Jesteśmy największą platformą klientów rynku pierwotnego, obsługując w tej chwili ponad 13 000 klientów szukających mieszkania lub domu na rynku pierwotnym w trzech największych miastach w Polsce.
Czytasz właśnie kolejny tekst podsumowujący mijający rok. Poprosiliśmy w nim członków zespołów polskich startupów, by opowiedzieli, co udało im się osiągnąć w 2017 roku. Jeśli chcesz przeczytać inne artykuły na ten temat, zajrzyj tutaj.
Na zdjęciu: część zespołu Obido
Plan na 2017 rok wykonany
Bardzo ważne było dla nas uruchomienie dwóch kolejnych obszarów działania, które z jednej strony dopełniają główny produkt, z drugiej pozwalają nam dywersyfikować przychody. Pierwszy to analityka rynku nieruchomości. Nawiązaliśmy strategiczne partnerstwo z najbardziej uznaną firmą badawczą na polskim rynku nieruchomości: REAS.
Dzięki naszym danym dotyczącym preferencji klientów oraz 20-letniemu doświadczeniu ekspertów REAS, jesteśmy w stanie dostarczać bardzo dokładne raporty – zarówno w skali pojedynczych inwestycji (na przykład deweloperowi, który ma podjąć decyzję, jakie mieszkania wybuduje w danej lokalizacji), jak i dzielnic czy całych miast. Ogromna ilość danych, które zbieramy od początku realizacji projektu, w połączeniu z wiedzą ekspercką i mechanizmami sztucznej inteligencji, stanowią ogromną wartość.
Drugi obszar, który chcieliśmy zbadać w 2017 roku to rynek kredytów hipotecznych. Nasi klienci bardzo cenią pomoc, którą otrzymują w zakresie poszukiwania mieszkania – chcemy tę jakość obsługi przenieść na warstwę finansowania zakupu, aby z punktu widzenia klienta dostarczyć mu produkt kompletny. Uruchomiliśmy spółkę „obido finanse”, otworzyliśmy pierwszy oddział stacjonarny w Krakowie i przede wszystkim – na grupie kilkuset klientów zweryfikowaliśmy model działania.
Jakość obsługi w połączeniu z bardzo dobrą ofertą banków przygotowaną dla naszych klientów oraz maksymalnym uproszczeniem procedur, przyniosły oczekiwane efekty. Klienci, którzy uzyskali finansowanie z naszą pomocą najbardziej doceniają fakt, że konsultanci „obido finanse” wykonali za nich większość pracy.
Jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zyski z nowych obszarów będą stanowić nawet 40% wyniku miesięcznego firmy.
Co w roku 2018?
Plan na 2018 rok zakłada kilkanaście projektów, które w naturalny sposób będą stanowiły rozwój głównego produktu. Większością nie możemy się pochwalić, ale z dwoma z nich wiążę duże nadzieje.
Pierwszy to wersje 3D wszystkich mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym w obsługiwanych przez nas miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław). Jeszcze w pierwszym kwartale zakończymy prace nad modelami 3D dla ponad 40 000 mieszkań i domów. Każdy użytkownik obido.pl będzie mógł zobaczyć rzut 3D dopasowanych mieszkań, wejść do nich, a korzystając z gogli nawet się po nich przespacerować. To wielkie wyzwanie – nie tylko technologiczne: deweloperzy będą mogli korzystać z naszych modeli w swoich biurach sprzedaży. Nikt w Polsce nie przygotował takiej ilości modeli 3D. Nie udało nam się też znaleźć tak szerokiego wdrożenia za granicą.
Drugi obszar, który chciałbym rozwinąć jeszcze bardziej w 2018 roku to nasze algorytmy i mechanizmy sztucznej inteligencji. To nasza największa wartość i tylko dzięki wykorzystaniu technologii, jesteśmy w stanie obsługiwać kilkanaście tysięcy klientów, dopasowując im mieszkania na podstawie setek kryteriów. Pozostałe zaplanowane projekty to zarówno usprawnienia obecnych mechanizmów, jak i całkiem nowe produkty. Od samego początku bardzo dużo uwagi poświęcamy analityce, na którą w pierwszych 30 miesiącach istnienia projektu wydaliśmy ponad pół miliona złotych. W 2018 roku nie zwolnimy tempa w tej kwestii.
Chcemy też zwiększyć udział obszaru analitycznego oraz „obido finanse” w generowanych zyskach, aby do końca roku posiadać trzy stabilne źródła przychodu, ze zbliżonym poziomem zyskowności. Przede wszystkim uruchomimy oddziały „obido finanse” w Warszawie i Wrocławiu, aby w pełni zmonetyzować ten obszar.
Najważniejszym zadaniem na 2018 rok jest jednak ekspansja, której kierunku niestety nie możemy jeszcze ujawnić. Jedyna rzecz, którą możemy zdradzić to fakt, że złożoność projektu wzrośnie kilkukrotnie.
–
Autor tekstu: Paweł Gniadkowski, Dyrektor Technologii w Obido