ORLEN wchodzi na czeski rynek usług inżynieryjnych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ORLEN wchodzi na czeski rynek usług inżynieryjnych

Udostępnij:

Grupa ORLEN utworzyła spółkę, która będzie realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach. ORLEN Projekt Česká republika s.r.o ułatwi optymalizację kosztową inwestycji Unipetrolu i przyczyni się do dalszego wzmocnienia pozycji Grupy w regionie.

– W wyniku skutecznie przeprowadzonych konsolidacji zbudowaliśmy największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Mamy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale też całego regionu. Powołanie nowej spółki inżynieryjnej na czeskim rynku wpisuje się w nasze strategiczne ambicje związane z transformacją energetyczną i rozwojem na rynkach zagranicznych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

ORLEN Projekt Česká republika

ORLEN Projekt Česká republika s.r.o. zajmie się kompleksową realizacją projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz ochrony środowiska. Udziałowcami są ORLEN Projekt SA i ORLEN Unipetrol RPA, posiadający odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów w nowym podmiocie. W zakresie jego działalności znajdzie się nie tylko przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennych i dokumentacji niezbędnej do uzyskania zgód środowiskowych, ale też tworzenie projektów budowlanych i wykonawczych, realizacje, odbiory, uruchomienia i pozyskiwanie pozwoleń na użytkowanie inwestycji realizowanych, w pierwszej kolejności, na rzecz podmiotów z Grupy ORLEN Unipetrol.

– Jesteśmy częścią dynamicznie rozwijającej się Grupy ORLEN i wspólnie z nią przygotowujemy się do transformacji i rozwoju naszej działalności w kierunku neutralności emisyjnej, którą osiągniemy do 2050 roku. Nowa spółka projektowa, w której agregujemy nasze umiejętności i doświadczenie inżynierskie, będzie efektywną organizacją serwisową dla całej Grupy nie tylko w Czechach, ale w całym regionie – zaznacza Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu ORLEN Unipetrol.

Współpraca

Nowa spółka będzie rozwijać się w oparciu o kompetencje ORLEN Projekt jako lidera w projektowaniu i budowie instalacji rafineryjnych oraz petrochemicznych. Powołanie wysokospecjalistycznej spółki inżynierskiej na terenie Republiki Czeskiej ułatwi transfer kompetencji projektowych i usprawniani procesu zarządzania obszarem inwestycji Grupy ORLEN.

– Budowa silnej Grupy Kapitałowej ORLEN Projekt oznacza utworzenie prężnego centrum kompetencyjnego, oferującego atrakcyjne warunki rozwoju zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych pracowników. Jestem przekonany, że perspektywa zdobycia unikalnego doświadczenia i możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji w dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym środowisku zachęci młode kadry inżynierskie do aplikowania do obydwu spółek – podkreśla Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt.

Powołanie czeskiej spółki inżynieryjnej wpisuje się w Strategię Biznesową ORLEN Projekt na lata 2022– 2025, która zakłada zwiększenie udziału rynków zagranicznych w przychodach Grupy ORLEN Projekt. Do wzmocnienia jej pozycji przyczyni się również integracja ze spółkami projektowo-inżynierskim GK Energa Invest oraz PGNiG GAZOPROJEKT.

 

PKN ORLEN będzie inkubować innowacje pracownicze. Teraz szuka podmiotu, który pomoże mu w tym procesie

Orlen wytypował siedem najlepszych lokalizacji pod SMR-y

Ruszyły zajęcia w Akademii Wodorowej PKN ORLEN