#Oho! Neuroróżnorodność foundera, startupy AI z 30% funduszy VC, sezonowość w inwestycjach

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

#Oho! Neuroróżnorodność foundera, startupy AI z 30% funduszy VC, sezonowość w inwestycjach

Udostępnij:

Seria „Oho!” to nasz sposób na zaserwowanie Wam najgorętszych startupowych kąsków i artykułów. W tym wydaniu znajdziesz m.in.: neuroróżnorodność w pracy foundera, analizę inwestycji w MedTech, BioTech oraz HealthTech, rodzaje brzytw w strategii i wiele wiele innych. Zapraszamy do przeglądu!

Dwa wyzwania CEO: delegacja i priorytetyzacja

Zoe Hewitt omawia wyzwania, z jakimi borykają się założyciele startupów i błędy, które popełniają. Czy naśladowanie sukcesów innych dyrektorów generalnych wystarczy? Zdecydowanie nie. Bycie CEO to więcej niż wizjonerstwo. Najczęstsze problemy to delegacja i priorytetyzacja.

Oni wiedzą, jak inwestować: celebryci, którzy są również inwestorami

CB Insights, korzystając ze swoich danych i zaawansowanych algorytmów, wyłoniło najlepszych inwestorów-celebrytów, którzy wyróżniają się m.in. w wyborze przyszłych jednorożców.

Inwestycje VC w obszarze zdrowia

Maciej Polak z PFR Ventures analizuje inwestycje w MedTech, BioTech i HealthTech, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na LinkedIn. 274 rundy finansowania, wyróżnienie topowych 10 startupów w obszarze healthcare zobacz całą analizę.

30% funduszy VC trafiło w drugim kwartale 2024 do startupów AI

Zespół CB Insights opublikował kwartalny raport analizujący inwestycje funduszy VC w okresie kwiecień-czerwiec 2024. Sprawdź najważniejsze wnioski.

Źródło: https://www.cbinsights.com/research/report/venture-trends-q2-2024/

AI zmienia świat nauki

Aleksander Mądry, Andrzej Dragan i Piotr Sankowski dyskutują o wpływie sztucznej inteligencji na świat nauki. Science czy fiction?

Chwyć się brzytwy

Czasem cały sekret tkwi w prostocie. Maciej Lewiński wyjaśnia, dlaczego brzytwa to metafora jednego z podejść do strategii i jak dzięki niej podejść do analizy danych.

Przydatna serwetka dla startupów hardware’owych

Deep Tech Hardware Napkin to poradnik oparty na danych zebranych od ponad 30 inwestorów kapitału wysokiego ryzyka w Europie, wyjaśniający krajobraz pozyskiwania funduszy dla startupów deep tech w 2024 roku.

Źródło: https://www.firstmomentum.vc/deep-tech-napkin

Founder z ADHD supermoc czy przekleństwo?

Magda Olczak-Nowicka w podcaście Poland.VC rozmawia z Michałem Miszą Piosikiem, założycielem foodtech.ac, o wpływie neuroróżnorodności na prowadzenie startupu.

Startupy Deep Tech są mniej skalowalne

European Deep Tech Opportunities and Discoveries to raport McKinsey & Company, analizujący dane dotyczące startupów Deep Tech. Firmy te są mniej skalowalne niż inne startupy technologiczne, ale zyskują na znaczeniu zarówno lokalnie, jak i globalnie.

Sezonowość w Venture Capital

Sergei Bogdanow podsumowuje raport Puzzle o najlepszych miesiącach na zwracanie się do funduszy venture capital o inwestycję. Najlepszy okres to styczeń, marzec, czerwiec oraz wrzesień-listopad, najgorszy to sierpień i grudzień.

Aula Polska powraca

Fuzje i przejęcia to temat wrześniowego spotkania Auli Polska. Nowa porcja wiedzy już dostępna – zarezerwuj bilety.

Emisje gazów cieplarnianych Google wzrosły o prawie 50% w ciągu pięciu lat

Cel Google zmniejszenia śladu klimatycznego jest zagrożony, ponieważ rosnąca liczba centrów danych zasilających nowe produkty AI zwiększyła emisję gazów cieplarnianych o 48% w ciągu pięciu lat.

Większość funduszy inwestuje w spółki na podstawie trendów

Andrzej Targosz odnosi się do artykułu Pulsu Biznesu o exitach, wyjaśniając, co jest prawdą, a co mitem. Czy exit to część gry na rynku VC? Czy demonizacja sprzedaży firmy i inwestycji zagranicznych jest uzasadniona?

Nie wszystko musi być największe na świecie

Olga Adamkiewicz dzieli się przemyśleniami na temat swojej kariery, wracając do swoich początków i wyjaśniając, dlaczego nie zawsze warto stawiać na go big or go home.

Czego się można nauczyć od e-maila Elona Muska?

Paulina Wardęga wskazuje, czego można nauczyć się z wewnętrznych e-maili menedżerów, analizując korespondencję Elona Muska.

451 511 miejsc pracy netto utworzonych przez firmy wspierane przez PE/VC

Invest Europe opublikowało raport analizujący wpływ inwestycji Private Equity i Venture Capital na rynek pracy w Europie. Fundusze te wspierają tworzenie miejsc pracy i zatrudnienie na całym kontynencie.

Główna motywacja relokacji: dostęp do klienta

Agnieszka Skala i Andrea Szalavetz analizują relokację cyfrowych startupów z regionu CEE do topowych ekosystemów zachodnich.

Dlaczego jest tak mało unicornów?

Posłuchaj podcastu Akademii Biznesu, gdzie Grzegorz Ciupek zastanawia się, dlaczego w Polsce mamy tak niewiele firm osiągających status jednorożca.

Czytaj także: