po przebytej sesji opowiadał jednak, jak z spotkania na spotkanie coraz swobodniej, w sposób skondensowany i bardziej komunikatywny przekazywał potencjalnemu inwestorowi najważniejsze elementy projektu, projektu który często dla przedstawicieli biznesu jest po prostu niezrozumiały. W nauce komunikowania najważniejszych założeń B+R niewątpliwym wsparciem są warsztaty z wystąpień publicznych prowadzone przez Piotra Buckiego. Dla naukowców, którzy przyzwyczajeni są do robienia długich i skomplikowanych prezentacji taka forma opowiadania o swoich ideach nie jest rzeczą łatwą. Jeśli jednak ktoś poważnie myśli o pozyskaniu inwestora i komercjalizacji swoich rozwiązań zdobycie wiedzy z tego zakresu stało się wręcz niezbędne. Prowadząc liczne spotkania warsztatowe dla naukowców i przedsiębiorców, mamy pewność, że jedną z głównych barier w komercjalizowaniu nauki jest komunikacja pomiędzy tymi dwoma sektorami. Język biznesu to język korzyści, tego też zamierzamy nauczyć naukowców organizując warsztaty ALFA SCHOOL. – mówi Marcin Postawka, Zastępca Dyrektor CZIiTT Politechniki Warszawskiej.
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, wspierają je Dentons – międzynarodowa firma prawnicza oraz SpeedUp Venture Capital Group, grupa funduszy inwestycyjnych, w skład której wchodzi m.in. fundusz SpeedUp BRIdge Alfa. Do współpracy zapraszane są również inne fundusze skupione wokół programu NCBiR – BRIdge Alfa, w ramach którego projekty najambitniejszych naukowców w kraju mają szansę uzyskać do 1mln złotych inwestycji w realizowany przez siebie projekt. Warsztaty ALFA SCHOOL odbywają się również pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
ALFA SCHOOL jest wydarzeniem bezpłatnym. Liczba miejsc ograniczona, zapraszamy więc do rejestracji na stronie: http://alfa.ac/alfa-school/