Wśród prelegentów znaleźli się między innymi: Maye Musk, Esra’a Al Shafei, David Hanson oraz Poppy Crum. Eksperci przedstawili najnowsze trendy z obszaru nowoczesnych technologii oraz próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, jak w przyszłości będą wyglądały relacje między ludźmi a zaawansowanymi robotami. Zastanawiali się również, jakie wyzwania i zagrożenia niesie za sobą postęp oraz jaki wpływ na demokrację mają portale społecznościowe.
Tegoroczna edycja Masters&Robots była poświęcona nowemu, postpandemicznemu porządkowi świata. Uznani naukowcy, futurolodzy oraz innowatorzy poruszyli między innymi tematy związane z wpływem sztucznej inteligencji na funkcjonowanie człowieka oraz podjęli próbę określenia stopnia zaawansowania prac prowadzonych nad AI. Próbowali także na nowo zdefiniować rolę nowoczesnych technologii, uwzględniając takie zagadnienia jak outsourcing powtarzalnych czynności oraz problem rosnącej zależności ludzi od maszyn. Oprócz analizy konsekwencji postępu technologicznego rozmawiano także o roli Internetu w kontekście propagandy oraz rozpowszechniania dezinformacji. Prelegenci – Esra’a Al Shafei oraz Dariusz Jemielniak – rozmawiali o tym, jakie wyzwania stoją przed organizacjami, które walczą z negatywnymi zjawiskami w sieci, takimi jak fake news czy deep fake. Z kolei Poppy Crum opowiedziała o możliwościach wykorzystania sztucznej inteligencji w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.
Obok dyskusji na temat złożonej relacji między technologią a człowiekiem, ważnym tematem było przywództwo oraz wpływ liderów na otoczenie. Eksperci na podstawie własnych doświadczeń opowiedzieli, w jaki sposób można zbudować kulturę organizacji opartą na zaangażowaniu. Zwrócono także uwagę na potrzebę przewartościowania życia i spojrzenia na nie jak na nieustanną grę, której celem jest regeneracja, ruch oraz zmiany. W dyskusji pojawiły się również rozważania na temat działań, jakie warto podjąć na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nie zabrakło również tematów związanych z przyszłością alternatywnych źródeł energii.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wyjątkowego i ekskluzywnego wywiadu Olgi Kordys Kozierowskiej z Maye Musk. Ekspertka opowiedziała o swojej drodze do sukcesu oraz o tym, jak pokonywać nieuniknione trudności. Następnie Patrycja Sławuta przedstawiła uczestnikom narzędzia wykorzystywane do radzenia sobie z nową rzeczywistością oraz mówiła o tym, jak odnaleźć spokój we wszechobecnym chaosie. Eksperci podkreślili również, jak wielką rolę w budowaniu i rozwijaniu marki odgrywa zaufanie.
Nie mogło zabraknąć praktycznych przykładów zastosowania nowoczesnych technologii. Nie da się ukryć, że pandemia, lockdown i związane z nim ograniczenia wpłynęły bezpośrednio na relacje międzyludzkie. Pojawiła się potrzeba wykorzystania sztucznej inteligencji w wielu dziedzinach życia, takich jak opieka nad osobami starszymi i nieporadnymi. Eksperci zastanawiali się więc nad moralnymi i etycznymi aspektami tak zwanych Empatycznych asystentów – czyli robotów wspierających ludzi w codziennych czynnościach oraz niwelujących poczucie samotności. Dyskutowano również o tym, czy ludzkie kompetencje nadal będą potrzebne w przyszłości, czym są platformy technologiczne oraz czy stanowią zagrożenie dla demokracji.
Tegoroczna edycja konferencji Masters&Robots to ogromna dawka wiedzy oraz inspirujących rozwiązań w zakresie nowoczesnych technologii. Uczestnicy wysłuchali liderów innowacji: ludzi ze świata biznesu i nauki, pracowników czołowych ośrodków technologicznych na świecie oraz tych, którzy już dzisiaj samodzielnie projektują przyszłość. Mieli też możliwość zadawania pytań i konfrontowania swoich obserwacji z ekspertami.
Konferencja Masters&Robots stanowi jedno z najistotniejszych wydarzeń poświęconych transformacji cyfrowej i trendom związanym z nowymi technologiami w Europie Środkowo- Wschodniej. Bogaty program i ekspertyza wielu zaproszonych gości stanowią wartościowe źródło cennego know-how. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję, która odbędzie się 21-22 września w 2022 roku. Udział wezmą między innymi Amy Webb oraz Seth Godin.