Polska
1. Znamy zwycięzców hackathonu BankITup
28 drużyn wzięło udział w hackathonie organizowanym przez Bank Zachodni WBK. Uczestnicy spotkania mieli jeden wspólny cel: w ciągu 26 godzin stworzyć rozwiązanie, przy użyciu dowolnej technologii, przedstawiające bankowość przyszłości. Zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu programistycznego o tematyce „Bank 2030” zostali autorzy projektów: “Plecak Pełen Przygód”, „The Binary Trio” oraz „Life Pattern”.
2. Inijob pozyskał 400 tys. złotych
132 akcjonariuszy zainwestowało w polską platformę do szukania pracy – inijob.com. Za pomocą portalu do organizacji zbiórek społecznościowych, polscy internauci wsparli projekt kwotą 400 tysięcy złotych. – Nasz sukces to nie tylko fakt zebrania zakładanej kwoty finansowania. Prawdziwa siła jest w ludziach, w tych 132 udziałowcach, których pozyskaliśmy. W akcjonariacie mamy prezesów dużych firm, liderów opinii, specjalistów od inwestowania – mówi Bartosz Michałek, CEO Inijob.
3. Berliński fundusz inwestycyjny szuka polskich startupów
Point Nine Capital – niemiecki fundusz inwestycyjny zapowiedział właśnie, że szuka polskich startupów, w które mógłby zainwestować. – Dotychczas zainwestowaliśmy [we wszystkie firmy z portfela – przyp. red.] około 100 mln EUR. Teraz w perspektywie trzyletniej mamy do dyspozycji kolejne 75 mln EUR – mówi Paweł Chudziński, dyrektor zarządzający i współwłaściciel Point Nine Capital. W zainteresowaniu PNC leżą przede wszystkim startupy z produktem globalnym.
4. 15,6 mln złotych za 6,3% akcji eSky.pl. Wirtualna Polska inwestuje w eSky
Grupa Wirtualna Polska i właściciele eSky Group zawarli warunkową umowę nabycia 6,3% akcji eSky.pl S.A. – Obecną inwestycję finansową traktujemy jako wstęp do potencjalnej współpracy biznesowej. eSky i należące do Grupy WP wakacje.pl narodziły się kilkanaście lat temu aby realizować różne potrzeby, ale dziś strategicznie zmierzają w podobnym kierunku – oferowania wakacyjnych wyjazdów zagranicznych – mówi Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding.
Świat
1. Slack pozyskał 500 mln dolarów finansowania
Slack, spółka odpowiedzialna za stworzenie komunikatora dla zespołów o tej samej nazwie, pozyskała właśnie 500 milionów dolarów finansowania. Dzięki temu wycena spółki osiągnęła wynik 5 miliardów dolarów. Recode przypuszcza, że ta runda, która podniosła wycenę, sprawi, że Slackiem zainteresowali się giganci. Wśród nich możemy znaleźć potencjalnych kupców: Amazon, Microsoft, Google czy Salesforce.
2. Land Rover zainwestował 25 milionów dolarów w konkurenta Ubera
Lyft, aplikacja do zamawiania podwózek, niedawno pozyskała ogromną rundę finansowania. Wtedy inwestorzy przekazali jej 600 milionów dolarów. TechCrunch dowiedział się, że wśród nowych partnerów Lyfta znalazła się marka Land Rover, która na rozwój spółki wyłożyła 25 mln dolarów. Przekazała też flotę swoich pojazdów, w której skład wchodzi Jaguar i Land Rover.
3. CEO Ubera odchodzi z firmy przez kryzys wizerunkowy
Już w połowie marca Uber ogłosił, że szuka nowego dyrektora zarządzającego. To wynik skandalu jaki wynikł po publikacji nagrania jednego z przejazdów kierowcy Ubera. Ten zarejestrował jak Travis Kalanick, CEO Ubera, zachowuje się podczas kursu. Kalanick miał wyzywać kierowcę i odnosić się do niego w sposób obraźliwy. Wynikiem tego zachowania, Kalanick zrezygnował z funkcji CEO.
4. Burmistrz Londynu otworzył inkubator dla startupów rozwiązujący problem zanieczyszczonego środowiska
Sadiq Khan, Burmistrz Londynu, zapowiedział otwarcie inkubatora przedsiębiorczości dla startupów rozwiązujących problem związany z zanieczyszczeniem powietrza. Na ten cel przeznaczył 1,6 mln funtów. Za te środki startupy mają rozwinąć swoje produkty, które sprawią, że powietrze w Londynie będzie czystsze. Better Futures ma wesprzeć aż 100 początkujących firm.
5. Spotify chwali się wynikami. Z tej aplikacji do słuchania muzyki korzysta już 140 mln użytkowników
140 milionów użytkowników każdego miesiąca korzysta ze Spotify – ogłoszono podczas tegorocznej edycji konferencji Cannes Lions 2017. To najlepszy wynik w historii tej spółki, która odpowiada za aplikację do słuchania, szukania i kupowania muzyki w cyfrowej formie. Spotify działa w dwóch modelach biznesowych – freemium i premium.
6. Startup dostarczający pokarm dla dzieci do domu z rundą finansowania
4,1 mln dolarów pozyskał startup Yumi, którego zadaniem jest dostarczenie zdrowego jedzenia dla maluchów. Zespół Yumi zajmuje się zebraniem informacji o małym kliencie, by dobrać dla niego najzdrowsze i najlepsze dla jego rozwoju posiłki. Te dostarczy prosto do drzwi rodzica, dzięki czemu zaoszczędzi czas na zakupy. Założycielami Yumi są Evelyn Rusli i Angela Sutherland, byłe reporterki Wall Street Journal i TechCrunch.