Zdjęcie główne artykułu pochodzi z picjumbo.com
Polska
1. LiveChat szykuje się do wejścia na giełdę w Stanach. Nie wyklucza opuszczenia GPW
Prawdopodobnie w ciągu dwóch lat baza klientów wrocławskiej spółki LiveChat Software urośnie do 30 tysięcy i wówczas zadebiutuje na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. Być może zniknie wtedy z GPW. Na razie LiveChat obsługuje ponad 22 tysiące klientów i przewiduje, że za maksymalnie dwa lata zwiększy ich liczbę o 8 tysięcy.
2. Polscy startupowcy skrzyknęli się i założyli fundusz. Mają do wydania 150 mln złotych
Około 30 osób znanych w środowisku startupowym i biznesowym dołączyło do funduszu Market One Capital powstałego z inicjatywy partnerów Protos VC i Hedgehog Fund. Zainwestują łącznie 150 mln złotych w startupy technologiczne i pomogą im działać globalnie.
3. Startup Artura Racickiego w finale międzynarodowego konkursu. SEEDiA powalczy o pierwsze miejsce
Polski producent inteligentnych ławek solarnych SEEDiA zakwalifikował się do ścisłego finału międzynarodowego konkursu Ideas From Europe. Teraz powalczy o główną nagrodę z przedsiębiorcami z ośmiu krajów. – Jesteśmy dumni, że to właśnie my, jako pierwszy startup z Polski przecieramy szlaki na Ideas From Europe – mówi Artur Racicki.
4. Bank BGŻ BNP Paribas poszukuje 20 startupów. Chce wdrożyć nowe rozwiązania
6-7 grudnia podczas Impact fintech’17 w Katowicach bank BGŻ BNP Paribas spotka się ze startupami oferującymi rozwiązania w zakresie PSD2. Najlepsze technologie przetestuje w programie pilotażowym i wdroży. – Nie chcemy być inwestorem. Nie mamy programu akceleracyjnego – mówi Piotr Widacki, dyrektor zarządzający w Banku BGŻ BNP Paribas.
5. Szopi z Polski weźmie udział w akceleratorze organizowanym przez Google. Czeka go 6 miesięcy pracy
Google ogłosiło listę startupów, które wezmą udział w globalnym programie Launchpad Accelerator. Wśród nich znajduje się Szopi.pl z Polski. Niebawem jego twórcy pojadą na dwutygodniowe szkolenie do San Francisco i potem wezmą udział w trwającym sześć miesięcy akceleratorze.
6. INNOventure inwestuje w firmy stawiające na sprzedaż
1 milion złotych – tyle INNOventure przeznaczy na prace badawczo-rozwojowe spółki technologicznej Exon. Pieniądze mają pomóc rozwinąć kolejny pomysł firmy, który jest połączeniem IoT i sztucznej inteligencji. To pierwsza inwestycja funduszu w przedsiębiorstwo, które już sprzedaje swoje rozwiązania.
7. Wystartowała platforma łącząca studentów kierunków humanistycznych z biznesem
Uniwersytet Jagielloński wprowadza program ścisłej współpracy studentów kierunków społecznych i humanistycznych z sektorem gospodarczym. Dzięki powstałej w tym celu platformie, pracodawca z sektora biznesu, administracji publicznej lub sektora pozarządowego, będzie mógł postawić problem badawczy.
8. Nowe przepisy pozwolą sporo zaoszczędzić na prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej!
Od stycznia w życie wchodzą regulacje, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć od podatku dochodowego dokładnie tyle, ile przeznaczają na prowadzone prace badawcze lub rozwojowe. Dzięki odpowiedniemu zakwalifikowaniu wydatków, firmy mogą zaoszczędzić na realizowanych działaniach związanych z doskonaleniem oferowanych produktów.
9. Unified Factory podwójnie nagrodzona w konkursie Ekomersy 2017
Ekomersy to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w branży ecommerce, mająca na celu wyróżnienie firm oraz usług wspierających sprzedaż w internecie. 29 listopada odbyła się gala finałowa, na której już po raz szósty zostały przyznane statuetki Ekomersów w czterech głównych kategoriach.
10. Technologia przyszłości nadchodzi już dziś. Poznajcie projekty, które powstały podczas P&G European IT Hackathonu
W warszawskiej edycji pierwszego europejskiego maratonu dla pasjonatów branży IT, organizowanego przez Procter & Gamble, zwyciężył zespół, który przygotował biznesową koncepcję wykorzystania technologii rozpoznawania głosu w celu ułatwienia zakupów, m.in. osobom starszym.
11. Mamy trzy razy więcej klientów niż rok temu i otwieramy oddział w Brazylii! Podsumowanie roku edrone
W 2017 roku przyświecała nam idea GoGlobal, dlatego przemierzyliśmy tysiące kilometrów w drodze na międzynarodowe targi, pozyskaliśmy klientów z różnych zakątków świata, a na koniec roku zaczynamy nowy rozdział – edrone otwiera oddział w Brazylii! Do tej pory pozyskaliśmy już 300 klientów – to trzy razy więcej niż mieliśmy jeszcze rok temu.
Świat
1. Francuski konkurent DocPlannera pozyskał 42 mln dolarów. Rozwinie się w Niemczech
Dziesięć miesięcy od zamknięcia styczniowej rundy finansowania, twórcy francuskiego serwisu Doctolib znów przekonali inwestorów i pozyskali 42 miliony dolarów. Pieniądze pomogą spółce „realizować europejskie ambicje”. Spółka z Francji zrzesza w obu krajach 30 tysięcy pracowników służby zdrowia i notuje co miesiąc 12 milionów odsłon na stronie.
2. WeWork przejmuje Meetup. Na razie jednak będą działać osobno
Po zamknięciu rundy finansowania w sierpniu i uruchomieniu szkółki biznesu dla dzieci, WeWork przejmuje aplikację do umawiania spotkań grupowych Meetup. Startup udostępniający przestrzenie biurowe chce zbudować wokół siebie społeczność. O warunkach transakcji nie wiemy dużo, bo obie strony nie zdradzają szczegółów.
3. Te mini-piekarniki upiekły osiem milionów placków. Przyniosły 20 mln dolarów rocznego dochodu
Rotimatic to urządzenie, którego zadaniem jest pieczenie różnego rodzaju potraw: od naleśników po różnego rodzaje placki, które są częścią tradycyjnych indyjskich potraw. Startup ogłosił właśnie, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dobił do 20 milionów dolarów dochodu.
#WTF?
Co zrobić z nieużywaną budką telefoniczną? Zamienić ją na mini stanowisko do pracy
Z takim pomysłem wyszła firma Pod Works, która zaproponowała włodarzom miasta Londyn zamianę nieużywanych budek telefonicznych w stanowiska pracy. Zdjęcie budki już obiegło zagraniczne media, które zachwalają pomysł. Firma proponuje, by za korzystanie z mini-biura każdy chętny zapłacił 3 funty.
–