Nowoczesne biuro to takie, w którym chce się pracować. Musi sprzyjać wysiłkowi intelektualnemu, kreatywności oraz integracji personelu. Powinno być także ekologiczne; ekologia nie tylko wpływa pozytywnie na wizerunek firmy, lecz po prostu się opłaca. Nie zapomnijmy również o funkcjonalnym i oszczędnym sprzęcie.
Biuro – środowisko kreatywnej pracy
Zacznijmy od komfortu samego stanowiska pracy. Biura powinny nie tylko zapewniać wygodne przechowywanie wszystkich niezbędnych przedmiotów i dokumentów, lecz także tworzyć odpowiednią atmosferę do pracy. Korzystne będą w nich więc ergonomiczne fotele biurowe z możliwością regulowania wysokości oraz odchylenia, zapewniające dużą swobodę ruchów. W przypadku osób, którym powierzamy zadania twórcze, warto pomyśleć też np. o stanowiskach z regulowanymi blatami.
Bardzo istotne w biurze jest również środowisko akustyczne. Hałas licznych rozmów obniża zdolność koncentracji, a co za tym idzie – wpływa negatywnie na jakość pracy. Szum może zmniejszyć poziom efektywności pracownika nawet o 50%. Warto zatem pomyśleć o panelach wygłuszających i sufitach akustycznych. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się hałasu pomiędzy poszczególnymi strefami pracy.
Centralną, ogólnodostępną część biura można przeznaczyć na strefę komunikacyjno-relaksacyjną, z kanapami i ekspresem do kawy. Takie miejsce pozwoli na odpoczynek i stworzy przestrzeń swobodnych rozmów i wymiany pomysłów – również tych dotyczących opracowywanego właśnie projektu. Jeżeli pracownicy często przemieszczają się między różnymi strefami biura, zrezygnujmy ze stanowisk stacjonarnych na rzecz tzw. shared desking, w którym biurka nie są przypisane do konkretnych osób.
Najnowszy raport What Do Workers Want przeprowadzony na zlecenie British Council of Offices wskazuje trendy dotyczące oczekiwań pracowników biurowych od ich miejsca pracy. Aż 80% respondentów do ważnych czynników wpływających na ich komfort pracy zalicza czystość biura. Około 70% pracowników ceni ciche miejsce do pracy. Niemal 60% ankietowanych zwraca uwagę na aranżację biura, a prawie połowa ceni obecność przestrzeni wspólnej, w której można popracować w grupie i wymienić się pomysłami. Do innych istotnych czynników wymienianych przez badane osoby należą: dostęp do zieleni, ekologiczne aspekty funkcjonowania biura oraz możliwość pracy w różnych miejscach na terenie budynku.
Bliżej natury
Bliskość natury wpływa pozytywnie na kreatywność, proces podejmowania decyzji, nastawienie do pracy. Produktywność pracowników zwiększa już samo ustawienie roślin w biurze. Mogą to być rośliny doniczkowe, choć można pokusić się też o bardziej oryginalną aranżację, jak np. zielone ściany, czyli żyjące instalacje ścienne, zwane też ogrodami wertykalnymi. Ponadto oświetlenie naturalne wpływa na nastrój oraz produktywność lepiej niż światło sztuczne. Pamiętajmy więc o optymalnym wykorzystaniu światła słonecznego w przestrzeni biurowej.
Pokuśmy się też o połączenie ciekawego designu biura z ekologią i komfortem pracy. Wybierzmy ekologiczne meble biurowe, w których zaznacza się obecność naturalnego drewna, a do minimum zostaje ograniczona obecność elementów sztucznych. Nie zapominajmy o sprawdzeniu, czy meble drewniane opatrzone są certyfikatem FSC, potwierdzającym pochodzenie produktu z miejsca wdrażającego odpowiedzialną gospodarkę leśną. Akcesoria i przybory biurowe – począwszy od długopisów, a skończywszy na pojemnikach i organizerach – niech pochodzą z recyklingu.
Sprzęt elektroniczny w nowoczesnym biurze
Długoterminowe oszczędności w firmie przyniesie inwestycja w wysokiej jakości sprzęt: komputery i monitory, drukarki, skanery itd. W przypadku drukarki zwróćmy uwagę na zastosowane technologie pomagające oszczędzać energię. Innowacyjną konstrukcją i technologią tonera zapewniającą maksymalną energooszczędność cechuje się na przykład drukarka HP LaserJet Enterprise M506dn. Sprawdzajmy też wydajność wybieranej drukarki (zwłaszcza przy drukowaniu dwustronnym). Spójrzmy, czy dany model posiada energooszczędny tryb uśpienia oraz ile czasu zajmuje urządzeniu wyjście z tego trybu i rozpoczęcie drukowania dokumentu.
Wybierając monitory komputerowe, przyjrzyjmy się certyfikatom energooszczędności (np. EnergyStar, TCO czy EPEAT). Aby uzyskać certyfikat EnergyStar 6.0, monitor w stanie spoczynku nie może pobierać więcej energii niż 0,5 W. Jeśli monitor posiada TCO 6.0, to dodatkowo mamy gwarancję wysokiej jakości obrazu, ergonomii oraz przyjazności dla zdrowia. To kolejny istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, urządzając biuro pod kątem potrzeb i wygody pracowników. Dobrze zobaczyć też, czy wybrany monitor ma inne funkcje oszczędnościowe, takie jak Zero Power Switch (przycisk odcinający całkowicie energię elektryczną) czy e-Saver (pozwala ustawić czas, po którym nieużywany monitor wyłącza się sam).
Na certyfikaty typu EnergyStar spójrzmy też w trakcie kupowania komputera. Trzeba dodać, że wysoka cena sprzętu nie zawsze idzie w parze z energooszczędnymi technologiami. Drogie komputery tworzone pod kątem graczy są wyposażone w wydajne programy graficzne i bardzo dobre karty graficzne, które pobierają dużo energii. Taki sprzęt przyda się osobom pracującym w programach graficznych – do innych funkcjonalności nie potrzebujemy energochłonnego komputera. Kluczowymi elementami oszczędzającego energię sprzętu są: zasilacz, pamięć DDR (DDR3 obniżyła pobór energii o 40% w stosunku do DDR2) oraz procesor wraz z chłodzeniem (źle chłodzony sprzęt pobiera więcej energii).
Dzięki wprowadzeniu elementów naturalnych i odpowiedniej aranżacji biura, ograniczeniu elementów sztucznych, zapewnieniu stanowiska pracy sprzyjającego kreatywności oraz dbającego o zdrowie pracownika sprawimy, że zainwestowane w nowoczesne biuro środki zwrócą się w dwójnasób: w postaci większej efektywności pracy i zadowolenia personelu.