Oort wyrusza do Doliny Krzemowej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Dzięki Polakom spełniają się marzenia o energooszczędnych i inteligentnych domach. Twórców start-upu Oort zaproszono na 3-tygodniowy wyjazd do Doliny Krzemowej, aby pokazali się przed tamtejszymi inwestorami. Opracowali oni rozwiązanie, które może uczynić każde mieszkanie lub biuro miejscem bezpiecznym i w pełni multimedialnym.

Technologia Oort pozwala użytkownikom z prosty sposób tworzyć własny system inteligentnego domu. Sterowanie całym systemem odbywa się za pomocą jednej aplikacji, a do kierowania nim wystarczy smartfon lub tablet. Oort pozwala m.in. na bezprzewodowe włączanie i wyłączanie światła oraz sterowanie innymi urządzeniami elektrycznymi, mierzenie jakości powietrza, ochronę przeciwwłamaniową lub lokalizowanie zagubionych i znajdujących się w ruchu przedmiotów, zwierząt.

W przeciwieństwie do innych firm oferujących podobne rozwiązania, Oort nie uzależnia działania sieci od jednego systemu operacyjnego. Użytkownicy mogą korzystać z różnych dostawców oprogramowania oraz różnych producentów urządzeń. Wyjątkowość Oort podkreśla również wykorzystanie nowoczesnej i wysoce energooszczędnej technologii Bluetooth SMART. Oferta Oort wydaje się być konkurencyjna, porównując ją do obecnych na rynku drogich, często niekompatybilnych z urządzeniami mobilnymi i energochłonnych rozwiązań. Działania Oort mogą być również personalizowane, co pozwala dostosować je do stylu życia użytkowników. W ten sposób możliwe jest ustawianie harmonogramu pracy urządzeń w taki sposób, aby imitowały one obecność domowników lub dostosowywały się do zmiennych warunków atmosferycznych. 

Spółka otrzymała wsparcie z Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji, czyli projektu systemowego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji jest skierowany do przedsiębiorstw znajdujących się na wczesnych etapach rozwoju. Dzięki lewarowaniu środków prywatnych inwestora kapitałowego (VC, anioł biznesu) znacznie zwiększają się szanse rynkowe projektu, a tym samym obniża się ryzyko inwestycyjne. Pozwala to na finansowanie potencjalnie przełomowych projektów, które w związku z wysokim ryzykiem nie mogłyby być przedmiotem inwestycji wyłącznie kapitału prywatnego. 

Twórcy Oort wezmą udział w programie akceleracji globalnej READY to GO. Pomysł młodych przedsiębiorców znalazł uznanie w oczach Marka Szczepanika, zastępcy prezesa PARP, Dariusza Żuka, prezesa Polski Przedsiębiorczej, Marka Borzestowskiego inwestora, dr Michała Bańkę, Dyrektora PARP podczas cyklicznego spotkania Business Mixer. Gościem specjalnym spotkania był Marek Bo-rzestowski, założyciel serwisu Wirtualna Polska. Dzięki organizowanemu programowi akceleracyjnemu spółkę czekają pracowite 3-tygodnie w San Francisco, Palo Alto i San Jose. Tam start-up będzie miał okazję skonfrontować swój produkt z rynkiem, dopracować model biznesowy, pozyskać partnera zagranicznego czy inwestora. Ponadto Oort zawalczy o tytuł Startupu Roku 2014 podczas corocznego wydarzenia Grow Up Start Up.  O cenną nagrodę rywalizowały jeszcze trzy spółki z PARP: HG Inteligence z projektem Synerise, Prodromus (robot przeznaczony dla dzieci wymagających intensywnych ćwiczeń nóg), AudioTrip (aplikacja zmieniająca każdy smartfon w osobistego, lokalnego przewodnika).