Orlen uruchamia aplikację Orlen Charge. Pomoże znaleźć wolne punkty ładowania aut elektrycznych

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Orlen uruchamia aplikację Orlen Charge. Pomoże znaleźć wolne punkty ładowania aut elektrycznych

Udostępnij:

W zeszłym tygodniu Orlen wypuścił aplikację przeznaczoną dla kierowców pojazdów elektrycznych. Orlen Charge, o której mowa, pozwala znaleźć na mapie stacje ładowania.

Aplikacja jest dostępna do pobrania w sklepie Google Play i App Store. Dzięki programowi, użytkownicy aut elektrycznych mają możliwość korzystania z różnych funkcjonalności – mowa o nich poniżej.

Stacje ładowania

Jedną z funkcji jest informacja o dostępności złącza. Od teraz można to sprawdzić zdalnie. W razie zajętości konkretnego złącza, można wybrać stację ładowania w innym miejscu lub przyjechać pod ładowarkę w innym terminie. Poza tym, jeśli wybieramy konkretną ładowarkę, możemy zobaczyć maksymalną moc oferowaną przez każde z dostępnych na niej złączy.

Stacje ładowania wyszukamy na mapie lub na liście. Nie ma jednak widoku na wszystkie stacje ładowania Orlen w Polsce.

W trakcie trwania sesji ładowania można sprawdzać dzięki aplikacji status, moc oraz ilość pobranej energii elektrycznej.

Będzie płatne

Jak dotąd na stacjach ładowania Orlen nie były pobierane opłaty. Wraz z pojawieniem się aplikacji, umieszczono dodatkowe informacje o płatnościach. Jednak szczegóły cennika pojawiają się zapewne niebawem. Na razie widoczne są dwie funkcjonalności sugerujące opłaty:

  • Korzystanie z wygodnego systemu płatności za sesję ładowania
  • Informacja o dostępności złączy i cenach w czasie rzeczywistym

W tym momencie trwa okres promocyjny, więc nie pobierane są opłaty.

Pierwsza stacja dla elektryków

Pierwsza stacja dla samochodów elektrycznych sygnowana przez Orlen pojawiła się w 2016 r. w podwrocławskiej miejscowości Kostomłoty. Było to konsekwencją zawartej w 2015 r. umowy pomiędzy PKN Orlen i amerykańskim koncernem motoryzacyjnym Tesla Motors. W ramach partnerstwa oba podmioty zadeklarowały się postawić na terenie najpierw Niemiec, a później Polski i Czech, stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

W Polsce jest już ponad 8000 aut elektrycznych

Tymczasem w Polsce przybywa samochodów elektrycznych. Do końca października zeszłego roku zarejestrowano w Polsce 7,9 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Około 60% z nich to auta w pełni elektryczne, a pozostałe 40% to hybrydy.

Licznik Elektromobilności, uruchomiony przez Polski Związek Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, podaje, że na przestrzeni 10 miesięcy – od stycznia do października 2019 r. – liczba rejestracji pojazdów elektrycznych i hybryd typu plug-in wyniosła 3250 sztuk. To o 100% więcej niż w tym samym okresie w 2018 r. roku.

Poza rosnącą liczbą samochodów w Polsce, rośnie także infrastruktura ładowania elektryków. Pod koniec października ubiegłego roku w Polsce funkcjonowało 958 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1 748 punktów). 30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.