Nowa koreańska technologia ułatwia rehabilitację pacjentów po wylewie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Udar mózgu jest uważany za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Rehabilitacja pacjentów po urazie mózgu może być długa i kosztowna.Ćwiczenia i zajęcia wzmacniające są często powtarzalne i muszą być praktykowane pod opieką lekarza specjalisty.

Tylko niewielu pacjentów korzysta w pełni z pomocy i leczenia, które jest im niezbędne w odzyskaniu pełnej formy. Hoyoung Ban, absolwent MBA (’11) z Darden School of Business (USA) jest twórcą nowego wynalazku – inteligentnej rękawiczki – która może się okazać przełomem w rehabilitacji po wylewie. Jego ojciec oraz dwóch wujków przeszli udar mózgu. Skuteczna terapia rehabilitacyjna okazała się dla obydwu z nich nieosiągalna finansowo, z uwagi na wysokie koszty opieki zdrowotnej w Korei Południowej.

Hoyoung Ban, absolwent MBA (’11) z Darden School of Business (USA) jest twórcą nowego wynalazku – inteligentnej rękawiczki – która może się okazać przełomem w rehabilitacji po wylewie. Jego ojciec oraz dwóch wujków przeszli udar mózgu. Skuteczna terapia rehabilitacyjna okazała się dla obydwu z nich nieosiągalna finansowo, z uwagi na wysokie koszty opieki zdrowotnej w Korei Południowej. Firma Neofect, którą Ban kieruje w mieście Yongin w Korei Południowej, zajęła się stworzeniem i wprowadzeniem na rynek projektu inteligentnej rękawiczki – Rapael Smart Glove. Jej koszt produkcji jest stosunkowowo niski, a użyteczność wysoka, gdyż dzięki transmisji cyfrowych programów, gwarantuje ona chorym w trakcie rehabilitacji urozmaicony i skuteczny trening.

Pacjent w programie rehabilitacji udaru może nosić rękawiczkę podczas wielu czynności, takich jak rzucanie piłki lub wlewanie wody do szklanki – w trakcie wykonywania czynności lub wirtualnie dzięki zastosowaniu specjalnej techniki symulacji wideo. System Rapael Smart Glove monitoruje zdolności pacjenta, analizuje i dostosowuje trudność zadań do jego poziomu, co ma na celu poprawę ogólnej neuroplastyczności.

Rękawiczka podłączona do sieci rejestruje dane z sesji rehabilitacyjnych dla wiadomości i oceny przez pacjenta oraz personelu medycznego. Hoyoung Ban, z wykształcenia inżynier, rozpoczął MBA w Darden School of Business niedługo po założeniu Neofectu, a także po tym gdy jego poprzedni projekt strat-upu się nie powiódł. „Musiałem podszkolić moje ogólne umiejętności w zarządzaniu i zbudowaniu nowej firmy od podstaw” – podkreśla Hoyoung Ban – „Darden był najlepszym wyborem ze względu na to że program studiów MBA jest w dużej mierze oparty na wykorzystywaniu przypadków biznesowych.”

„Zdałem sobie sprawę, że główną przyczyną niepowodzenia mojej pierwszej firmy był brak dokładnego zrozumienia rozwoju projektu od strony technicznej. Podczas wprowadzania na rynek Neofectu przywiazaliśmy szczególną uwagę do rozwoju ekipy technicznej, by móc prężnie reagować na dynamikę rynku” dodaje Hoyoung Ban.

Wejście na rynek, który uznaje przede wszystkim konserwatywne podejście do leczenia nie było łatwe, ale zatrudnienie odpowiedniej liczby lekarzy w zespole, pomogło przedstawić korzyści Inteligentnej Rękawiczki dla systemu opieki zdrowotnej. Zdaniem Hoyounga Bana, rehabilitacja przy pomocy rękawiczki została w dużym stopniu wprowadzona do koreańskiego systemu opieki zdrowotnej.