Od pomysłu do MVP. Wschodni Akcelerator Biznesu prowadzi nabór do platformy startowej

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Od pomysłu do MVP. Wschodni Akcelerator Biznesu prowadzi nabór do platformy startowej

Udostępnij:

Wschodni Akcelerator Biznesu poszukuje startupów. Zapowiada, że do końca roku przeprowadzi jeszcze 4 nabory do platformy startowej, w której pomysły na biznes młodych twórców przekształci w MVP.

Nabór trwa do 30 kwietnia

25 lutego w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się kolejna odsłona Demo Day, czyli wydarzenia, podczas którego startupy inkubowane w ramach platformy startowej Wschodni Akcelerator Biznesu zaprezentowały publiczności swoje rozwiązania. Dla nich to kolejny duży krok ku biznesowemu rozwojowi, a dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego kolejna inkubacja zakończona sukcesem.

Kolejna, ale nie ostatnia. Do końca roku Wschodni Akcelerator Biznesu zamierza przeprowadzić jeszcze cztery nabory – najbliższy kończy się 30 kwietnia. Aby wziąć w nim udział, należy skorzystać z tego formularza oraz spełnić kryteria stawiane przez organizatora. Wśród najważniejszych jest zakres działalności startupu. WAB poszukuje projektów z obszarów: żywność, produkty rolno-spożywcze, ekologia i IT/ICT.

Przebieg inkubacji

Po zakwalifikowaniu się do programu inkubacyjnego Wschodni Akcelerator Biznesu jego uczestnicy przejdą przez trzy etapy rozwoju – od pomysłu do opracowania MVP.

Etap 1. Ideacja – podczas pierwszego etapu uczestnicy wezmą udział w warsztatach, zaprojektują swoje biznesy i wyznaczą kamienie milowe, które osiągną w trakcie inkubacji.

Etap 2. Kreacja – następnie przetestują założenia biznesowe, weryfikując ich zasadność, by potem wykonać pivot, gdy okaże się to konieczne, lub udoskonalić MVP.

Etap 3. Implementacja – na końcu startupy inkubowane przez Wschodni Akcelerator Biznesu zbudują relacje z partnerami Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, którymi są między innymi fundusze inwestycyjne i zaprzyjaźnione firmy.

Dlaczego warto wziąć udział w inkubacji?

Powodów jest kilka. A najbardziej oczywisty brzmi: inkubacja to prosty i szybki sposób na przekłucie pomysłu w prawdziwy biznes”. Właśnie w tym pomogą początkującym przedsiębiorcom zasoby udostępniane przez Wschodni Akcelerator Biznesu. Jego przedstawiciele tłumaczą, że na uczestników inkubacji czekają między innymi:

  • warsztaty z zakresu wystąpień publicznych oraz przygotowania pitch decka, co przyda się na każdym etapie budowania firmy – od pozyskania pierwszej rundy finansowania, przez zdobycie klientów, aż po IPO;
  • szkolenia z zakresu analizy rynku, poszukiwania i budowania propozycji wartości, rozpisywania projektu w modelu Lean Canvas;
  • mentorzy z bogatym doświadczeniem w międzynarodowych korporacjach, którzy służą swoją wiedzą i wsparciem merytorycznym;
  • dostęp do usług prawnych i księgowych;
  • networking;
  • finansowanie – w ramach Wschodniego Akceleratora Biznesu odbywają się tzw. speed dating, czyli „szybkie randki” z funduszami VC. To podczas nich twórcy startupów mogą pitchować swoje projekty przed potencjalnymi inwestorami i ubiegać się o finansowanie. Ponadto po zakończeniu inkubacji jej uczestnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości miliona złotych w ramach działania „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.

Poprzednie edycje

Udział w akceleratorze zmienia na lepsze. Pomaga zweryfikować biznesowe założenia, wypracować skuteczny model biznesowy i przyciągnąć uwagę inwestorów.

– Przed przystąpieniem do Wschodniego Akceleratora Biznesu mieliśmy tylko pierwsze wersje mock-upów, wstępny Proof of Concept technologii, a także solidnie odrobioną „pracę domową” dzięki wcześniejszej inkubacji w programie ReaktorX. Słowem: mieliśmy zwalidowany rynek, zapotrzebowanie na produkt oraz jego wyraźną koncepcję i definicję – mówi Piotr Chomczyk, współtwórca Renderro.

Piotr borykał się natomiast z brakiem finansowania. Ale w trakcie inkubacji pod okiem ekspertów ze Wschodniego Akceleratora Biznesu rozwinął swój projekt do tego stopnia, że stał się atrakcyjny najpierw dla aniołów biznesu, a później także dla funduszu VC – Bridge Alfa Simpact VC oraz PARP, który wsparł Renderro grantem.

Podobnych przykładów jest więcej. Ale co się dziwić. W ciągu dziesięciu naborów do inkubacji zgłosiło się do niej aż 1581 startupów. Spośród nich umowę z WAB na akcelerację podpisało 187 projektów, a 133 już ją zakończyło. Ponadto startupy inkubowane przez Wschodni Akcelerator Biznesu uzyskały najwyższa jak dotąd kwotę dofinansowania w ramach poddziałania 1.1.2 POPW Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Twój pomysł na biznes może być kolejnym pomysłem, który rozwinie się w ramach WAB. Nabór wciąż trwa.

 

Artykuł powstał we współpracy z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym