Według przyjętego kilka dni temu przez Radę Ministrów projektu ustawy (o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi), od listopada za tzw. „nieuczciwe praktyki” będzie uznana m.in. zapłata powyżej 30 dni od dostawy i anulowanie zamówienia poniżej 30 dni od ustalonej daty dostawy. Nowe zapisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku, 1 listopada 2021 roku.
Tak ustawodawca uzasadnia chęć wprowadzenia nowych przepisów na jednej z rządowych stron:
Struktura rynku rolno-żywnościowego sprawia, że w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych często występują znaczne różnice w sile przetargowej między dostawcami a nabywcami produktów rolnych i spożywczych. Dzięki zmianom ochroną zostaną objęci rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego.
Co projektowane zapisy oznaczają dla rolników, a co dla startupów z branży? Czytając opis projektu ustawy, na pierwszy rzut widać, że nowe prawo ma chronić dostawców przed nieuczciwymi praktykami klientów. Tak o ustawie mówi w rozmowie z nami jeden z właścicieli startupów z branży AgriTech, zajmujący się uprawą wertykalną roślin: Działamy na małą skalę, naszym odbiorcą jest gastronomia i nie mamy problemów z restauratorami, którzy wymuszają na nas kilkumiesięczny czas oczekiwania na płatność. Wiem jednak, że jest to poważny problem w branży, bardzo często spotykany wśród odbiorców takich jak hipermarkety czy dyskonty – dużych graczy, którzy mają nad rolnikiem silną przewagę.
Tego samego zdania jest Adriana Bałazy, RIS Business Development Manager w EIT Food, wiodącej europejskiej inicjatywie w zakresie innowacji w dziedzinie żywności, której celem jest uczynienie systemu żywności bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania. Tak komentuje przyjęty projekt ustawy:
Dzięki zmianom ochroną zostaną objęci rolnicy, mali przedsiębiorcy i startupy sektora rolno-spożywczego. Problem długich terminów płatności za dostarczane produkty jest bardzo dotkliwy wśród startupów i początkujących przedsiębiorców – bardzo negatywnie wpływa na ich płynność finansową, która w początkowych etapach rozwoju biznesu jest często praktycznie znikoma. Wprowadzenie przepisów regulujących terminy zapłaty to dobry początek, warto jednak pomyśleć o ustawieniu wyjątków dla mikro i małych przedsiębiorstw z jeszcze krótszymi terminami zapłaty niż 60 dni na pozostałe produkty, przez co znacząco możemy polepszyć ich sytuację finansową.
Jak widzicie, przedstawione tutaj opinie prezentują wpływ ustawy na producentów produktów rolnych.. Co jednak o ustawie myślicie Wy, przedsiębiorcy z branży, którzy nabywacie produkty od rolników i sprzedajecie je dalej? Czy zapisy ustawy nie wpłyną negatywnie na Wasz biznes? Zachęcamy do podzielenia się opiniami w komentarzach w naszych mediach społecznościowych lub mailowo.