Nowe roboty w służbie Przemysłu 4.0

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Nowe roboty w służbie Przemysłu 4.0

Udostępnij:

Pierwszy w Polsce robot do budowy ścian, kolejne wdrożenia autonomicznej intralogistyki w naszym kraju. Są wśród nich również i polskie wynalazki.

Kolejne przykłady z naszego kraju pokazują, że koncepcja Przemysłu 4.0 już dawno wyszła poza fabryki samochodów.

Autonomiczne roboty VersaBox

Na początek nie dość, że zastosowanie automatyzacji w jednej z fabryk w naszym kraju, to jeszcze rozwiązanie od A do Z polskie – startup VersaBox wyposażył w swoje autonomiczne roboty fabrykę Faureci w Wałbrzychu. Maszyny przewożą komponenty pomiędzy poszczególnymi działami, skracając czas produkcji i optymalizując zakres zadań wykonywanych przez ludzi. Maszyny obsługują 30 lokalizacji i wykonują około 200 kursów dziennie, przewożąc 70 ton towaru. Faurecia automatyzację intralogistyki widzi jako jeden z trzech filarów transformacji Przemysł 4.0 zakładów:

– Spoiwem tego układu jest intralogistyka zapewniająca niezakłócony przepływ komponentów pomiędzy magazynem i gniazdami produkcyjnymi. Dlatego stało się dla nas oczywiste, że transport wewnętrzny będzie jednym z pierwszych obszarów, które obejmie robotyzacja produkcji – powiedział dla rządowej Platformy Przemysłu Przyszłości Marcin Wójcik, Plant Manager w wałbrzyskiej fabryce Faureci.

Obszerną rozmowę z CEO VersaBox na temat potencjału wejścia na rynek intralogistyki, którą przeprowadziliśmy na początku bieżącego roku, możecie przeczytać tutaj.

Robot wybuduje dom

Kolejny przykład robotyzacji, kolejna branża – budownictwo mieszkaniowe. Zespół naukowców z Uniwersytetu Świętokrzyskiego, we współpracy z CBRTP oraz firmą budowlaną STRABAG, zaprojektowali robota do układania cegieł. To pierwszy taki robot w Polsce. Atutem urządzenia jest możliwość wykorzystania robota wewnątrz budynku – posiada ruchome ramię mechaniczne, dzięki któremu nie potrzebuje dużej przestrzeni do działania. Robot ma być odpowiedzią na braki kadrowe w branży, a dodatkowo zwiększyć tempo budowy – urządzenie może pracować 24 godziny na dobę, również po ciemku. Produkt nie jest jeszcze wykorzystywany komercyjnie, ale już wkrótce ma trafić na rynek.

FM Logistic i IKEA automatyzują intralogistykę

MiR 200 i MiR500 – to „imiona” kolejnych pracowników magazynów FM Logistic i i IKEI w naszym kraju. MiR 200 pracuje już dla FM Logistic w Mszczonowie przy przewozie odpadów produkcyjnych do sortowni, dziennie pokonując ponad 18 kilometrów. Obecnie FM Logistic prowadzi pilotaż kolejnej wersji robota, MiR500, którą wykorzysta również do przewozu produktów wewnątrz magazynów. Testy przynoszą dobre rezultaty – MiR500 przewiózł już 1500 palet i pokonał łącznie dystans 60 kilometrów. Robot sprawdza się już w centrum dystrybucyjnym IKEA w Jarostach.