Nowy rekord na polskim rynku venture capital: w 2020 wartość inwestycji przekroczyła 2,1 mld złotych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nowy rekord na polskim rynku venture capital: w 2020 wartość inwestycji przekroczyła 2,1 mld złotych

Udostępnij:

PFR Ventures, wspólnie z Inovo Venture Partners, przygotowało roczny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że w ostatnim roku 153 fundusze sfinansowały równo 300 spółek. Pozyskały one od inwestorów ponad 2,1 mld złotych.

W 2020, przez polski rynek VC, przepłynęło 2,1 mld złotych. To łączna suma kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Na tle 2019, wartość inwestycji wzrosła o 70%. Wśród największych rund finansowania znalazły się: ICEYE (331 mln złotych), Brainly (302 mln złotych) oraz Booksy (266 mln złotych).

– W roku 2020 odnotowaliśmy kolejny rekord na polskim rynku venture capital. Trzy transakcje w pułapie od 250 do 350 mln złotych wyznaczyły głównych kandydatów do tytułu polskiego jednorożca. Nie oznacza to jednak, że w 2021 nie pojawi się jeszcze jakiś „czarny koń”, który dołączy do Booksy, Brainly, DocPlanner i ICEYE – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures

– Pomimo niepewnego otoczenia rynkowego, 2020 był bez wątpienia najlepszym w historii polskiej sceny startupowej. Wzrost wartości inwestycji o 70% względem 2019, pokazuje, że zarówno nasz lokalny ekosystem, jak i sektor technologiczny ogółem, są liczącym się elementem gospodarki niejednokrotnie odpornym na sytuację makroekonomiczną – komentuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners

W 74 z 310 transakcji uczestniczył fundusz PFR Ventures

62% zainwestowanych w trzecim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 48%. Jednocześnie, 258 z 310 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 74 z 310 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W 2020 zapewniły one 28% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 146 transakcji.

Pięć największych rund finansowania odpowiadało za trochę ponad połowę całego finansowania w 2020. Jednocześnie, rośnie średnia wartość transakcji, która zbliża się do 4 ml złotych. Mediana utrzymuje się na poziomie 1 mln złotych.

Co 4 spółka, do której trafiły środki VC, zajmuje się rozwijaniem innowacji w obszarze zdrowia. Wśród nich znajdują się nie tylko projekty naukowe, ale także przedsięwzięcia mające na celu rewolucjonizować dotychczasowy system opieki lub zwiększać naszą świadomość o samopoczuciu. Popularne wśród inwestorów są też rozwiązania dla korporacji (Enterprise Software) oraz FinTech. Stanowiły one kolejno 15% i 9% wszystkich transakcji w 2020.

Wśród wyjść z transakcji (exitów), warto odnotować częściową sprzedaż pakietu Booksy przez Inovo Venture Partners. Jak podaje fundusz, wskaźnik cash-on-cash (CoC) dla tej transakcji ponad 10x.

Pełny raport do pobrania tutaj.