Obserwator startupowy – numer 9

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

To już dziewiąty numer naszego Obserwatora startupowego, czyli zbioru najciekawszych zdarzeń ze świata startupów minionego tygodnia. Zobaczcie, co wartego uwagi działo się na polskim i zagranicznym rynku startupowym od 17 do 21 lipca.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com

Polska

1. Vizum pozyskało milion złotych finansowania. Inwestorem Luma Ventures

Analityka i oprogramowanie. To dwie najsilniejsze strony Vizum.info, narzędzia wykorzystującego bardzo dokładną lokalizację swoich użytkowników. Dzięki tej aplikacji możemy sprawdzić, czy sprzątaczka wypełniła wszystkie swoje obowiązki, ale też poinformować lokatorów biura na trzecim piętrze o tym, że powinni ściszyć muzykę, bo przeszkadza sąsiadom. Startup pozyskał właśnie niemal milion złotych finansowania. 

http://bit.ly/2ugNWkf

2. SEEDiA pozyskała inwestora. bValue zainwestuje w startup do 3 mln złotych

Fundusz inwestycyjny bValue zainwestuje w polski startup SEEDiA do trzech milionów złotych. Założyciele projektu chcą pozyskane środki przeznaczyć na dalszy rozwój produkcji ławek solarnych. Wśród partnerów bValue jest m.in. Rafał Brzoska, twórca Paczkomatów. – Wybraliśmy bValue ze względu na doświadczenie funduszu w sektorze, w którym się poruszamy oraz szeroką sieć kontaktów – mówi Piotr Hołubowicz.

http://bit.ly/2uFNCwA 

3. Billon otrzyma prawie 2 mln euro z programu Komisji Europejskiej

System natychmiastowych mikropłatności oparty o technologię rozproszonego rejestru, otrzyma blisko dwa miliony euro z programu Komisji Europejskiej SME Instrument (Horyzont 2020). Firma Billon pokonała niemal 1500 konkurentów z całej Unii. Pieniądze przeznaczy na rozwój rozwiązań płatniczych dla biznesu i uruchomienie platformy płatności e-commerce na rynku polskim i brytyjskim.

http://bit.ly/2vqzogn

4. PKO BP nawiązało współpracę z polsko-brytyjskim startupem. Przetestuje technologię blockchain

Polski bank nawiązał współpracę ze zwycięzcą konkursu „Let’s Finech with PKO BP” firmą Coinfirm, która pracuje nad technologią blockchain. Jej rozwiązanie ma pomóc przedsiębiorstwu przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i weryfikować dane. – Blockchain ma potencjał na to, by zrewolucjonizować obszary sektora finansowego, dlatego poświęcamy chcemy dobrze ją rozumieć – mówi Szymon Wałach z PKO Bank Polski.

http://bit.ly/2tvVAse

5. VR Visio z nowym inwestorem. W jakim kierunku rozwinie się polska wirtualna rzeczywistość?

Gdyński startup zajmujący się produkcją gier i oprogramowania na gogle do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pozyskał nowego inwestora. W najbliższym czasie VR Visio skupi się na działalności w trzech kluczowych obszarach biznesowych związanych z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. Do spółki dołączył prywatny inwestor:  Wojciech Tomikowski, menadżer z doświadczeniem zdobywanym m.in. w Gerberze, Coty i BBDO.

http://bit.ly/2gPkKft

6. SEPIN chce podbić rynek z hub:raum i innogy Polska

SEPIN, czyli technologia do efektywnego zarządzania energią w domu, może być niebawem używana przez klientów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. A to za sprawą współpracy jaką nawiązała spółka odpowiedzialna za SEPIN z hub:raum i innogy Polska. Ten dwie zaprosiły SEPIN do udziału w programie WARP Empower Spaces, który daje młodym przedsiębiorstwom szereg korzyści, np. dostęp do zasobów dużego przedsiębiorstwa.

http://bit.ly/2tlM3QB

7. Księżna i książę Cambridge gościli w The Heart Warsaw

17 lipca brytyjska para książęca złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Książę William i księżna Kate, oprócz zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, udali się do Warsaw Spire. W  siedzibie centrum współpracy startupów i korporacji, para książęca spotkała się z młodymi przedsiębiorcami i naukowcami dając początek inicjatywie „Warsaw-London Bridge”, której celem jest pomoc polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

http://bit.ly/2vr2bSi

Świat

1. 200 mln dolarów dla Plenty. SoftBank inwestuje w startup z branży zdrowego żywienia

Japoński gigant SoftBank zainwestował 200 milionów dolarów w amerykański startup Plenty zajmujący się wertykalną uprawą roślin, ziół i warzyw. Czym różni się ta metoda od tradycyjnego rolnictwa? Ano tym, że rośliny rozwijają się wewnątrz inteligentnych szklarni, w których znajdują się poustawiane pionowo półki. O resztę, czyli światło, nawodnienie, składniki odżywcze i podłoże, dba system monitorujący i zarządzający uprawą.

http://bit.ly/2tvCYIN 

2. Uber kupił firmę tworzącą aplikację. Swipe w kilka tygodni od startu zainteresował milion użytkowników

Zespół Swipe Labs od kilku lat tworzy aplikacje do bezpiecznego dzielenia się wiadomościami. Stworzył cztery aplikacje, które nie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Zmieniło się to po premierze aplikacji Swipe, do wysyłania wiadomości i filmów, które po obejrzeniu znikają. Z tej aplikacji, już kilka tygodni po starcie, korzystało milion użytkowników.

http://tcrn.ch/2uHIuHW

3. Najlepsza firma, która wyszła spod skrzydeł Y Combinatora pozyskała inwestora

W Segment, czyli narzędzie marketingowe do analizy działań promocyjnych, Continuity Fund oraz GV zainwestował 64 miliony dolarów. Ali Rowghani, były COO Twittera, jeden z inwestorów tego narzędzia, w oświadczeniu powiedział, że Segment to najlepsza firma ostatnich czasów, która wyszła spod skrzydeł Y Combinatora. Z produktu Segment korzysta 15 tys. użytkowników. Do dziś startup pozyskał łącznie 109 milionów dolarów.

http://tcrn.ch/2gPksVX 

4. Startup rozwijający autonomiczny samochód pozyskał 159 mln dolarów finansowania

Naruto, startup, który od lat rozwija technologię wspierającą kierowców podczas jazdy (obserwuje, czy kierowca nie traci uwagi, nie zasypia itp.) pozyskał właśnie 159 milionów dolarów finansowania. Inwestorami zostali Greylock i SoftBank, którzy dołączyli także do rady nadzorczej spółki. Naruto pracuje także nad technologią służącą do autonomicznej obsługi pojazdu.

http://bit.ly/2tvX7P6 

5. 1,26 mld dolarów. Tyle w ciągu ostatnich trzech miesięcy zainwestowano w izraelskie startupy

IVC Research Center oraz Zysman Aharoni Gayer & Co. zebrali wszystkie dane dotyczące inwestycji w izraelskie startupy technologiczne. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 154 firmy pozyskały 1,26 mld dolarów, średnio po 8 milionów dolarów. To bardzo dobry wynik, choć nie najlepszy w ciągu ostatnich pięciu lat. W ubiegłym roku w tym samym okresie aż 194 firmy zebrały 1,7 miliarda dolarów.

http://bit.ly/2uh2L6w

6. Embark pozyskał 15 mln dolarów finansowania. Rozwija technologię autonomicznych ciężarówek

Embark to zespół stojący za technologią autonomicznych ciężarówek. Dzięki temu rozwiązaniu tiry nie potrzebują kierowcy, by przewieźć zamówiony towar. Startup korzysta także z nawigacji, by samochód ciężarowy dotarł w docelowe miejsce jak najszybciej. Zespół pieniądze przeznaczy na rozwój i dostosowanie swojej technologii do kolejnych typów samochodów przewożących towary.

http://tcrn.ch/2tMx9lv

7. Slack zainwestował w sztuczną inteligencję. Clara AI umawia nas na spotkania

Basis Set Ventures. Slack Fund oraz Sequoia i First Round, zainwestowali 7 milionów dolarów w Clara Labs. Firma od kilku lat rozwija technologię wirtualnego asystenta, który umawia uczestników korespondencji e-mailowej na spotkania. Narzędzie ponoć najbardziej przydaje się członkom zespołów sprzedażowych w firmach. Im najwięcej efektów przynoszą spotkania, na które od niedawna może umawiać ich Clara AI.

http://tcrn.ch/2vHDnVb 

8. Wysyłanie listów na papierze nadal popularne. PebblePost pozyskało 47 mln dol. inwestycji

PebblePost to technologia do analizy danych, dzięki której do odpowiednich nadawców trafiają stargetowane reklamy w formie np. ulotek. Jak mówi założycielka spółki, Marita Scarfi, technologia pozwala na dotarcie z przekazem marketingowym do klientów, którzy opierają się komunikatom wyświetlanym na telefonach czy komputerach. Firma ta właśnie pozyskała 47 milionów dolarów finansowania.

http://tcrn.ch/2vHx6sA