Głównymi udziałowcami funduszu są rodziny dwóch czeskich przedsiębiorców, Jána Kaspera i Petera Zálešáka, którzy byli również kamieniem węgielnym rodziny ZAKA office. Pozostali LP pochodzą głównie z czeskiego i słowackiego ekosystemu startupów.
Andrej Petrus, szef komitetu inwestycyjnego w ZAKA VC, mówi, że firma zdecydowała się otworzyć na kapitał zewnętrzny, ponieważ dzięki swojej działalności jako family office dostrzegła „ogromny napływ możliwości”. – Widzieliśmy ogromny potencjał w rozszerzeniu funduszu i zwiększeniu średniej wielkości kuponu, aby zapewnić sobie lepszą pozycję w transakcjach wysokiej jakości – mówi Andrej Petrus.
Blisko 50 szans dla startupów
ZAKA VC będzie inwestować w startupy typu pre-seed i seed. Planowane jest wsparcie dla 40-50 firm. Inwestycje będą wynosić od 250 do 300 tys. euro. Największe szanse na pozyskanie inwestycji mają startupy oferujące oprogramowanie B2B, przekrojowe zastosowanie sztucznej inteligencji w B2B, a także biotechy i healthtechy.
Biuro rodzinne ZAKA zainwestowało w ponad 55 startupów, co czyni je jednym z najbardziej aktywnych rodzinnych funduszy VC offices w Europie. Jego portfolio obejmuje m.in startup medycyny genetycznej ExcepGen, producenta mRNA Sensible Biotechnologies i wizualne wyszukiwanie dla e-commerce Miros.ai. ZAKA VC współpracuje z wiodącymi globalnymi funduszami VC, takimi jak Y Combinator, General Catalyst i Open AI CEO Sam Altman’s Apollo Fund.
Czytaj także:
- Alpine Space Ventures z największym na świecie funduszem VC dla spacetech: 170 milionów euro na kosmiczne inwestycje
- Blisko 30% funduszy VC trafiło w drugim kwartale’24 do startupów AI: raport CB Insights