Od inicjatywy studenckiej do inwestora w przemysł jutra – First Momentum z nowym funduszem

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Od inicjatywy studenckiej do inwestora w przemysł jutra – First Momentum z nowym funduszem

Udostępnij:

First Momentum Ventures zamknął swój drugi fundusz, tym razem o wartości 35 milionów euro. Niemiecki VC, który wyrósł z inicjatywy studenckiej, podwaja zaangażowanie w startupy B2B z korzeniami akademickimi i inżynieryjnymi.

Podczas gdy inwestycje w głęboką technologię osiągają rekordowe poziomy i stanowią już 44% całego rynku technologicznego w Europie, pozyskiwanie finansowania przez zaawansowane technologicznie startupy wciąż pozostaje wyzwaniem.

Drugi fundusz jest prawie dziesięciokrotnie większy od poprzedniego, który w 2018 roku opiewał na 4 miliony euro. Nowy kapitał ma zostać zainwestowany w około 35 startupów, z czego 20 już otrzymało wsparcie. Standardowe czeki pre-seed od funduszu mieszczą się w przedziale od 200 tys. do 1 mln euro.

Fundusz wspierany jest przez mieszankę inwestorów instytucjonalnych – biura rodzinne, firmy przemysłowe, fundusze funduszy oraz instytucje publiczne. Choć nazwy Limited Partners pozostają nieujawnione, obecność przemysłowych partnerów sugeruje strategiczne dopasowanie do europejskich priorytetów w zakresie innowacji technologicznych.

Inżynierowie w roli inwestorów

First Momentum tworzy zespół głęboko zakorzeniony w środowisku naukowym. Partnerzy zarządzający, Sebastian Boehmer i Andreas Fischer, to absolwenci takich instytucji jak MIT, KIT czy Instytut Maxa Plancka. Ich techniczna ekspertyza pozwala skutecznie analizować i wspierać startupy tworzące złożone, przełomowe technologie.

Zespół funduszu, wspierany przez sieć ponad 100 venture scoutów z europejskich uczelni, selektywnie wybiera projekty z realnym potencjałem komercyjnym. Choć deeptech to modny obszar, First Momentum unika hype’u – szczególnie w obszarach takich jak robotyka humanoidalna czy zastosowania dużych modeli językowych w fizycznych systemach.

Inwestycje z fundamentem

Portfolio funduszu obejmuje firmy skupione na realnych zastosowaniach technologii – od automatyki przemysłowej po odkrywanie leków z wykorzystaniem AI. Przykłady to m.in. Daedalus (autonomiczne rozwiązania produkcyjne), Unikraft (lekkie systemy operacyjne dla chmury), czy Atlas Bio (AI do odkrywania leków). Fundusz wspiera także innowacje w takich dziedzinach jak czujniki kwantowe (Quantum Diamonds), mobilność satelitarna (ISPTech) czy materiały do druku 3D (Forward AM).

Strategia na niepewne czasy

Zbiórka funduszy rozpoczęta w 2022 roku przypadła na trudny moment – napięcia geopolityczne, niestabilność rynków, a także niepewność wokół globalnych łańcuchów dostaw. First Momentum odpowiedziało na te wyzwania, kierując się w stronę sektorów odpornych na zawirowania: infrastruktura sieciowa, automatyzacja przemysłu, nowe materiały, czy magazynowanie energii.

– Wkraczamy w dekadę, w której największe możliwości tkwią w odkrywaniu na nowo świata fizycznego – tego, jak produkujemy, przenosimy i zasilamy rzeczy – podkreśla Andreas Fischer – Kolejne jednorożce powstaną z przemyślenia infrastruktury, atomów i elektronów – dokładnie tam inwestujemy.

Podejście First Momentum wyróżnia się technicznym zrozumieniem, lokalną obecnością oraz ostrożnym doborem sektorów. W czasach, gdy globalne fundusze zmieniają strategie, niemiecki VC zdaje się mieć jasno określoną ścieżkę – wspierać nową falę przemysłowych innowacji w Europie.

Czytaj także: