OLX zainwestuje 400 mln dolarów w platformę do skupu pojazdów używanych

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

OLX zainwestuje 400 mln dolarów w platformę do skupu pojazdów używanych

Udostępnij:

Grupa OLX zainwestuje 400 milionów dolarów w berlińską platformę skupu samochodów używanych Frontier Car Group (FCG). W planach jest zintegrowanie berlińskiego startupu z korporacją OLX. Celem jest stanie się liderem na rynku samochodów używanych i zmiana doświadczeń klientów w tej branży.

W ramach umowy OLX zainwestuje 400 milionów dolarów, na co składa się pierwotny zastrzyk kapitału w FCG oraz wkład akcji joint venture OLX w Indiach i Polsce, a także zakup akcji należących do innych inwestorów, założycieli i kierownictwa, w ramach procedury przetargowej. Niezależnie od zainteresowania inwestorów procesem przetargowym, transakcja spowoduje, że OLX Group stanie się największym udziałowcem FCG.

FCG, założona w 2016 roku i kierowana przez 26-letnią Sujay Tyle, jest jedną z pięciu najlepiej finansowanych firm motoryzacyjnych na świecie. Firma zapewnia rynek samochodów używanych dla wschodzących gospodarek. Na platformie FCG zarówno sprzedawcy, jak i dealerzy mają łatwiejszy dostęp do rynku i samej transakcji. Sprzedającym oferuje się pakiet nowych usług, takich jak gwarantowany zakup, kontrola, finansowanie i wiele ofert posprzedażowych, takich jak gwarancje i ubezpieczenia. Dealerzy mają dostęp do zastrzeżonych raportów z kontroli, przewodników cenowych i innych usług.

OLX oferuje sprzedawcom i dealerom ogólnoświatową usługę aukcyjną do kupna i sprzedaży używanych samochodów, ale usługa kończy się na ogłoszeniach niejawnych. Dlatego korporacja zintegruje technologię i rynek FCG, aby radykalnie zwiększyć usługi dostępne dla użytkowników i by móc szybciej się rozwijać.

– FCG prawie trzykrotnie zwiększyła wydajność w każdym kluczowym wskaźniku od pierwszej inwestycji Grupy OLX niespełna 18 miesięcy temu i rozszerzyła działalność na cztery nowe kraje. Jest to świadectwo dla zespołu FCG, dojrzałych możliwości rynkowych i wyników wczesnej integracji z OLX na naszych kluczowych rynkach. Wspólnie z OLX i Prosus chcemy zrewolucjonizować rynek samochodów używanych w kilku wschodzących i rozwiniętych gospodarkach, dodając zaufanie, przejrzystość i kompleksowy zestaw usług dla wszystkich uczestników ekosystemu – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Frontier Car Group.

– Wspólnie z FCG dążymy do zbudowania wiodącego globalnego rynku samochodów używanych, oferując najwyższej jakości i wygodną obsługę milionom nabywców, sprzedawców i dealerów samochodów. Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, aby przyspieszyć rozwój tej platformy na całym świecie. Nasze doświadczenie w Indiach jest doskonałym dowodem na to, że w ciągu roku nasze wspólne przedsięwzięcie zwiększyło już trzykrotnie liczbę sklepów, a wolumen zakupów samochodów nadal rośnie o 10% z miesiąca na miesiąc – powiedział Martin Scheepbouwer, dyrektor generalny OLX Group.

Inwestycje OLX

W połowie tego roku informowaliśmy, że Kiwi Jobs, polski startup oferujący aplikację do szukania pracy, która koncentruje się na segmencie pracowników blue collar, pozyskał nowego inwestora strategicznego – Grupę OLX.

– Bezrobocie w Polsce wynosi dziś 5,9 proc., jest najniższe od 1989 roku. Rynek pracy rośnie bardzo dynamicznie, zmieniają się też potrzeby pracowników, którzy stawiają na transparentność procesu rekrutacyjnego i czas, w jakim się od odbywa. Z drugiej strony aż 60 proc. firm boryka się z problemem zatrudniania pracowników. Grupa OLX widzi ogromny potencjał tego rynku, a inwestycja w Kiwi Jobs wpisuje się w naszą długofalową wizję budowania ekosystemu produktów, które odpowiadają na różne potrzeby rekrutacyjne naszych klientów. Jesteśmy przekonani, że połączenie sił pozwoli nam wzmocnić naszą pozycję na rynku poszukiwania pracy i pomoże w dotarciu do nowej grupy użytkowników – mówił wtedy Marcin Urbańczyk, General Manager Grupy OLX w Polsce.

Jak widać grupa OLX cały czas poszukuje ciekawych dla siebie rynków i inwestuje w obszary, które mogą pomóc jej w rozwoju swojej platformy. Będziemy z ciekawością przyglądać się kolejnym inwestycjom grupy.