Nowe narzędzie wspierające walkę z uzależnieniami w Gdańsku

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nowe narzędzie wspierające walkę z uzależnieniami w Gdańsku

Udostępnij:

Miasto Gdańsk zaoferowało swoim mieszkańcom 10 000 sesji terapeutycznych, dostępnych online w aplikacji Helping Hand.

Z danych firmy Nielsen wynika, że w kwietniu 2020 roku, alkohol był artykułem, którego sprzedaż rosła najszybciej. Co więcej, w zestawieniu z analogicznym okresem w poprzednim roku, tylko w pierwszym tygodniu kwietnia, całkowita sprzedaż alkoholu wzrosła o 26,2 proc. Natomiast według Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, liczba osób uzależnionych od alkoholu jeszcze przed pandemią, wynosiła w Polsce 800 tys., a grupa osób pijących szkodliwie lub ryzykownie szacowana była na 2 do 2,5 mln.

System wsparcia osób uzależnionych od alkoholu

Z problem alkoholizmu postanowiły zmierzyć się władze miasta Gdańsk, wprowadzając system wsparcia osób uzależnionych od alkoholu, opierający się na kompleksowej pomocy Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. System obejmuje między inny coroczny plan działań, zabieganie o granty, współpracę z kluczowymi poradniami niosącymi pomoc Gdańszczanom.

Od tego roku, Gdańsk zdecydował się również wykorzystać możliwości jakie daje aplikacja mobilna Helping Hand, oferująca wsparcie osobom uzależnionym na przykład od alkoholu. Aplikacja dostępna na smartfony, pomoże między innymi w zdiagnozowaniu uzależnienia, jego fazy, umówi na konsultacje z terapeutą lub znajdzie funkcjonujące w mieście ośrodki wsparcia. Jednocześnie jest to nowoczesne i niezwykle wygodne narzędzie pracy dla terapeutów, którzy dzięki zaprojektowanemu specjalnie dla nich panelowi, mają w jednym miejscu dostęp do całej historii choroby swojego klienta, mogą ustalić z nim datę kolejnej wizyty oraz sprawdzić wypełniane przez niego dzienniczki głodu i uczuć.

Do mieszkańców Gdańska trafi 10 000 kuponów na bezpłatne wsparcie w postaci sesji terapeutycznych online. Realizowane one będą przez gdańskich terapeutów, właśnie za pośrednictwem aplikacji Helping Hand.

Polska platforma do terapii uzależnień

Helping Hand to jedyna w Europie aplikacja mobilna, umożliwiająca terapię uzależnień – obecnie głównie od alkoholu. Polski startup opracował technologię, bazującą na sztucznej inteligencji, która oferuje terapeutom „myślące” narzędzie wspomagające proces terapii. Dzięki niemu, przyglądając się aktywności użytkownika w aplikacji, sentymentowi jego wypowiedzi, czy sposobie wypełniania dzienniczka uczuć i głodu, algorytmy są w stanie przewidzieć ryzyko nawrotu z ponad 90-procentową skutecznością. Terapeuci korzystający z aplikacji dodatkowo mają do dyspozycji specjalnie opracowane przez kadrę naukową startupu formularze i ankiety dla pacjentów oraz bezpieczną platformę do kontaktu z osobami potrzebującymi wsparcia (czat, rozmowa telefoniczna, videorozmowa).

– Decyzja Gdańska to wzorcowa reakcja miasta na ograniczenia w dostępie do stacjonarnych terapii spowodowanych izolacją społeczną, ale także wyjście naprzeciw nowej, po-covidowej rzeczywistości. Tak trzeba działać. Mam nadzieję, że podobną troską o swoich mieszkańców wykażą się również inne miasta. Tym bardziej, że trwają obecnie prace nad tym, by Helping Hand stał się produktem medycznym, wykorzystywanym przez terapeutów systemowo – mówi Marcin Brysiak, pomysłodawca i CEO Helping Hand

– Pomnażanie potencjału zdrowotnego i ochrona zdrowia są podstawowymi warunkami kształtowania wysokiej jakości życia mieszkańców, dlatego też zostały za jeden z głównych priorytetów Strategii Rozwoju Gdańska 2030 plus. Z ogromną nadzieją przystąpiliśmy do realizacji pilotażowego projektu “e-terapia w Gdańsku”. Narzędzia opracowane przez zespół badawczo-rozwojowy startupu Helping Hand, mogą okazać się przełomem w skutecznej walce z uzależnieniem osób dotkniętych problemem uzależnienia. Pandemia coronawirusa i jej skutki, przyspieszyła tylko wdrożenie tego typu rozwiązań dla społeczeństwa. Cieszymy się, że możemy je oddać w ręce mieszkańców, jako pierwsze miasto w Polsce – dodaje dr Marek Jankowski, Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień