Sztuczna inteligencja w precyzyjnym rolnictwie
Przewiduje się, że do 2030 r. globalny rynek sztucznej inteligencji osiągnie wartość 1,81 biliona dolarów. Podkreśla to znaczenie transformacyjnego wpływu sztucznej inteligencji, od optymalizacji łańcucha dostaw po ewolucję precyzyjnego rolnictwa. Spotkanie New AgVentures CEE Food Innovators Meetup w Warszawie, organizowany przez EIT Food, jest okazją dla inwestorów zainteresowanych wykorzystaniem sztucznej inteligencji i innych ważnych trendów w sektorze rolno-spożywczym w celu wspierania innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej.
Organizatorzy wydarzenia przewidują, że konferencja rzuci światło na stan sektora w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tę okoliczność zaplanowano premierę raportu, którego autorzy przygotowali najnowsze spostrzeżenia z FoodTech&AgriTech. Zwrócili oni tym samym uwagę na rolę inwestycji w kształtowaniu gotowego na przyszłość systemu rolno-spożywczego, zdolnego do sprostania globalnym wyzwaniom żywnościowym. Udział w wydarzenie pozwoli też na skorzystanie z platformy wymiany wiedzy poprzez panele, prezentacje startupów i zorganizowany networking 1: 1.
Otworzyć drzwi do zrównoważonego rozwoju
Organizator konferencji – EIT Food jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, organ UE, który zaprasza do dogłębnej analizy istotnych tematów, takich jak rozwój technologii, redukcja emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie oraz potencjał sztucznej inteligencji w rewolucjonizowaniu sektora rolno-spożywczego. Plan konferencji ma obejmować trzy panele i cztery prezentacje od startupów: NapiFeryn BioTech, ÄIO, Fermentful i Rebread, a także możliwości nawiązywania kontaktów.
Panel otwierający, „Seeding Innovation: Exploring Agrifood Tech Trends in Central-Eastern Europe” poprzedzi premierę raportu State of the CEE FoodTech and AgriTech przygotowany przez EIT Food. To wgląd w przyszłe trendy i kontynuacja dyskusji Ewy Karólewskiej z EIT Food, Kamila Gębskiego z Maspex, Aliny Dolmate z RTU Science & Innovation Centre, Milosa Milicsevicsa z VC Leaders i Rostislava Brzobohatego z MEWERY na temat najnowszych trendów w branży.
– Badając nowe technologie w sektorze rolno-spożywczym, nie tylko definiujemy naszą przyszłość, ale otwieramy drzwi do zrównoważonego rozwoju. Innowacje dają nam namacalną szansę na przekształcenie wyzwań w możliwości – mówi Ewa Karólewska z EIT Food.
W kolejnym panelu dyskusyjnym – „How to Navigate Sustainable Paths to Reduce GHG Emissions in the Agrifood Sector?” – tacy eksperci jak Paulina Kaczmarek z Danone, Marcin Koziorowski z EcoBean i Petri-Jaana Lahtvee z ÄIO podadzą przykłady redukcji emisji, ilustrując, w jaki sposób inicjatywy wkomponowują się w szersze ramy innowacji i zrównoważonego postępu w obliczu wyzwań ekologicznych.
Konferencja „Transforming the Future: Rola sztucznej inteligencji w sektorze rolno-spożywczym”, w którym udział wezmą Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Sokolnicki z Microsoft, Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė z AgriFood Lithuania i Emanuela Matić ze Scoop. Dyskusja moderowana przez Michała Mądrego z FoodTech.ac będzie dotyczyła tego, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje produkcję, łańcuchy dostaw i otwiera nowe możliwości dla branży.
Rejestracja na konferencję jest już otwarta i bezpłatna – liczba miejsc jest ograniczona. Ze względu na międzynarodowy zasięg wydarzenia, konferencja będzie prowadzona w języku angielskim. Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście 21 marca, mogą dołączyć za pośrednictwem transmisji na żywo.