ORLEN wspiera rozwój startupów i zostaje partnerem programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ORLEN wspiera rozwój startupów i zostaje partnerem programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”

Udostępnij:

ORLEN został ekosystemowym partnerem programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, finansowanego z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. W ramach podpisanych porozumień, ORLEN będzie weryfikował wypracowane przez startupy rozwiązania. Po zakończeniu programu, przygotowane projekty będą miały szanse na testowe wdrożenie w programie ORLEN Skylight accelerator. Nabór do 11. rundy programu ruszył pod koniec czerwca i potrwa do 28 lipca 2024 roku.

ORLEN od lat skutecznie rozbudowuje swój ekosystem innowacji, pozyskując nowe technologie za pośrednictwem programu ORLEN Skylight accelerator, funduszu ORLEN Venture Capital czy inicjatyw realizowanych w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku.

Nawiązanie nowej współpracy

Uzupełnieniem dostępnych i rozwijanych narzędzi jest partnerstwo w programie „Platform startowych dla nowych pomysłów”. Program nastawiony jest na przygotowanie konkretnych rozwiązań, dostosowanych do warunków rynkowych oraz opracowanie rentownych modeli biznesowych. Rolę operatorów platform, z którymi ORLEN zawarł porozumienie, pełnią instytucje wyłonione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Współpraca zakłada zaangażowanie koncernu w zakresie weryfikacji biznesowej i technologicznej rozwiązań wypracowanych w programie. Dokonując wyboru operatorów, ORLEN kierował się celami biznesowymi i możliwym praktycznym wykorzystaniem powstających pomysłów, w szczególności w obszarach transformacji energetycznej, digitalizacji czy elektromobilności.

Operatorami w programie są podmioty dysponujące środkami z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Wśród podmiotów, z którymi ORLEN już podpisał porozumienia o współpracy są m.in. Puławski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., Hugetech Sp. z o.o, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie czy Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.

Porozumienia zostały zawarte na 3 lata, czyli czas niezbędny do realizacji projektów. Umożliwi to współuczestniczenie w kilkunastu rundach naboru i inkubacji startupów i tym samym zwiększy szanse na odnalezienie poszukiwanych przez spółkę rozwiązań. Po ukończeniu programu inkubacji, najbardziej perspektywiczne startupy będą mogły ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości do 600 tys. zł z przeznaczeniem na skalowanie działalności. ORLEN przewiduje zaangażowanie również na tym etapie, np. poprzez włączenie najlepszych startupów do korporacyjnego programu akceleracyjnego ORLEN Skylight accelerator.

ORLEN Skylight accelerator

Program ten działa już ponad 3 lata i jest jednym z podstawowych narzędzi poszukiwania rozwiązań odpowiadających na wyzwania biznesowe spółki. Startupy, zakwalifikowane do udziału w akceleracji, oprócz możliwości przetestowania swoich produktów w rzeczywistych warunkach operacyjnych – i w ramach infrastruktury należącej do spółek z  Grupy ORLEN – otrzymają wsparcie finansowe, potrzebne podczas przygotowań i wdrożenia pilotażu. ORLEN zapewnia także dostęp do ekspertów oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie ulepszania i dostosowywania rozwiązań do konkretnego środowiska, również w przypadku dalszej komercjalizacji. W ramach kolejnej, 11. rundy naboru, polskie i zagraniczne startupy będą mogły zmierzyć się z ponad 20 wyzwaniami technologicznymi, określonymi przez spółki z Grupy ORLEN. Wyzwania dotyczą obszarów takich jak: cyfrowa organizacja, OZE i inteligentna infrastruktura energetyczna, wodór, paliwa przyszłości i elektromobilność oraz Przemysł 4.0 i optymalizacja energetyczna.

Nabór do 11. Rundy ORLEN Skylight accelerator został uruchomiony 26 czerwca i potrwa do 28 lipca 2024. Zgłoszenia do programu odbywają się za pomocą formularza aplikacyjnego dostępnego w zakładce Innowacje na stronie internetowej orlen.pl.

Czytaj także: