Wypłacanie gotówki w bankomatach przez lata związane było z umieszczaniem karty w czytniku i wprowadzaniem czterocyfrowego kodu PIN. Inżynierowie przekonują jednak, że istnieją lepsze i bezpieczniejsze rozwiązania. Na polskim rynku pojawiły się właśnie bankomaty zaopatrzone w najnowsze rozwiązanie biometryczne.
Nowa sieć 2000 bankomatów biometrycznych będzie pierwszą tego typu w Europie. Działający na podczerwień skaner w każdym z nowych urządzeń odczytuje podskórny układ naczyń krwionośnych palca. Promień skanera jest częściowo absorbowany przez hemoglobinę i dostarcza unikalną dla każdego użytkownika informację zwrotną, która zapewnia jednoznaczną identyfikację.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
O nowej, rewolucyjnej dla biometrii technologii mówi Pete Jones, Rzecznik prasowy Hitachi: „Naczynia krwionośne są jednym z elementów fizjologii, które kształtują się już w łonie matki. W miarę rozwoju organizmu rosną, ale ich układ pozostaje niezmienny przez całe życie. Nawet, jeśli osoba znacząco przytyje zmienia się jedynie skala- wzór pozostaje ten sam. Badaliśmy to przez ostatnie 15 lat i wiemy, że to bardzo stabilny współczynnik.” Sieci bankomatowe, wykorzystujące nową technologię identyfikacji zostały już wprowadzone w Japonii przez Ogaki Kyoritsu Bank, oraz w Ameryce i Turcji.
W laboratoriach Sophos na bieżąco monitorujemy nowe technologie, które podnoszą standardy bezpieczeństwa IT na wyższy poziom. Nowe rozwiązanie biometryczne jest bardzo obiecujące i z uwagą obserwujemy jej implementowanie w kolejnych krajach – powiedział James Lyne, Dyrektor Strategii Technologicznej Sophos.
Najmocniejszą strona nowej zapewniającej bezpieczeństwo wypłat technologii jest fakt, że dla trafnego odczytu umożliwiającego identyfikację użytkownika potrzebna jest fizyczna obecność przy bankomacie funkcjonującego, jedynego w swoim rodzaju układu krążenia. Tego nie da się skopiować.
Choć nowe podejście do biometrii można traktować jako przełom, który w znacznej mierze ograniczy możliwość oszustw związanych z innymi metodami weryfikacji danych, nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że sercem każdego bankomatu jest komputer i zawsze znajda się podmioty i organizacje, które będą próbowały go przechytrzyć.
źródło: informacja prasowa