Rok 2019 ma być rokiem, gdzie mają się liczyć przede wszystkim te projekty, które przynoszą wymierne korzyści komercyjne.
Równocześnie regulatorzy i instytucje finansowe w Polsce i Unii Europejskiej przymierzają się do stworzenia prawnych norm korzystania z tej technologii. Rezultatem tych starań jest np. piaskownica regulacyjna uruchamiana przez Komisję Nadzoru Finansowego, czy strumień blockchain/DLT prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Własną organizację, która ma zdefiniować standardy blockchaina, tworzy również Komisja Europejska.
Partnerzy biznesowi
Dlatego w zeszłym roku priorytetem dla Billona było zdobycie partnerów biznesowych, komercjalizujących naszą technologię. Podpisaliśmy umowę z Biurem Informacji Kredytowej na wprowadzenie na polski rynek platformy opartej na naszym protokole blockchain, służącej do publikowania w rozproszonej sieci wrażliwych dokumentów. Pierwszym sektorem rynku, który może z niej skorzystać, są banki, zobowiązane do wprowadzenia elektronicznego rozwiązania do przesyłania klientom w bezpieczny sposób umów, cenników i innych dokumentów. Platforma otrzymała brytyjską nagrodę The Europas Awards za najlepszy projekt korporacyjny wykorzystujący technologię blockchain.
Drugim naszym partnerem jest Mitsui Knowledge Industry, spółka-córka olbrzymiego japońskiego koncernu. Będzie ona szukać zastosowań naszej technologii do regulowanego pieniądza elektronicznego na rynkach azjatyckich. W Stanach Zjednoczonych wzięliśmy natomiast udział w akceleratorze prowadzonym przez FIS – jedną z największych światowych firm dostarczających technologię do sektora finansowego. Obecnie rozmawiamy na temat dalszej współpracy.
Nagrody
Ubiegły rok obfitował również w nagrody, wyróżniające nasze podejście do tworzenia technologii w zgodzie z regulacjami i w odpowiedzi na biznesowe potrzeby klientów. Najważniejszą z nich była nagroda zdobyta na Singapore FinTech Festival za rozwiązanie problemu bezkosztowych mikropłatności dla instytucji finansowych. To zwycięstwo otwiera przed nami drogę do wejścia na bardzo rozwinięty technologicznie rynek azjatycki.
Z innych wyróżnień warto wspomnieć, że znaleźliśmy się – jako jedyna firma z Polski – na liście Fintech 50, obejmującej najbardziej obiecujące firmy fintechowe z Europy. Oprócz Billona listę, ułożoną przez brytyjski magazyn “Fintech Finance”, tworzą tak uznane marki, jak Monzo Bank, Revolut, Azimo, Ethereum, czy Onfido. Potencjał Billona zauważyło ponownie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przyznając grant prawie 4 mln na dalszy rozwój naszej technologii.
Nowe biuro, nowe twarze
W zeszłym roku urośliśmy też w siłę lokalowo i personalnie. Przeprowadziliśmy się do nowego, prawie dwa razy większego biura. Na przełomie roku do zarządu Billon dołączył Wojtek Kostrzewa, obejmując stanowisko CEO. Dotychczasowy prezes i założyciel firmy Andrzej Horoszczak został mianowany szefem technologii i wizji technologicznej grupy Billon. W nowej roli będzie odpowiadał za rozwój technologii i zapewnienie technologicznej przewagi firmy nad konkurencją.
Tak przygotowani możemy rozpocząć nowy rok. Naszym planem na 2019 jest realizacja projektów rozpoczętych w 2018. Po stronie finansowej celem na nowy rok jest natomiast pozyskanie instytucjonalnych inwestorów.
Przeczytaj również o podsumowaniach roku Bioceltix, Haxon i Bioavlee.