Nowi partnerzy w nowych czasach dla blockchaina – Billon podsumowuje 2018 rok

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Rok 2018 upłynął pod znakiem zmiany biznesowego spojrzenia na blockchain w Polsce i na świecie. Krach na rynku kryptowalut, liczne oszustwa związane z ICO i zahamowanie rozwoju wielu projektów sprawiły, że rynek zaczął weryfikować swoje podejście do tej technologii.

Rok 2019 ma być rokiem, gdzie mają się liczyć przede wszystkim te projekty, które przynoszą wymierne korzyści komercyjne.

Równocześnie regulatorzy i instytucje finansowe w Polsce i Unii Europejskiej przymierzają się do stworzenia prawnych norm korzystania z tej technologii. Rezultatem tych starań jest np. piaskownica regulacyjna uruchamiana przez Komisję Nadzoru Finansowego, czy strumień blockchain/DLT prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Własną organizację, która ma zdefiniować standardy blockchaina, tworzy również Komisja Europejska.

Partnerzy biznesowi

Dlatego w zeszłym roku priorytetem dla Billona było zdobycie partnerów biznesowych, komercjalizujących naszą technologię. Podpisaliśmy umowę z Biurem Informacji Kredytowej na wprowadzenie na polski rynek platformy opartej na naszym protokole blockchain, służącej do publikowania w rozproszonej sieci wrażliwych dokumentów. Pierwszym sektorem rynku, który może z niej skorzystać, są banki, zobowiązane do wprowadzenia elektronicznego rozwiązania do przesyłania klientom w bezpieczny sposób umów, cenników i innych dokumentów. Platforma otrzymała brytyjską nagrodę The Europas Awards za najlepszy projekt korporacyjny wykorzystujący technologię blockchain.

Drugim naszym partnerem jest Mitsui Knowledge Industry, spółka-córka olbrzymiego japońskiego koncernu. Będzie ona szukać zastosowań naszej technologii do regulowanego pieniądza elektronicznego na rynkach azjatyckich. W Stanach Zjednoczonych wzięliśmy natomiast udział w akceleratorze prowadzonym przez FIS – jedną z największych światowych firm dostarczających technologię do sektora finansowego. Obecnie rozmawiamy na temat dalszej współpracy.

Nagrody

Ubiegły rok obfitował również w nagrody, wyróżniające nasze podejście do tworzenia technologii w zgodzie z regulacjami i w odpowiedzi na biznesowe potrzeby klientów. Najważniejszą z nich była nagroda zdobyta na Singapore FinTech Festival za rozwiązanie problemu bezkosztowych mikropłatności dla instytucji finansowych. To zwycięstwo otwiera przed nami drogę do wejścia na bardzo rozwinięty technologicznie rynek azjatycki.

Z innych wyróżnień warto wspomnieć, że znaleźliśmy się – jako jedyna firma z Polski – na liście Fintech 50, obejmującej najbardziej obiecujące firmy fintechowe z Europy. Oprócz Billona listę, ułożoną przez brytyjski magazyn “Fintech Finance”, tworzą tak uznane marki, jak Monzo Bank, Revolut, Azimo, Ethereum, czy Onfido. Potencjał Billona zauważyło ponownie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przyznając grant prawie 4 mln na dalszy rozwój naszej technologii.

Nowe biuro, nowe twarze

W zeszłym roku urośliśmy też w siłę lokalowo i personalnie. Przeprowadziliśmy się do nowego, prawie dwa razy większego biura. Na przełomie roku do zarządu Billon dołączył Wojtek Kostrzewa, obejmując stanowisko CEO. Dotychczasowy prezes i założyciel firmy Andrzej Horoszczak został mianowany szefem technologii i wizji technologicznej grupy Billon. W nowej roli będzie odpowiadał za rozwój technologii i zapewnienie technologicznej przewagi firmy nad konkurencją.  

Tak przygotowani możemy rozpocząć nowy rok. Naszym planem na 2019 jest realizacja  projektów rozpoczętych w 2018. Po stronie finansowej celem na nowy rok jest natomiast pozyskanie instytucjonalnych inwestorów.

Przeczytaj również o podsumowaniach roku Bioceltix, Haxon i Bioavlee.