Orlen: Zielona energia na stacjach benzynowych – HVO100 z recyklingu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Orlen: Zielona energia na stacjach benzynowych – HVO100 z recyklingu

Udostępnij:

Grupa Orlen rozpoczęła na dwóch stacjach w Niemczech sprzedaż paliwa HVO100. To biopaliwo II generacji, wytwarzane z olejów roślinnych oraz odpadów przemysłu spożywczego i gastronomii, w tym zużytych olejów spożywczych. Jak podkreślają przedstawiciele koncernu pozawala ono ograniczyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 90 procent w porównaniu do odpowiednika kopalnego.

Paliwo HVO100 można stosować w większości pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, bez konieczności modyfikacji mechanizmu. Wprowadzenie HVO100 w Polsce będzie możliwe po zakończeniu trwających prac legislacyjnych, dotyczących wymagań jakościowych. Paliwo HVO100 dostępne jest na niemieckich stacjach Orlenu w dwóch lokalizacjach: w Boizenburgu nad Łabą i w Achim niedaleko Bremy. W najbliższym czasie sprzedaż będzie rozszerzona o kolejne stacje w Niemczech. Koncern przygotowuje się także do wprowadzenia paliwa HVO100 do swojej oferty w Czechach, gdzie prawnie także jest to możliwe.

W segmencie hurtowym w Czechach sprzedaż ruszy w I kwartale 2025 roku. Paliwo HVO100 będzie dystrybuowane z terminalu Paramo w Pardubicach, gdzie obecnie trwają przygotowania. Rozważana jest także sprzedaż tego paliwa w segmencie detalicznym.

W Polsce trwają aktualnie podobne prace legislacyjne, których efektem ma być określenie wymagań jakościowych dla HVO100 i objęcie go pełną kontrolą jakości prowadzoną przez Inspekcję Handlową. W Europie paliwo to można zatankować już m.in. także w Finlandii, Belgii, Danii, Holandii, Szwecji oraz na Łotwie.

Orlen inwestuje instalacje do przerobu oleju rzepakowego

Jednocześnie w Płocku zaawansowana jest budowa instalacji do produkcji HVO, o wydajności 300 tys. ton gotowego biokomponentu rocznie. Będzie ona przystosowana do przerobu szerokiej gamy surowców lipidowych, m.in. oleju rzepakowego (RSO) i posmażalniczego (UCO), a także ich mieszanek.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 600 mln zł. Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku planowana jest także budowa infrastruktury na potrzeby biokomponentu HEFA do paliwa lotniczego SAF. Rozpoczęcie sprzedaży HVO100 wpisuje się w strategiczny cel Grupy ORLEN, systematycznego rozwoju oferty zrównoważonych paliw oraz redukcji emisji CO2.

Czytaj także: