Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com
Ekonomia współdzielenia stała się w ostatnich latach niezwykle popularna. Jej przedmiotami są m.in. usługi transportowe, prowadzone przez takie firmy jak Uber czy BlaBlaCar, wynajem noclegów (Airbnb), przestrzeni do pracy, czy miejsc parkingowych (JustPark), ale także umiejętności, jak np. w przypadku SkillTrade. Coraz prężniej rozwija się także carsharing, czyli usługa wypożyczania samochodów, z której możemy korzystać dzięki Omni.
Czym jest carsharing?
Jest to przybierająca obecnie na znaczeniu forma wypożyczania samochodów, polegająca na oferowaniu krótkookresowego wynajmu samochodu, bez zbędnych formalności i jest odpowiedzią na m.in. rosnące utrudnienia i koszty związane z posiadaniem własnego pojazdu. Jeśli nie jest on często wykorzystywany, może stać się nieopłacalny w utrzymaniu, zważywszy też, że jest urządzeniem, w przypadku którego zazwyczaj czas użytkowania jest nieporównywalnie krótszy niż czas, kiedy z niego nie korzystamy, a koszt zakupu nie należy do niskich.
Jedną z najważniejszych zalet tego modelu współdzielenia samochodów jest to, że umożliwia korzystanie z nich osobom, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na jego posiadanie. Dzięki temu, że wynajmujemy samochód, a nie jesteśmy jego właścicielem, nie musimy się także przejmować wieloma sprawami z nim związanymi, jak np. ubezpieczenie i przeglądy, a także nie ponosimy kosztów w przypadku jakichkolwiek napraw.
Istotną zaletą takiego dzielenia się samochodami jest też to, że może ono wpłynąć na zmniejszenie się ich liczby w miastach, na czym zyska nie tylko środowisko i mieszkańcy, ale dzięki mniejszym korkom, także kierowcy. Dodatkowo, opłaty za czas jazdy mogą przyczynić się do krótszego korzystania z samochodu, co przełoży się na mniejszą emisję spalin.
Carsharing – całodobowe korzyści
Nowe usługi carsharingowe w porównaniu do tradycyjnych wypożyczalni umożliwiają dostęp przez całą dobę do samochodów. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy musieli jechać po odbiór, a jedynie przejdziemy się na parking np. obok miejsca zamieszkania, ponieważ pojazdy znajdują się w wielu miejscach w mieście. Dodatkowo opłaty w przypadku takiej formy wypożyczenia są zazwyczaj zależne jedynie od przejechanych kilometrów oraz spędzonego czasu.
Do zalet tej formy dzielenia się pojazdami zaliczyć możemy także to, że w jej ramach udostępniane są użytkownikom nowe modele samochodów, co nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale także na niższą emisję spalin, niż w przypadku starszych pojazdów.
Carsharing jest także niezwykle atrakcyjny dla firm, korporacji. Dzięki nim mogą one zniwelować problem braku miejsc parkingowych dla pracowników, w razie nagłej potrzeby, kiedy firma nie posiada samochodu albo nie ma akurat wolnego w ramach wynajmowanej floty, mogą natychmiastowo zarezerwować i wynająć dodatkowy pojazd. Korzystanie z tego typu usług może także pozwolić firmie zaoszczędzić, ponieważ zamiast stale płacić za utrzymanie samochodu, może ona wynajmować go w razie potrzeby i płacić jedynie za doraźne użytkowanie. Dodatkowo, jeśli firma dba o wizerunek przyjaznej środowisku, plusem może być mniejsza liczba samochodów, których używa, za czym idzie mniejsza emisja spalin.
Carsharing na świecie
W wielu miastach na świecie dostępne są już takie usługi. Zaliczyć do nich możemy np. Zipcar – jedną z największych na świecie tego typu firm. Obecnie oferuje ona dostęp 24h do wielu modeli i rodzajów samochodów, a usługa działa w wielu miastach na świecie, m.in. w większości stanów USA, Ottawie, Londynie, Wiedniu, Nicei, Stambule, Barcelonie. Z kolei niemiecki Stadtmobil, powstały w 1999 roku, świadczy usługi jedynie na terenie swojego kraju, m.in. w Hanoverze, Berlinie czy Stuttgarcie.
Ciekawym przykładem usługi carsharingowej jest powstały w 2011 roku, popularny francuski Autolib, który umożliwia zarejestrowanym użytkownikom wypożyczenie samochodu elektrycznego – Bluecar. Ze względu na swoje małe rozmiary, zaledwie 3.65 metra długości i 1.7 szerokości, nadaje się on idealnie do miasta, przy czym nie emituje żadnych spalin. Stacje ładujące i specjalne parkingi, na których oddaje się pojazdy, znajdują się w całym mieście. Usługa działa obecnie m.in. w Paryżu czy Bordeaux. Wypożyczenia samochodów elektrycznych umożliwiają także np. w Indianapolis w USA – BlueIndy, czy w Kopenhadze – DriveNow oferujące m.in. elektryczne BMW i3.
Usługi carsharingowe dostępne są teraz także w Warszawie. A to za sprawą startujących właśnie testów innowacyjnej wypożyczalni samochodów Omni, za którą odpowiedzialny jest jeden z największych dealerów samochodowych w Polsce, POL-MOT Auto we współpracy ze Skodą. Do naszej dyspozycji oddano najnowsze modele popularnego producenta, Citigo, Fabia, Octavia i Rapid, znajdujące się w różnych częściach miasta. Aby wypożyczyć taki samochód, wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację mobilną, a następnie, po zarejestrowaniu się, dokonać rezerwacji. Pojazd otwieramy także z poziomu aplikacji.
Darmowe testy
Podczas korzystania z samochodu, nie musimy martwić się o koszt tankowania, ponieważ posiada on kartę paliwową. Omni umożliwia wynajem samochodu zarówno na „chwilę”, jak i na dłuższy okres. Wszelkie opłaty za użytkowanie naliczane są na podstawie czasu wynajmu i długości przejechanej drogi, a następnie automatycznie ściągane z naszej karty kredytowej (jej numer podaje się podczas rejestracji). Oczywiście suma obciążenia w pełni widoczna jest dla użytkownika w aplikacji.
Podsumowując, usługi carsharingowe, takie jak Omni, stanowią ciekawą alternatywę w stosunku do posiadania samochodu. Niezależnie, czy mamy zamiar pojechać na zakupy bądź weekendową wycieczkę, czy też potrzebujemy pojazdu w ramach nagłej sytuacji, bez zbędnych formalności i w dowolnym momencie, możemy zarezerwować i wynająć samochód, który zazwyczaj znajduje się w pobliżu. Płacimy tylko za kilometry i czas jazdy. Dodatkowo taka forma dzielenia się pojazdami może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie się ich liczby w mieście, co z pewnością pozytywnie odczują nie tylko mieszkańcy, ale i środowisko.
Do wspomnianych startujących właśnie testów usługi, poszukujemy 100 osób, które otrzymają bony o wartości 50 zł każdy. Dodatkowo, na autora najciekawszej recenzji testu czeka nagroda – smartfon Huawei P9. Udział w testach przewidziany jest dla osób, które mają ukończone 21 lat i posiadają ważne prawo jazdy oraz kartę kredytową. Rejestracji można dokonać na stronie driveomni.pl.
Link do instrukcji jak pobrać aplikacje na ISO i Android
Link do regulaminu konkursu