AI jest zbyt idealizowana
Rozmowę z nami Steve Nouri rozpoczął od pokazania, jak często mylnie postrzegamy sztuczną inteligencję. Jawi się ona nam jako coś idealnego, podczas gdy SI jeszcze przez długi czas nie dorówna naszym umiejętnościom. W przekonaniu Nouriego, AI nie jest w stanie rywalizować z pięciolatkiem czy nawet kotem. To prowadzi do jasnej konkluzji: musimy być bardziej świadomi nie tylko umiejętności AI, ale także jej wad i niedociągnięć.
Czytaj także: Standardy etyczne dla AI mają służyć kierowaniu ludzkim zachowaniem – Steve Nouri (AI4Diversity)
Założyciel GenAI Works twierdzi, że tych niedostatków AI będzie ubywać z biegiem czasu. W krótkim okresie wiele stanowisk może być w miarę spokojna: sztuczna inteligencja nie doprowadzi do redukcji miejsc pracy. W nieco dłuższym okresie, gdy sztuczna inteligencja obiektywnie stanie się wydajniejsza od ludzkiej, coraz więcej firm z coraz większej liczby gospodarczych obszarów będzie musiało podejmować decyzję: wciąż opierać się na ludziach czy też przerzucić się na AI? Dojdzie do tego rosnąca presja na automatyzację. W rezultacie, jak przewiduje Nouri, bezpieczne będą tylko te zawody, w których czynnik ludzki jest niezbędny: influencerzy, twórcy treści czy artyści.
Jakie czekajÄ… nas zmiany?
W opinii naszego rozmówcy, mniej więcej za 5-10 lat AI zrówna się z poziomem ludzkiej inteligencji. I na te zmiany muszą szykować się ludzie, organizacje i rządy. Czekające nas wyzwania nie są wyłącznie kwestią personalnego przygotowania – trzeba na nie spojrzeć ze znacznie szerszej perspektywy. Nie wszystkie decyzje dotyczące nas będą przez nas podjęte. W wielu przypadkach decydować będą politycy, rządy, władza. Nouri przywołuje przykład taksówkarza: nawet jeśli będzie się on sprzeciwiał rozwojowi technologicznemu, to jeśli rząd czy magistrat wprowadzi zgodę na działalność autonomicznych pojazdów, to opór kierowcy na nic się nie zda.
Co więc można zrobić? Nouri sugeruje, aby być elastycznym i zawsze pozostawać w gotowości na nadciągające zmiany. Musimy zacząć inaczej myśleć o kształcie naszego życia. Konieczne będzie porzucenie naszych dotychczasowych wyobrażeń odnośnie nauki czy pracy. Jak dobitnie akcentuje Steve Nouri, trzeba być supergotowym na zdobywanie nowych umiejętności. A także otwartym na to, że nowy świat może być w 100% inny od tego, który jest teraz.