Nowa figura na inwestycyjnej szachownicy: do gry wchodzi wart 170 mln euro Fund II od OTB Ventures

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nowa figura na inwestycyjnej szachownicy: do gry wchodzi wart 170 mln euro Fund II od OTB Ventures

Udostępnij:

OTB Ventures ogłosiło, że zamknęło fundusz o wartości 170 milionów euro, znacznie przekraczając subskrypcję. Zadaniem Fund II jest budowa i skalowanie najbardziej obiecujących europejskich startupów deeptech na wczesnym etapie rozwoju. Fund II będzie wspierany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), Isomer Capital, NATO Innovation Fund (NIF), Fundację na rzecz Nauki Polskiej, TDJ Venture, współzałożyciela Snowflake Marcina Żukowskiego i OnDean, biuro rodzinne założycieli Relativity.

Niech dobra passa trwa

Fundusz stworzony z myślą o branży deeptech jest największym funduszem VC wywodzącym się z Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie inwestował na terenie całej Europy w cztery główne branże:

  • spacetech,
  • enterprise automation & AI,
  • cybersecurity
  • fintech infrastructure.

Odzwierciedlając strategię finansowania Fund I OTB Ventures i wykorzystując bogate doświadczenie partnera w scoutingu wyróżniających się spółek we wschodzących sektorach technologicznych na wczesnym etapie, Fund II będzie wykorzystywany głównie do inwestycji w Serię A, z nową alokacją do 10% na finansowanie zalążkowe w celu wsparcia rozwoju obiecujących przedsięwzięć na ich początku.

OTB Fund II zarezerwuje ponad 50% swojego kapitału na inwestycje kontynuacyjne w celu wsparcia dodatkowych rund finansowania w najlepiej prosperujących spółkach portfelowych. OTB Ventures będzie nadal utrzymywać znaczące udziały mniejszościowe w swoich spółkach portfelowych.

Odkryć europejskie skarby

– Jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić pomyślne zamknięcie naszego najnowszego funduszu, co jest świadectwem trwałego zaufania, jakie okazali nam nasi inwestorzy. Osiągnięcie to ma miejsce pomimo tego, że rynek nadal stanowi pewne wyzwanie, opierając się na sprawdzonym sukcesie Fund I. Nasz nowy fundusz umożliwia nam dalsze wspieranie naszej misji wspierania przełomowych startupów deeptech, które wykorzystują wyjątkową pulę talentów technologicznych w Europie – największy naturalny zasób, jaki może zaoferować nasz kontynent – mówi Adam Niewiński, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

Ogłoszenie nastąpiło po pierwszym zamknięciu Fund II w listopadzie 2022 roku. Firma dokonała już dziewięciu inwestycji z funduszu w sektorach docelowych, trzech inwestycji serii A i sześciu inwestycji zalążkowych. Obejmuje to inwestycję serii A w platformę produktywności i eksploracji zadań KYP.ai oraz inwestycje zalążkowe w startup automatyzacji przedsiębiorstw AI akirolabs i firmę Veridion zajmującą się wzbogacaniem baz danych dla przedsiębiorstw.

– To nasz największy jak dotąd fundusz i odzwierciedlenie pojawienia się Europy jako rynku wzrostu dla startupów DeepTech i talentów technologicznych. DeepTech jest w naszej krwi i jest naszą podstawową strategią od czasu założenia OTB w 2017 roku, więc ten kamień milowy nie tylko oznacza znaczące osiągnięcie dla naszej firmy, ale także potwierdza nasze zaangażowanie we wspieranie innowacji i przedsiębiorczości – komentuje Marcin Hejka, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

Ruch w funduszu

Niedawna inwestycja zalążkowa to inwestycja w SEMRON, drezdeński startup produkujący chipy AI o najwyższej gęstości obliczeniowej, co oznacza zwiększony nacisk OTB Ventures na technologię półprzewodników. OTB Ventures wzmocniło również swoją linię SpaceTech w swoim portfolio, inwestując w lidera usuwania kosmicznych śmieci  ClearSpace, Atmos Space Cargo i Kurs Orbital, włoski startup, którego celem jest demokratyzacja rynków usług orbitalnych i logistyki kosmicznej.

– OTB i NATO Innovation Fund podzielają pasję do zaawansowanych technologii podwójnego zastosowania, inwestując w ambitnych założycieli, aby zapewnić trwałą przyszłość miliardowi obywateli Sojuszu. Nasz pierwszy flagowy fundusz o wartości 1 miliarda euro inwestuje na przecięciu głębokich technologii, obronności, bezpieczeństwa i odporności, z tematami obejmującymi energię, obliczenia kwantowe, autonomię, klimat, przemysł, przestrzeń kosmiczną i biotechnologię. OTB w pełni wpisuje się w naszą misję. NIF działa jako samodzielne VC, prowadząc zarówno bezpośrednie inwestycje na wczesnym etapie, jak i fundusze funduszy – zaznacza Andrea Traversone, partner zarządzający NATO Innovation Fund (NIF).

Naszym celem jest wspieranie innowacji, budowanie nowych rynków, wzmacnianie konkurencyjności oraz pobudzanie zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w całej UE. Dlatego cieszymy się, że możemy odnowić naszą współpracę z OTB Ventures, przy wsparciu finansowym programu InvestEU, w celu wspierania firm deeptech w całej Europie i pomagania im w pokonywaniu wyzwań finansowych. Jest to ważne zarówno dla firm, które będziemy wspierać, jak i dla konkurencyjności UE na arenie międzynarodowej – mówi Marjut Falkstedt, CEO Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI).

Patrząc na dokonania zespołu Adama Niewińskiego i Marcina Hejki, jestem przekonany, że dołączyliśmy do grona partnerów europejskiego lidera w sektorze deeptech. Ich wyjątkową umiejętność identyfikowania innowacyjnych projektów o dużym potencjale potwierdzają inwestycje pierwszego funduszu, a drugi zapowiada się równie obiecująco. Cieszę się, że mimo faktu, iż TDJ Venture koncentruje się na projektach w fazie wzrostu, możemy wspierać startupy na wcześniejszych etapach dzięki zespołom takim jak OTB Ventures – dodaje Mateusz Sumara, dyrektor inwestycyjny TDJ Venture.

Czytaj także: