Spółki i naukowcy chcą potwierdzić pozytywny wpływ asfaltów modyfikowanych na trwałość nawierzchni drogowej, a w konsekwencji na zmniejszenie kosztów budowy i utrzymania dróg. Wyniki badań, które znane będą już w przyszłym roku, powinny pokazać zalety nawierzchni asfaltowych z asfaltami modyfikowanymi polimerami i ich konkurencyjność w porównaniu do nawierzchni z betonu cementowego.
– Sieć drogowa to kluczowy element gospodarki krajowej. ORLEN Asfalt, jako spółka z Grupy Kapitałowej ORLEN czuje się współodpowiedzialna za rozwój drogownictwa. Dlatego jako dostawca zaawansowanych asfaltów od lat kładziemy silny nacisk na badania i rozwój technologiczny materiałów. Realizowany projekt ma umożliwić w szerokim stopniu wykorzystanie najnowszej wiedzy technicznej i materiałowej do optymalizacji budowy sieci drogowej. Przyniesie on wymierne efekty zarówno dla kraju, jak i dla użytkowników dróg. Wsparcie tego projektu przez Ministerstwo Infrastruktury oraz GDDKiA jest dowodem na to, że to ważny krok w rozwoju technologii budowy dróg w Polsce – mówi Marek Pietrzak, prezes Zarządu ORLEN Asfalt.
Prace będą realizowane w ramach programu „Optymalizacja konstrukcji asfaltowej nawierzchni drogi dzięki zastosowaniu asfaltów modyfikowanych”. Naukowcy zbadają wpływ wykorzystania asfaltów modyfikowanych i PMB HiMA w miejsce stosowanych dotąd asfaltów drogowych, do różnych wartstw konstrukcji nawierzchni.
Obecnie układ warstw nawierzchni i ich grubość określa się najczęściej na podstawie Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni. Zawarte w nim grubości warstw obliczono jednak przy założeniu zastosowania jedynie asfaltów drogowych (niemodyfikowanych). Badania prowadzone przez naukowców mają umożliwić przeliczenie konstrukcji nawierzchni w taki sposób, by można było dodać nowe karty do Katalogu, uwzględniające użycie asfaltów modyfikowanych i wysokomodyfikowanych polimerami.