Zdjęcie główne artykułu by picjumbo
Polska
1. PGNiG SA otworzył inkubator dla startupów InnVento
W środę otwarto inkubator InnVento. To pierwsza tego typu inicjatywa w sektorze naftowym w Polsce. Autorski program PGNiG łączy doświadczenie korporacji funkcjonującej na międzynarodowym rynku z innowacyjnym podejściem młodych przedsiębiorców i naukowców. – To właśnie tu będą rozwijać skrzydła zespoły chcące pracować nad pomysłami, które mogą liczyć na nasze zainteresowanie – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.
2. Polski startup Growbots pozyskał 2,5 mln dolarów
– Nie chcieliśmy zebrać typowej rundy A. Zależy nam na tym, by rosnąć w dalszym stopniu tak, jak robiliśmy to do tej pory, czyli kontrolując koszt pozyskania klienta i nie przepłacając za wzrost – komentuje Grzegorz Pietruszyński, CEO Growbots. Narzędzie przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji pomaga sprzedawcom w ich pracy. W spółkę zainwestowała grupa inwestorów, wśród nich znalazły się fundusze inwestycyjne i aniołowie biznesu.
3. PGE przeznaczy co najmniej 25 mln zł rocznie na wspieranie startupów
Utworzony przez Grupę Kapitałową PGE fundusz inwestycyjny PGE Ventures ma skupiać się na inwestycjach kapitałowych w startupy. Fundusz szuka autorów ciekawych projektów na wczesny etapie działania. – PGE Ventures ma ambicje bycia częścią ekosystemu start-upowego, kształtującego się w Polsce przez ostatnie dwa lata – mówi Piotr Czak, prezes zarządu PGE Ventures.
4. Tech Invest Group zainwestował w polski startup Shuttout
– Shuttout.com to unikalny projekt, który wchodzi właśnie w fazę dynamicznego rozwoju. Platforma umożliwia fotografom nie tylko dzielenie się pasją, ale też zarabianie na niej, poprzez organizację i udział w konkursach – powiedział Jacek Strzelecki, Prezes Tech Invest Group. Z ramienia spółki kupił 15,03% udziałów w polskim startupie: Shuttout, za pomocą którego organizowane są konkursy fotograficzne.
5. Grupa TAURON wspiera startupy. Dziewięć startupów w programie Pilot Maker
Dziewięć startupów otrzyma granty do 200 tysięcy złotych na rozwój technologii i rozpocznie testowanie swoich rozwiązań w Grupie TAURON w ramach programu Pilot Maker, którego głównym partnerem jest TAURON. Wśród startupów wybranych do fazy pilotażowej znalazły się: BM3, BonEffice, Enelion, iGrid Technology, InWill, OneMeter, Advanced Graphene Products; Every European Digital Poland i OPTIMAL Smart Hub.
6. Odbyła się kolejna edycja Polish Tech Night
21 czerwca 2017 roku odbyła się druga edycja Polish Tech Night. W samym sercu Berlina – w Basecamp Telefónica – spotkali się polscy przedsiębiorcy gotowi na pozyskanie niemieckiego inwestora. Berlińska społeczność startupowa miała okazję poznać ciekawe polskie przedsięwzięcia. Podczas spotkania przedstawiciele startupów mogli dowiedzieć się więcej na temat procesu inwestycyjnego w Niemczech.
7. Międzynarodowy rynek czeka na energetyczne startupy
– Konkurs PowerUp! stanowi platformę do prezentacji pomysłów, które mogłyby pozostać niezauważone – i w istotny sposób pomaga w rozwoju innowacji w sektorze zrównoważonej energii w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – zapewnia Jakub Miler, CEO InnoEnergy Poland Plus, organizator konkursu. Dodaje, że zwycięskie technologie oraz pozostałe możliwe do zrealizowania pomysły nie tylko pomogą Europie w ochronie środowiska, ale także po ich komercjalizacji, z pomocą InnoEnergy mogą mieć wpływ globalny.
8. Medicover otwiera się na współpracę ze startupami
Medicover uruchomił komórkę wyspecjalizowaną w rozwoju innowacji i współpracy ze startupami – Health Innovators by Medicover. To zespół, którego zadaniem jest implementacja innowacyjnych projektów medycznych. Firma chce wokół projektu wybudować społeczność innowatorów – złożoną ze startupów, pacjentów i pracowników, a dzięki temu – zwiększyć tempo wdrażania nowych rozwiązań.
9. Pod koniec czerwca odbędzie się Fintech Dragons Day 2017
W Warszawie będzie miała miejsce konferencja, która powinna stać się obowiązkowym miejscem dla wszystkich startupów fintechowych w Polsce. Będą prezentacje ekspertów dotyczących AI czy PSD2 oraz konkurs dla zgłoszonych startupów. Uczestnicy Fintech Dragons Day 2017 usłyszą prezentacje m.in. odnośnie analiz big data, przyszłości bankowości i fintechów po wejściu w życie PSD2.
Świat
1. Snapchat kupił mapową aplikację Zenly za min. 250 mln dolarów
Nie znamy dokładnej kwoty tej transakcji, ale według TechCrunch mieści się ona między 250 a 350 mln dolarów. Snapchat kupił aplikację Zenly, za pomocą której możemy zobaczyć, dokładnie w którym miejscu są nasi znajomi. Aplikacja pozwoli zobaczyć to miejsce na mapie i ułatwi do niego dojazd. Firma rozwija się na tyle dobrze, że Snapchat postanowił pozostawić w niej autonomię i nie wchłaniać jej do spółki.
2. Nestlé inwestuje 77 mln dolarów w francuski startup
Freshly, francuski startup, który zajmuje się przygotowywaniem zdrowych posiłków i dostarczaniem ich pod drzwi klienta, właśnie pozyskał 77 milionów dolarów finansowania od Nestlé. Dotychczas startup pozyskał łącznie 107 milionów dolarów na rozwój, a pieniądze te wykorzystał m.in. na zatrudnienie 400 pracowników w Nowym Jorku czy Phoenix. Mieszkańcy 28 stanów mogą zamawiać posiłki Freshly, a zamówienia kosztują 49,99 dolarów tygodniowo.
3. Cztery miliony funtów dla AimBrain. Ten startup walczy z oszustami
Dzięki AimBrain, londyńskiemu startupowi stworzonemu przez Andriusa Sutasa i Alesisa Novika, instytucje finansowe mogą lepiej weryfikować swoich klientów. Sprawdza to za pomocą tonu głosu, którym się posługujemy zamawiając jakąś usługę w banku, sposobu w jaki trzymamy smartfon czy szybkości wpisywanych liter i cyfr. AimBrain pozyskał właśnie cztery miliony dolarów na rozwój, m.in. od BGF Ventures.
4. Wonderschool z dwumilionowym finansowaniem. Pomoże dzieciom w nauce
First Round Capital i inne fundusze inwestycyjne zainwestowały 2 miliony dolarów w Wonderschool – platformę, za pomocą której każdy może utworzyć “szkołę” dla dzieci z biednych rodzin. Za pomocą Wonderschool możemy zaprosić dzieci do udziału w lekcji na wskazany temat i podzielić się z nimi swoimi doświadczeniami. Dzięki temu dzieci będą miały okazję nauczyć się czegoś nowego.
5. mytaxi przejmuje kolejną firmę. Tym razem kupił rumuńskiego przewoźnika
Spółka odpowiedzialna za Clever Taxi, rumuńską aplikację do zamawiania przejazdów, właśnie dołączyła do grona grupy mytaxi. Strony nie ujawniły dokładnych szczegółów transakcji, choć zapewniają, że chodzi o ośmiocyfrową kwotę. To już trzecia tego typu duża akwizycja dokonana przez mytaxi w ciągu roku, dzięki której mytaxi dostępne jest już w 11 krajach i ponad 70-ciu miastach w Europie.