Obserwator startupowy – numer 14

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Oj działo się w tym tygodniu w świecie startupów! Powstało kilka nowych funduszy inwestycyjnych, dowiedzieliśmy się o kolejnym startupie z wyceną ponad 1 mld dolarów, ale też o tym, jak wyglądał pierwszy pitch deck Ubera. O tym wszystkim przeczytacie dzisiaj w kolejnym wydaniu „Obserwatora”.

Zobaczcie, co działo się w świecie startupów od 21 do 25.08.2017 r.!

Polska

1. Polsko-niemiecki startup rusza z kampanią. Chce stać się najlepszą aplikacją do wykonywania szybkich przelewów

Konrad Maruszewski od kilkunastu lat mieszka w Berlinie i razem ze znajomymi ze studiów rozwija aplikację Cringle. Startup pozyskał już 800 tys. euro podczas poprzedniej zbiórki, milion euro od Axel Springer SE, a teraz utworzył nową kampanię crowdfundingową. Celem jest zebranie 600 tys. euro. 

http://bit.ly/2xbqowF

2. Huge Thing intensywny program akceleracyjny rozpoczął 12 tydzień programu

9 startupów z Europy Środkowo – Wschodniej pilnie pracuje w Warszawie nad rozwinięciem swojego projektu pod okiem doświadczonych mentorów i opiekunów z Alior Banku (najmłodszego i najbardziej innowacyjnego banku w Polsce). Obecnie startupy przebywają w Londynie, przed nimi wyjazd do Berlina.

http://bit.ly/2wAuiSR 

3. Polski startup IamBot wyróżniony na arenie międzynarodowej

IamBot pokonał setki konkurentów i zakwalifikował się do METRO Accelerator powered by Techstars. Program METRO Wholesale & Food Specialist AG i Techstars, wspiera innowacyjne rozwiązania dla handlu detalicznego. IamBot, wraz z ośmioma pozostałymi wyróżnionymi inicjatywami, otrzyma ofertę inwestycyjną wartą 120 000 euro. 

http://bit.ly/2v8YXq5 

4. SAP i Techstars łączą siły. Ruszyły zapisy do konkursu Innovmatch!

Jeśli lubisz innowacje i biznesowe wyzwania – to konkurs dla Ciebie. Do wygrania jest 15 tys. euro i zaproszenie do Berlina. SAP i Techstars stworzyły InnovMatch, rywalizację europejskich zespołów na pomysły dla firm z branż spożywczej, odzieżowej, telco i paliwowej. Zgłoszenia trwają do 5 września. 

http://bit.ly/2g6MKLQ

Świat

1. Indyjska platforma do pożyczania pieniędzy pozyskała 45 mln dolarów

Capital Float to internetowa platforma, za pomocą której przedsiębiorcy z Indii mogą pożyczyć pieniądze na dowolny cel (związany z rozwojem firmy). Startup budzi ogromne zainteresowanie w kraju. W tym roku pożycza 31 mln dolarów każdego miesiąca. Przez cały ubiegły rok pożyczył użytkownikom 330 milionów dolarów. 

http://tcrn.ch/2w2F68W

2. Narzędzie dla rekruterów pozyskało 2 mln dolarów

GoodTime to aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję do umawiania kandydatów do pracy w kalendarzu potencjalnego pracownika i rekrutera. Usługa zdejmuje z barków rekruterów czas i sprawia, że może dłużej rozmawiać z kandydatami na temat warunków pracy. Startup pozyskał właśnie 2 mln dolarów finansowania.

http://tcrn.ch/2v5fbjS

3. Mark Cuban inwestorem w funduszu dla startupów z branży blockchain

Miliarder znany m.in. z programu “Shark Tank” zainwestował w fundusz inwestycyjny 1confirmation. Fundusz ten zainteresowany jest startupami zajmującymi się obsługą kryptowalut. Na inwestycje w młode spółki ma 20 milionów dolarów. To ciekawa inwestycja Marka Cubana, ponieważ w wielu wywiadach wątpił w wartość rynku bitcoinów.

http://bit.ly/2vXIZxN

4. Ten startup chce, aby każdy z nas miał swój samolot. Do latania po okolicy

Pyka to technologiczny startup z Palo Alto, którego zespół pracuje nad autonomicznymi samolotami. Chce, aby każdy mógł kupić taką maszynę i mógł nią sterować za pomocą joysticka. Pyka to jeden z 50 projektów zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji Y Combinator Summer 2017.

http://bit.ly/2xryTTE 

5. Premier Singapuru narzekał, że brakuje mu dobrego systemu e-płatności. Startupowcy szybko odpowiedzieli

Lee Hsien Loong, Premier Singapuru, podczas przemówienia, ale też na Twitterze, narzekał, że brakuje mu dobrego systemu do przyjmowania e-płatności. Na odpowiedź przedsiębiorców z Singapuru nie musiał długo czekać. Zaproponowali, że stworzą taki system. Od Singapurczyków dla Singapurczyków.

http://bit.ly/2ip1V3J 

6. Trzy miliony euro dla aplikacji Home. Pomaga zarządzać wynajmem mieszkania

W dobie popularności Airbnb, aplikacje typu Home zdejmują z barków właścicieli mieszkań wiele zadań. Home sprawdzi, czy najmujący zapłacił za czynsz, jeśli nie – przypomni mu o tym. Startup pozyskał właśnie trzy miliony euro na ekspansję zagraniczną. Z systemu stworzonego przez niemieckich przedsiębiorców korzysta 100 tys. użytkowników. 

http://tcrn.ch/2vXxZR4

7. Powstanie nowy fundusz inwestycyjny dla startupów z Chin

50 milionów dolarów przeznaczy Grupa SparkLabs na inwestycje w ciekawe przedsięwzięcia z Chin. W zainteresowaniu funduszu będą leżeć startupy m.in. z branży cloud computingu, Internet of Things oraz sztucznej inteligencji, fintechu i hardware. Nowy fundusz chce zainwestować w młodą firmę od 1 do 3 miliona dolarów. 

http://tcrn.ch/2vi5ryE

8. VIPKID z wyceną 1,5 miliarda dolarów. Właśnie pozyskał 200 mln dolarów finansowania

VIPKID, czyli platforma do nauki języka angielskiego online, pozyskała właśnie 200 milionów dolarów w rundzie D finansowania. Startup powstał w 2013 roku w Chinach i do dziś otrzymał łącznie 325 miliony dolarów finansowania. Założyciele chwalą się wynikami. Skupili 20 tys. nauczycieli, którzy przekazują wiedzę 200 tys. uczniów. 

http://tcrn.ch/2v8trZ1

9. Jak wyglądał pierwszy pitch deck Ubera? Zobaczcie sami!

Garret Camp, współzałożyciel Ubera, na dziewiątą rocznicę istnienia Ubera napisał artykuł na platformie Medium. Ujawnił w nim pierwszego pitch decka Ubera, dzięki któremu zespół pozyskał pierwszego inwestora. Jak w 2008 roku opisywali swój produkt? Czego oczekiwali od inwestorów? Jakie mieli plany? Tego dowiecie się z poniższego wpisu.

http://bit.ly/2iphkRo

PS Pitch decki polskich startupów, które pozyskały inwestycję, znajdziesz tutaj.