Obserwator startupowy – numer 7

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Początek lipca to zawsze gorący okres dla rynku startupowego. Co działo się w pierwszym tygodniu siódmego miesiąca roku? Tego dowiesz się z siódmego numeru naszego „Obserwatora startupowego”, który jest podsumowaniem najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com

Polska

1. Zakończył się program MITEF Poland. Warto było wziąć w nim udział?

Zakończyła się druga edycja programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Ośmiu finalistów ma teraz szansę przedstawić swój biznes światu. Jak oceniają udział? – Rośnie jakość startupów – przychodzące do nas zespoły są coraz lepiej przygotowane do akceleracji – ich oczekiwania są lepiej sprecyzowane – mówi Paweł Bochniarz, Prezes Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland.

http://bit.ly/2tkoLwC

2. Ruszyły zapisy do letniej szkoły dla polskich startupów

Pod koniec sierpnia ruszą pierwsze warsztaty związane z Startup Summer School 2017. Inicjatywa wesprze młodych przedsiębiorców w ich pierwszych krokach w karierze. – Jeśli zastanawiasz się nad założeniem swojego startupu, a może dołączeniem do zespołu już istniejącego, ale (rozsądnie) chcesz najpierw pozyskać jak najwięcej wiedzy nt. branży – spędź z nami tydzień lub dwa na szkoleniu – zachęca Bartłomiej Postek, współorganizator. 

http://bit.ly/2uzZjkT 

3. Facebook zaufał polskiej firmie. Wandlee Polska zajmie się obsługą Messengera

– Wandlee jako oficjalny partner Facebooka dostarczający chatboty! Jako jedyni w Polsce, wśród 42 firm wybranych z całego świata! – pisali autorzy posta na profilu facebookowym Wandlee Polska. Polska firma została wybrana do obsługi chatbota Messengera – aplikacji Facebooka do komunikowania się między użytkownikami. Dla firmy to ogromny sukces, Facebook zaufał polskiej firmie. 

http://bit.ly/2tDSeCG 

4. Kolejna inwestycja w SHOWROOM. Burda zwiększa udziały

– Zdecydowaliśmy się na udział w kolejnej rundzie inwestycyjnej. gdyż mocno wierzymy w SHOWROOM i potencjał międzynarodowy tego projektu – mówi Christian Teichmann z Burda Principal Investments, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki. Burda ma dziś w polskiej spółce 85 udziałów. SHOWROOM pozyskane pieniądze chce zainwestować w technologię rozwijając swoją autorską technologię platformy marketplace. 

http://bit.ly/2slQ6vD 

5. KoalaMetrics sprzedane! Justtag (z grupy Dirlango) większościowym udziałowcem

Justtag, spółka należąca do grupy Dirlango, przejęła większościowy pakiet w KoalaMetrics od twórców spółki. Mniejszościowym udziałowcem KoalaMetrics pozostaje hub:raum, fundusz należący do Deutsche Telekom. Już teraz firmy wspólnie zapowiadają wyjście poza granice Polski. – Cieszę się, że będziemy mogli bliżej współpracować z T-Mobile w Polsce i regionie CEE – mówi Tomasz Chłodecki, CEO Justtag sp. z o.o.

http://bit.ly/2sEx8EF

6. Morizon zadebiutował na Głównym Rynku GPW

Morizon, spółka technologiczno-finansowa, zadebiutowała 5 lipca na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. To siódmy tegoroczny debiut na GPW, a 4 przejście z NewConnect. – Liczymy, że obecność na głównym parkiecie będzie miała pozytywny wpływ na nasze notowania oraz wspomoże dalszy rozwój Grupy – powiedział Jarosław Święcicki, prezes Morizon. 

http://bit.ly/2tLyKMv

7. Polski fundusz funduszy znalazł zainteresowanie. Startupy mają szansę na 3,2 mld złotych od inwestorów?

Polski Fundusz Rozwoju zakończył właśnie nabór na oferty współpracy od funduszy VC. Do udziału w programie wsparcia startupów zgłosiło się 69 podmiotów, które razem z PFR wyłożą pieniądze na inwestycje w startupy. Deklarowana pula wynosi 3,2 mld złotych. – W ciągu najbliższych lat chcemy kilkukrotnie zwiększyć wielkość finansowania oraz liczbę aktywnych Aniołów Biznesu w Polsce – mówi Maciej Ćwikiewicz, wiceprezes PFR Ventures. 

http://bit.ly/2soClfK

8. Survicate pozyskał od inwestorów 3,6 mln zł. Wśród inwestorów fundusze i aniołowie biznesu

Finansowanie zostało pozyskane od ARIA Nowych Technologii, Newberg Investment oraz grupy aniołów biznesu. Dołączyli oni do już obecnych funduszy jak np. Innovation Nest oraz Huge Thing. Do tej pory roczny przychód Survicate wynosił blisko milion złotych. Założyciele przewidują wzrost przychodu w ciągu roku nawet o 300%. Kamil Rejent, CEO Survicate, mówi, że środki pochodzące z finansowania chce przeznaczyć na rozwój firmy. 

http://bit.ly/2utdsky 

9. mfind z portfolio funduszu MCI ma nowego inwestora

Porównywarka ubezpieczeń mfind, która od 2015 r. jest w portfolio funduszu Internet Ventures z grupy MCI Capital, pozyskała nowego udziałowca. Część udziałów trafiło do Martis Consulting, posiadającego m.in. aktywa w branży technologicznej. – Chcemy wnieść do spółki dodatkowe kompetencje w obszarze komunikacji i marketingu, które przełożą się na dalszy wzrost sprzedaży – mówi Ewa Bałdyga, wiceprezes Martis Consulting.

http://bit.ly/2ut1rM0 

Świat

1. Francuski fundusz inwestycyjny zainwestuje 113 mln dolarów w europejskie startupy

Breega Capital pozyskał 113 mln dolarów, które przeznaczy na inwestycje w europejskie startupy. Do dziś ten fundusz z siedzibą w Paryżu zainwestował w ponad 25 startupów. Wśród nich możemy znaleźć m.in. FoodChéri, Travauxlib, Exotec, GoJob oraz FretLink. – Breega Capital Venture 2 jest zainteresowany startupami z branży fintech i insuretech – mówił przedstawiciel firmy. 

http://bit.ly/2uR5HV0

2. Alibaba zainwestował 700 mln dolarów w Ofo

Do dziś to największa na świecie inwestycja w zespół tworzący aplikację mobilną do rezerwacji rowerów na minuty. Alibaba, Hony Capital i Citic Private Equity wzięli udział w tej rundzie inwestycyjnej. Do dziś spółka zebrała łącznie 1,28 miliarda dolarów. W jej zasobach znajdziemy 150 automatów do wypożyczania rowerów, które zostały postawione m.in. w Chinach, Stanach Zjednoczonych i w Zjednoczonym Królestwie. 

http://bit.ly/2tPBs3t

3. Block.one pozyskał 185 milionów dolarów finansowania

Startup z branży blockchain (według tłumaczenia: blockchain to “system, którego nie da się złamać”, technologia przesyłania informacji o zawartych w internecie transakcjach) pozyskał właśnie 185 milionów dolarów finansowania. Block.one, firma z siedzibą w Hong Kongu, tworzy dwa produkty: EOS i etherum. Ten pierwszy może obsługiwać setki tysięcy transakcji na sekundę. 

http://bit.ly/2tT1u5D 

4. Startup z Singapuru z 3,6 milionami dolarów finansowania

Platforma do pożyczek udzielanych online pozyskała właśnie 3 mln dolarów od funduszu inwestycyjnego Vertex Ventures oraz 600 tys. dolarów od aniołów biznesu. Właściciele Validus Capital powiedzieli, że pozyskane środki chcą przeznaczyć na ekspansję, m.in. na rynek Południowej Azji. – Aktywnie szukamy silnego partnera w Indonezji, dzięki któremu razem wprowadzimy nasz produkt do tego kraju – mówi Vikas Nahata, współzałożyciel. 

http://bit.ly/2sTi15H

5. 100 milionów dolarów na indyjskie startupy

Taką kwotę chcą przeznaczyć “weterani technologiczni”, czyli doświadczeni przedsiębiorcy, na wsparcie autorów najciekawszych pomysłów z Indii. – Wierzymy, że potrzebujemy firm, które są długodystansowcami, gotowymi do skalowania i tworzonymi przez przedsiębiorców, którzy chcą zostawić coś po sobie – mówi Nandan Nilekani, miliarder z Indii. Razem ze znajomymi utworzył właśnie fundusz inwestycyjny, który wesprze startupy z rodzimego kraju. 

http://tcrn.ch/2sMQDv2 

6. “Uber dla śmieci” pozyskał 11,7 mln dolarów finansowania

Zespół stojący za Recycle Track Systems pozyskał właśnie ponad 11 mln dolarów finansowania. Stworzył on system do zarządzania odpadkami. Produkt jest skierowany np. do zarządzających hipermarketami, którzy mogą z poziomu aplikacji zamówić wywóz śmieci, ale też śledzić, kiedy i gdzie będą one składowane. Wieloletnie kontrakty na taką usługę podpisały już sieci sklepów: WeWork, Whole Foods i SoulCycle.

http://tcrn.ch/2to9CdQ

7. Twórcy okularów do wykrywania niebezpiecznych środków w samochodach pozyskali 4,5 mln dolarów

UVeye, tak nazywa się izraelski startup, który opracował okulary do szybkiego i bezdotykowego “prześwietlania” samochodów przejeżdżających np. przez granicę państw. Dzięki nim celnik może wykryć, czy kierowca przewozi nielegalny załadunek. Twórcy Uveye właśnie pozyskali 4,5 milionów dolarów na rozwój, a inwestorem był fundusz Ahaka Capital i aniołowie biznesu z sieci SeedIL.

http://tcrn.ch/2swEOow

8. PayFit z 15,9 mln finansowaniem

Francuski startup PayFit pozyskał 15,9 milionów dolarów finansowania od funduszy: Accel i Otium Venture. Spółka tworzy aplikację webową do zarządzania zadaniami. Aplikacja pomaga menedżerom w organizacji swoich obowiązków. Startup pozyskane środki chce przeznaczyć na ekspansję zagraniczną, dotychczas swoje działania skupiał wyłącznie na rynku francuskim. 

http://tcrn.ch/2sN1GnW 

9. Aplikacja dla młodocianych piłkarzy pozyskała partnera

Nike zostało oficjalnym partnerem duńskiego startupu Tonsser. Dzięki temu założyciele startupu uwiatygodnili swój biznes i pozyskali kolejnych użytkowników – młodych piłkarzy. Teraz z aplikacji korzysta 380 tys. użytkowników. Startup pozyskał też 2,5 mln euro finansowania. Pieniądze chce wykorzystać m.in. na opracowanie technologii integracji np. czujników liczących liczbę przebiegniętych kilometrów.

http://tcrn.ch/2swGcap