ORLEN VC inwestuje we francuski startup Shippeo

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PKN Orlen

Udostępnij:

PKN ORLEN inwestuje w Shippeo. To już piąta i największa jak do tej pory inwestycja bezpośrednia PKN ORLEN realizowana za pośrednictwem funduszu korporacyjnego ORLEN VC.

Kapitał pozyskany w ramach obecnej rundy finansowania Shippeo planuje przeznaczyć na dalszy rozwój platformy, który pozwoli dostarczać jej jeszcze większą wartość dla klientów oraz na dalszą ekspansję spółki na rynki Ameryki Północnej i Azji.

Czym zajmuje się Shippeo?

Technologia francuskiej spółki Shippeo, oferuje szeroki zakres funkcjonalności i narzędzi, które w ramach jednej platformy pomagają tworzyć bardziej wydajne, zautomatyzowane i zrównoważone procesy zarządzania łańcuchem dostaw, zwiększając współpracę wszystkich zaangażowanych stron.

Spółka obecnie monitoruje ponad 32 miliony przesyłek rocznie w 110 krajach. Kluczową i decydującą o pozycji rynkowej technologią spółki, jest autorski algorytm uczenia maszynowego, oferujący najwyższą na rynku dokładność przewidywanego czasu dostawy. Jest on zasilany danymi pozyskiwanymi w czasie rzeczywistym z ponad 850 źródeł, takich jak systemy telematyczne, TMS, czy API/EDI, umożliwiając śledzenie wszystkich przesyłek we wszystkich rodzajach transportu.

Możliwość zapewnienia wglądu w łańcuchy dostaw w czasie rzeczywistym oraz szybkiej reakcji na pojawiające się problemy, pozwala wygenerować znaczne oszczędności dla klientów, a zaawansowane moduły analityczne spółki – optymalizować istniejące, niewydajne procesy, także pod względem generowanego śladu węglowego.

ORLEN VC z siedmioma inwestycjami

Pierwszy rok działalności fundusz korporacyjny ORLEN VC zamknął z siedmioma inwestycjami kapitałowymi w łącznej kwocie ponad 150 mln złotych. Poprzez najnowszą inwestycję w Shippeo, fundusz PKN ORLEN dołącza do grona globalnych funduszy venture capital – Battery Ventures, Nokia Growth Partners, ETF Partners, Bpifrance Digital Venture, SAP.io, LFX Venture Partners oraz Yamaha Motor Ventures. Shippeo jest piątą spółką portfelową funduszu ORLEN VC, poza polskimi ICSec i Apeiron Synthesis oraz zagranicznymi Eologix i Invert Robotics. Fundusz zainwestował w 2022 roku również w fundusze Emerald Industrial Innovation Fund oraz Environmental Technologies Fund.

– Widzimy jak procesy logistyczne w PKN ORLEN stają się coraz bardziej złożone. Jest to znaczące wyzwanie, zwłaszcza w perspektywie połączenia z Grupami LOTOS i PGNiG. Inwestycja ORLEN VC w technologie umożliwiające lepszą widoczność w łańcuchu dostaw może pomóc nam skuteczniej radzić sobie z tymi wyzwaniami. Zwiększona widoczność w łańcuchu dostaw to klucz do lepszego zarządzania naszymi operacjami i optymalizacji procesów. Wdrożenie tego typu rozwiązania w Grupie może przełożyć się na większą wydajność i efektywność naszej działalności – mówi Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC.

W co inwestuje ORLEN VC?

Wśród zainteresowań inwestycyjnych ORLEN VC znajdują się sektory technologiczne takie jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), cyberbezpieczeństwo, nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), oraz przemysł 4.0.