OpenLab będzie pracował na wykorzystaniem sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej. Skorzystają na tym Peugeot, Citroën i Opel

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Grupa PSA i instytut Inria utworzyły ośrodek badań nad sztuczną inteligencją. W zakres badań OpenLabu zostaną włączone takie obszary, jak autonomiczne i inteligentne samochody, usługi związane z mobilnością, produkcja, narzędzia do projektowania, stylistyka, cyfrowy marketing oraz jakość i finanse.

fot. unsplash.com

Jednym z głównych wyzwań ośrodka badawczego OpenLab będzie zwiększanie efektywności wykorzystania sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej. Prace będą dotyczyły między innymi algorytmów sztucznej inteligencji na potrzeby sterowania autonomicznymi samochodami w złożonym środowisku, przeglądów zapobiegawczych, optymalizacji projektowania sieci trakcyjnych i modelowania złożonych systemów takich jak miasta. Działania mają na celu stworzenie usług związanych z mobilnością dostosowanych do potrzeb. 

– Transformacja cyfrowa branży motoryzacyjnej staje się impulsem do rozwoju badań wielu nowych obszarów, w szczególności w zakresie sztucznej inteligencji – twierdzi Isabelle Ryl, zastępczyni dyrektora generalnego ds. transferów i partnerstwa przemysłowego w instytucie Inria.

W pracach OpenLab będą uczestniczyły zespoły projektowe Inria. Wniosą one doświadczenie w zakresie tworzenia zaawansowanych algorytmów w ramach dialogu z branżowymi ekspertami Grupy PSA, do której należą takie marki jak Peugeot, Citroën, Opel i Vauxhall.

OpenLab IA wzmacnia światową sieć osiemnastu już istniejących tego rodzaju jednostek działających na rzecz Grupy PSA. Dwanaście z nich znajduje się we Francji, cztery w chinach oraz po jednej w Brazylii i w Maroku. Ośrodki te są jednostkami naukowo-badawczymi i umożliwiają wspólne wykorzystanie potencjału ludzkiego oraz zaplecza doświadczalnego Grupy PSA, a także partnerskich laboratoriów. Działania te są zgodne z polityką Open Innovation Grupy PSA i jej sieci StelLab2, która powstała w 2010 roku w celu ułatwienia wymiany naukowej.